Herce Henryho Cavilla diváci vnímají z velké části díky jeho roli Supermana. Pravdou však je, že Henry má kromě této postavy velmi bohatou filmografii a herectví se věnuje již od svých studentských let. I když fanoušci Geralta z Rivie, kterého ztvárnil v seriálu Zaklínač od Netflixu, jím zpočátku nebyli nadšení, herec komplikovanou postavu z povídek a videoher ztvárnil skvěle. 

Henry William Dalgliesh Cavill se narodil 5. května 1983 v Jersey, malém ostrově mezi Anglií a Francií. Jeho matka byla ženou v domácnosti a otec makléř. Má čtyři bratry a je druhým nejmladším synem. Studia absolvoval na internátní škole Stowe School v anglickém Bukinghamishire. Před přijetím na zmíněnou školu byl v soukromé přípravce sv. Michala v Saint Savour v Jersey. Studentská léta pro něj byla dost nepříjemná. Šikanovali ho pro jeho baculatou postavu a dostal od spolužáků přezdívku „tlustý Cavill“. Této nepříjemné přezdívky se zbavil po své tělesné přeměně kvůli rolím ve filmech Hrabě z Monte Cristo a Válka Bohů.

Jeho cesta k herectví začala již v raném věku, kdy ztvárnil mnoho známých postav v několika školních představeních. Z těch známějších to byla role v Shaekspearově komedii Sen noci svatojánské. Rovněž se podílel na ztvárnění a dokonce i režírování Hamleta v dokumentárním filmu stanice BBC. Dále ztvárnil postavu Sonnyho LaTierriho v muzikálu Pomáda. V sedmnácti letech dostal příležitost ztvárnit Alberta Mondega ve filmu Hrabě z Monte Cristo (2002). Dále jste ho mohli vidět jako Thomase v italském thrilleru Laguna, v minisérii od BBC Případy inspektora Lynleyho, v dramatu Sbohem, pane profesore, a mihl se i ve známé kriminálce Vraždy v Midsomeru.

Zahrál si také například ve filmech Hrad bude můj, Hellreiser: Pekelný svět, Tristan a Isolda či Hvězdný prach. Mnozí diváci si jej pamatují také jako vévodu ze Suffolku, kterého ztvárnil v úspěšném historickém seriálu Tudorovci. V magazínu Entertainment Weekly byl díky této roli nazván jako „nejtemperamentnější vévoda“. Dále jistě stojí za zmínku komedie Woodyho Allena Užívej si, co to jde, film Válka Bohů či akční thriller S ledovým klidem a film Mission Imposible: Fallout.

Film, díky kterému Henryho Cavilla lidi znají po celém světe, je bezpochyby Muž z oceli, kde ztvárnil postavu největšího hrdiny světa DC Comics, Supermana. Tuto roli si zopakoval ve filmech Batman v. Superman a Liga výjimečných. V rozhovoru s Conanem O´Brienem o roli Supermana přiznal, že těsně zmeškal hovor od producenta Zacka Snydera a při zpětném telefonátu se omluvil, že nezvedal, protože byl hodně zaneprázdněn zachraňováním životů ve hře World of Warcraft. Také si zahrál v akční komedii Krycí jméno U.N.C.L.E. Dvakrát byl zařazen do žebříčku nejhezčích mužů světa. V magazínu Glamour na první příčce a v magazínu Attitude na druhém místě.

Velkou zajímavostí je, že si Henry dokonce mohl zahrát v úspěšných knižních sériích jako je Stmívání či Harry Potter, nebo v trháku James Bond: Casino Royal. Ve Stmívání si mohl zahrát právě hlavní postavu, Edwarda Cullena, a ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár Cedrica Diggoryho. Obě zmíněné role však nakonec ztvárnil herec Robert Pattinson. Právě kvůli těmto téměř získaným rolím byl v roce 2005 v magazínu Empire nazván „nejnešťastnějším mužem Hollywoodu“. Pro roli Edwarda Cullena a Cedrica Diggoryho byl údajně příliš starý, pro roli Jamese Bonda zase příliš mladý. Autorka upírské ságy Stephenie Meyer za něj dokonce bojovala, aby roli získal, avšak neúspěšně. Rovněž se zvažovalo, zdali si Henry zopakuje roli Clarka Kenta ve filmu Superman se vrací, role ale nakonec připadla Brandonovi Routhovi.

Jeho vysněnou rolí je Alexandr Veliký, nejoblíbenějším filmem Gladiátor a nejoblíbenějším hercem Russell Crowe, který si s ním zahrál ve filmu Muž z oceli, kde ztvárnil jeho otce, Jor-Ela. Také obdivuje Sama Hugana a jeho postavu Jamieho ze seriálu Cizinka, o kterém se zmínil, že je „určitě skotský Superman“. Kdyby se Henrymu nepodařilo uspět v herecké oblasti, přidal by se k armádě, aby naplnil svou vlasteneckou hrdost. Kromě herectví je velkým milovníkem historie, především starověkých civilizací, jako jsou Egypt, Řecko a Řím. Také je jazykově nadaný. Hovoří plynně francouzsky, dokáže konverzovat v italštině, němčině a umí si objednat pivo v češtině! Je velkým milovníkem zvířat, o čemž svědčí i jeho pes Kal, americká akita, kterého pojmenoval po jeho postavě v Supermanovi a fanoušci mu přezdívají Superštěně. Od roku 2014 je velvyslancem Durrel Wildife parku. Kromě historie, videoher a zvířat je také velkým fanouškem sportu. Jeho oblíbený tým NFL je Kansas City Shields. V minulosti dokonce nějaký čas aktivně hrál, kvůli zranění však musel přestat.

