Poté, co Netflix oznámil, že roli bělovlasého deratizéra přerostlých masožravých rostlin, oživlých mrtvol, ďábelského domácího zvířectva a všemožných dalších potvor, včetně nemrtvých manželek, bude hrát Henry Cavill, vyvolalo to u mnoha lidí stav srovnatelný se zažívacími potížemi.

-reklama-


Nejeden fanoušek her, knih, či obojího začal skrze sociální sítě a mezi svými přáteli proklínat toto rozhodnutí, pronášet až apokalyptické předpovědi a téměř dštít síru na toho hezounka se CGI knírkem. Přitom jsou to všechno neuvěřitelné nesmysly, unáhlené soudy a předpovědi, jejichž pravděpodobnost se dá přirovnat k těm, co hlásaly konec světa v roce 2012.

Není to poprvé, kdy obsazení nějakého herce vyvolalo mezi fanoušky vlnu odporu. Pro příklad není třeba chodit daleko. Když se totiž Christopher Nolan rozhodl svěřit roli Jokera Heathu Ledgerovi, v milovnících komiksů se začala vařit žluč. A nakonec z toho byla Cena Akademie (bohužel post mortem) a zatím nejlepší zpodobnění charakteru, které milovali a milují diváci i kritici. Temný rytíř Gothamu však nabízí víc než jeden příklad, protože podobnou odezvu způsobilo obsazení Michaela Keatona v Batmanovi od Tima Burtona. Stejně tak si nikdo nedokázal představit Daniela Craiga jako Jamese Bonda, protože vypadá jako „ukrajinský dělník“, či dokonce jako Putin. A nakonec australský sympaťák, Hugh Jackman, jemuž nikdo nevěřil, že zvládne Wolverina.

Všechny příklady dopadly skvěle, nebo i dokonce lépe. Ano, je tu i mnoho opačných situací, ale čísla jsou relativně vyvážená. Chyby byly navíc dělané obvykle u projektů, které někdo vypracovával narychlo, či k nim neměl ten správný vztah. A ten Henry má. Četl knihy, má rád hry a hrozně rád by si zahrál Geralta. To opakovaně prohlásil v různých rozhovorech a teď se mu jeho prosba vyplní. To znamená, že má k postavě více než kladný postoj a nebude se držet zpátky ve snaze přivést Geralta na plátno v důstojné formě.

Další výtka je obvykle směřovaná na vzhled. Ano, je mi úplně jasné, že Henry Cavill vypadá jako anglický hezounek s důlkem na bradě a masivní čelistí a oplývá jistou mužností, která se nemusí každému líbit. Navíc neodpovídá knižní předloze, v níž Sapkowski píše, že Geralt často dělal ošklivý úsměv a že to nebyl zrovna salónní švihák, ale špinavý šlachovitý hubitel škůdců pod vlivem různých alchymistických životabudičů, díky čemuž měl bílé vlasy i kůži. A ke všemu je to ještě vazoun, který obzvlášť v posledním MI působil dojmem chodící hory.
ALE! To všechno je relativní. Obličej se dá zamaskovat, kila shodit a hlas upravit. Navíc jenom tak pro připomenutí, Geralt ze třetí hry (Zaklínač: Divoký hon), taky nebyl žádný Zvoník od Matky Boží. Navíc zbytek možností, které vykřikovali fanoušci, na tom taky není nejlíp. Idris Elba a Mehershala Ali by museli strávit v maskérně hodně času, Mads Mikkelsen je sice seveřan a navíc úžasný herec, co může charisma rozhazovat do všech stran, ale už krapet zestárnul a zbytek návrhů jsou buď vytížení herci, moc staří herci, nebo nedostatečně známí herci.

Ano, možná tu byly lepší volby, možná to všechno Cavill zvorá a fanoušci si přidají další zbabranou adaptaci jejich milovaného hrdiny, anebo taky ne. To je ale věc, kterou se dozvíme až o dost později.

V tuhle chvíli tu máme v roli Geralta mladého, talentovaného herce, který má ještě co ukázat a který se, se správnou režií, může stát Bílým vlkem, na kterého jsme všichni čekali a za nějž ještě budeme všichni vděční. Nakonec už jen zbývá doufat, že Netflix pro zbytek rolí zvolí podobně schopné, ale hlavně…uhm etnicky adekvátní herce. Va fail.

P.S. Je to neuvěřitelné, ale zahraniční média v čele s IGN před pár dny objevila polský seriál Zaklínač, v angličtině známý též jako The Hexer. Geralta v něm ztvárnil Michael Zebrowski a je to bezesporu zajímavý, dost často překvapivý, s nízkým rozpočtem natáčený polozapomenutý výtvor.

P.P.S. To, že Ciri nebude hrát běloška je zatím pouze po internetu kolující drb, ale rozhodně ne fakt, tudíž spadá do kategorie nepotvrzených spekulací.

-reklama-