Talentovaný herec Matt Damon nedávno oslavil padesátiny. S herectvím začal již v mladém věku a zanechal kvůli němu studia na Harvardu. Na svém kontě má mnoho úspěšných filmů. Za scénář k filmu Dobrý Will Hunting získal dokonce sošku Oscara. Věděli jste však, že kromě toho mohl také ztvárnit role v takových úspěšných filmech jako Zkrocená hora, Avatar či Milk? Bohužel je však musel odmítnout. V článku se také dočtete o tom, jak ho vnímá veřejnost, že je podle jeho vlastních slov „nudný muž“ a co pro něj byla nejhorší věc v kariéře, kterou musel udělat. 

KRÁTKÝ ŽIVOTOPIS

Matthew Paige Damon se narodil 8. října 1970 v Bostonu v Massachusetts. Jeho otec v té době pracoval jako makléř a matka jako učitelka na Lesley University. Má staršího bratra Kylea, který je sochařem. V roce 1973 se jejich rodiče rozvedli a Damon se s bratrem a matkou přestěhovali z Newtonu do Cambridge. Nyní je šťastně ženatý s rozenou Argentinkou Lucianou Barroso, se kterou se seznámil v baru v Miami, kde pracovala. Mají čtyři dcery, jednu z Lucianina předchozího vztahu. S herci Georgem Clooneym, Bradem Pittem, Benem Affleckem a jeho manželkou Jennifer Garner jsou dobří přátelé.

View this post on Instagram

Still got it 💪

A post shared by Matt Damon (@matt_damon_official) on

STUDIA A ZAČÁTEK HERECKÉ KARIÉRY

Damon studoval na Cambridge Ridge and Latin school. Během svých studentských let účinkoval v řadě divadelních představení. Později se dostal na Harvardovu Univerzitu. Kvůli svým hereckým projektům, jako například TNT, Jeho syn či studentské drama Školní vázanky, vynechal mnoho přednášek do doby, než se rozhodl úplně zanechat studia po filmu Geronimo: Americká legenda. Po příchodu do Hollywoodu získal svou první roli v romantické komedii Mystic Pizza. Zmíněná komedie však nebyla velmi úspěšná.

To ho však neodradilo od dalších pokusů, navštívil další konkurz a získal hlavní roli ve zmíněném filmu Školní vázanky. Následoval film Odvaha pod palbou, kde ztvárnil drogového závisláka. Kvůli roli vojáka Ilaria závislého na heroinu musel zhubnout, což mělo za následek zdravotní problémy. Natáčení filmu trvalo pouze dva dny, herec zhubnul kvůli zmíněné roli 19 kilogramů, ve snímku tedy vážil pouhých 50 kg.

V roce 1995 si zahrál ve westernu Poslední kovboj. O dva roky později získal ocenění za scénář k filmu Dobrý Will Hunting, který původně napsal pro třídu angličtiny na Harvardově Univerzitě. Film byl také nominován na 9 Oscarů, z nichž jeden získal Matt za nejlepší původní scénář spolu s Benem Affleckem.

Jeho pocit z vítězství v jednom z interview popsal takto: „Vzpomínám si, že po návratu domů jsem nemohl spát, takže jsem jen tiše seděl a díval se na cenu a velmi jasně si pamatuji, jak jsem si řekl, díky Bohu, že jsem to nepoprskal. Cítil jsem se tak požehnaně, protože jsem dostal Oscara v tak mladém věku.“

View this post on Instagram

Besties

A post shared by Matt Damon (@matt_damon_official) on

V roce 1999 si zahrál mladého dělníka, Toma, ve filmu Talentovaný pan Ripley, který miluje dobrý život a udělá cokoliv, aby ho žil. Kvůli této roli se také naučil hrát na klavír a za tento výkon byl nominován na Zlatý glóbus. Film si od kritiků vysloužil protichůdné recenze. Jeho hlas se objevil v animovaném filmu Titan A.E., který si od veřejnosti opět vysloužil i protichůdné recenze. Další filmy, ve kterých si zahrál, jsou Krása divokých koní, Legenda o slavném návratu, kde hrál po boku Willa Smithe.

Po roce 2000 pokračovali filmy Gerry, na jehož scénáři s hercem spolupracovali Gus Van Sant a Casey Affleck. Bezpochyby jednou z nejznámějších hercových rolí je trilogie o Jasonovi Bournovi: Agent bez minulosti, Bournův mýtus a Bournovo ultimátum. Další oceněnou rolí je Linus Daldwell ve filmu Dannyho parťáci, Dannyho parťáci 2 a Dannyho parťáci 3. Mezi další vysoce ceněné filmy, ve kterých si herec zahrál, patří např. Kletba bratří Grimmů, Syriana či Kauza CIA. Jeho nejvýdělečnějšími filmy jsou Marťan a filmy o Jasonovi Bournovi.