Co se týče herectví, zajímavostí také je, že dvakrát ztvárnil postavu se stejným jménem ve dvou filmech. Jedná se o postavu Colleyho ve filmech Sbohem, pane profesore a Hrad bude můj. Se svým oblíbeným hercem, Russellem Crowem, se v roce 2000 setkal při komparzu pro film Životní zkouška. Vzhledem k tomu, že byl Henry velmi ambiciózní a v herecké kariéře plánoval pokračovat, požádal Crowa o radu. Několik dní po jejich rozhovoru od něj dostal podepsaný plakát z filmu Gladiátor se slovy: „Drahý Henry, cesta tisíc mil dlouhá začíná jediným krokem.“ Herci Luke Evans, Jason Momoa, Luca Calvani a Armie Hammer jsou jeho přátelé.

V jednom z rozhovorů se jej ptali, jak dokáže dosáhnout takové vyrýsované postavy, kterou je znám. Vyjádřil se, že má dost pevnou vůli a když si něco zamane, nedokáže přestat, dokud nedosáhne požadovaného výsledku. Kvůli roli ve filmu S ledovým klidem musel ze svojí „značky“ upustit a vypadat normálně. „Mé krátké zadání znělo: Působte jako normální člověk, vypadáte příliš dobře. Žádné kliky, žádné břišáky, jenom jezte pizzu a hamburgery a pijte pivo. Když to všechno začalo, tak jsem si říkal: Ach, ne, všechna ta tvrdá práce byla zbytečná.“ Nakonec se mu podařilo opět dostat do předchozí formy.

Z filmů, ve kterých hrál, je jeho nejoblíbenějším Krycí jméno U.N.C.L.E. V jednom z rozhovorů prohlásil, že si záměrně vybírá role mimo Supermana: „Většina publika mě vidí jako tuto postavu a lidi si říkají: Teď už vím, kdo je tato osoba, a musíte proti tomu jako herec bojovat. Ne, že bych se vyžíval v hraní transsexuála závislého na pervitinu, ale chci svobodu a taky chci divákům ukázat, že můj rozsah je obšírnější. Poprvé mě totiž lidi v celosvětovém měřítku viděli právě v Supermanovi a to není to jediné, co dělám.“

Jedním z jeho snů je stát se ústředním mužem Hollywoodu a být jedním z těch jmen, které si chtějí producenti najmout, protože z něj všichni padnou na kolena. K některým rolím se vyjádřil, že je přijal kvůli honoráři. Velmi sympatické je jeho tvrzení, že lidi, kteří tvrdí, že jim na penězích nezáleží, jsou buď šílení nebo lžou. V jednom ze svých tvrzení to vystihl úplně přesně: „Ach né, neplať mi, je to za umění. Promiň, ne. Zaplať mi penězi. Nedělám to pro charitu. Nejsem nezisková organizace. Peníze jsou fantastické a já je považuji za důležité. Utrácím je na hezké věci.“

S herectvím se, bohužel, spojují i trapasy, a ty se většinou týkají milostných scén. Jeden takový se stal i Henrymu, když se neovládl při natáčení intimní scény ve velmi těsné blízkosti své kolegyně. Po tomto trapasu se jí, samozřejmě, musel omluvit. Zároveň se taky vyjádřil, že nahrávaní intimních scén je pro něj velmi nepříjemné, protože jste nahý v místnosti plné lidí a reálně to vypadá úplně jinak, jak to my pak vidíme na televizních obrazovkách.

Henry Cavill je bezpochyby velmi talentovaným hercem. Kromě své práce miluje sport, zvířata a historii. Další věci, které jste o něm možná netušili, jsou, že je aktivním běžcem, se svým bratrem Charliem a londýnským producentem Rexem Glensym je vlastníkem produkční společnosti Promethean Productions a dokonce umí i tancovat. Co se týče jeho partnerského života, randil s pěti ženami, z těch známějších třeba Kaley Cuoco. Jak se Vám líbil jako Geralt z Rivie? Dáte šanci i jiným filmům, ve kterých si zahrál? Momentálně ho můžete vidět jako známého detektiva Sherlocka Holmese v novém filmu od Netflixu, Enola Holmes.  

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:imdb.com; csfd.com; diply.com
Gabi89
Milujem filmy a seriály, ako inak. :) Keď je čas, zahrám si nejakú tú hru. Moja najobľúbenejšia hra je Zaklínač. Tiež si občas zahrám Crasha Bandicoota a Sims. Momentálne si užívam materskú dovolenku. :)