Embed from Getty Images

O jednom z jeho nejúspěšnějších a prvních filmů, kde taky ztvárnil jenu ze svých oblíbených rolí, Dobrý Will Hunting, se vyjádřil, že je mu velmi blízký. Scénář k filmu vymyslel se svým nejlepším přítelem, Benem Affleckem. Will je z Bostonu a herci psali o tom, co důvěrně znali. Sázky na film byly docela vysoké a taky splněny. Publikum vidělo film, ten dostal dobré recenze, herec byl s hotovým produktem velmi spokojen, a dočkal se taky ocenění v podobě sošky Oscara. Další z jeho oblíbených rolí je Tom Ripley, protože podle něj je ztvárnit chytrou a zlověstnou postavu velmi zábavné. Taky má rád svou postavu Johna Gradyho Cole ve hře Krása divokých koní.

SOUKROMÍ, ODMÍTNUTÉ SKVĚLÉ ROLE A NEJDĚSIVEJŠÍ VĚC V KARIÉŘE

Co se týče hercova soukromí, je vnímán jako milá celebrita. Proč tomu tak je? Paparazzi samozřejmě očekávají okolo takto úspěšných celebrit nějaký skandál, Matt však sám o sobě tvrdí, že má s nimi uzavřenou tajnou dohodu, k čemuž se vyjádřil následovně: „Neudělám nic veřejně zajímavého, pokud souhlasíte, že mě nebudete sledovat. Pokud by někdo fotil můj život, během jednoho dne by se začal nudit. Mohl by říct, tady je Matt doma, kde se učí své části scénáře. Tady je Matt v místní knihovně. Pár hodin z toho a můžou jít domů. Je lepší prostě být sám sebou, než splnit verzi někoho jiného. Nevím, proč mě lidi mají rádi, a nevím, zda to chci vědět. Mohl by to být hřebík do rakve. Byl bych o mnoho radši, kdyby o mě lidé moc nevěděli a spíše se šli podívat na filmy.“ Herec byl taky v časopisu People v roce 2007 zařazen do žebříčku nejatraktivnějších žijících mužů světa.

Bohužel, herci se setkávají také i s tím, že musí některé role odmítnout. U Matta Damona to byla role ve filmu Avatar, což mu bylo velmi líto, protože zejména s Jamesem Cameronem chtěl a taky stále chce spolupracovat. Další takovou ránou bylo odmítnutí role ve filmu Milk. Herec byl totiž nadšený a chtěl opět spolupracovat s Gusem Van Santou a měl by tak šanci zahrát si se Seanem Pennem. Tuto roli nakonec dostal Josh Brolin, o jehož výkonu se Matt vyjádřil takto: „Josh byl v této roli tak vynikající, že jsem věděl, že vybrali správného herce.“ Taky si mohl zahrát ve filmu Zkrocená hora, tuto postavu nakonec ztvárnil Heath Ledger. Zajímavostí také je, že role byla nabídnuta i Bradu Pittovi, Ryanu Phillipovi či Leonardu DiCapriovi.

Hercovým nejtěžším zážitkem z práce bylo, když musel dělat podvodní scénu ve druhé části filmu o Jasonovi Bournovi, kde auto spadne do řeky a kde ztratí lásku svého života. Jeho odpověď v jednom z rozhovorů zněla: „Vůbec se mi do toho nechtělo. Dlouho jsem si neuvědomoval, jak se bojím utonutí. Šel jsem se skvělým kaskadérem a několikrát s mistrem potápění do bazénu, aby mě naučili „relaxovat“ pod vodou bez kyslíkové masky a se zavázanýma očima a pak pod vodou dělat jednoduché úkoly, jako je třeba vázaní bot… Poté, co jsme jeden den natáčeli, jsem se v noci několikrát probudil a lapal po dechu v domnění, že se topím. Bylo to hrozné. Když však natáčíte filmy, skončíte s tréninkem, který Vám umožní dělat opravdu šílené věci.“

Dalšími filmy, ve kterých si Matt Damon zahrál jsou Skrytá identita, Informátor (kde musel přibrat 15 kilogramů, což mu přineslo nominaci na Zlatý glóbus.) Dále se musel opět dostat do předchozí formy kvůli roli ve filmu Clinta Eastwooda Invictius: Neporažený. Toto životopisné sportovní drama mu rovněž vyneslo nominaci na Zlatý glóbus i na Oscara. Dále jsou to filmy Zelená zóna, western Opravdová kuráž od bratrů Coenových, rodinná komedie Koupili jsme zoo, životopisné drama Liberace!, kde si zahrál šestnáctiletou postavu homosexuála Scotta Thorstona či dobrodružný fantasy thriller Velká čínská zeď a mnoho dalších.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz