Česká herečka Olga Schoberová, známá také jako Olinka Bérová, patřila mezi naše nejkrásnější herečky. Svou filmovou kariéru však pověsila v roce 1983 na hřebík a dnes žije v ústraní ve svém pražském bytě. 

Olga Schoberová se narodila 15. března 1943 v Praze a na jaře tak oslavila své 78. narozeniny. Díky své kráse byla přirovnávána k legendární Brigitte Bardot nebo také Ursule Andressové. V šedesátých a sedmdesátých letech 20. století byla považována za sex symbol a to nejen českého, ale i evropského filmu. K tomu jí dopomohla role v komedii Kdo chce zabít Jessii?.

Na začátku své herecké kariéry chodila s kreslířem Kájou Saudkem, který jí měl údajně poradit, aby se odbarvila na blond. Hned poté získala roli neposkvrněného anděla Winnifred ve filmu Limonádový Joe a tím se zaškatulkovala do rolí krásných naivních dívek a co bylo důležitější, otevřely se jí ty nejdůležitější „dveře“ a to ty v železné oponě. 

Se svým prvním manželem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem, se poznala poté, co ji československý Filmexport „prodal“ do čtyř zahraničních filmů (3 z toho byly westernové). Po dvou letech se však v roce 1969 rozvedli. Má s ním dceru Sabrinu Harris.

O tři roky později si vzala filmového producenta Johna Calleyho, kterého poznala na večírku u americké zpěvačky a herečky Barbry Streissand, kam ji tehdy vzal jako svůj doprovod Miloš Forman. Díky tomuto sňatku získala i americké občanství. Bydlela střídavě v USA i v Praze. Calley se stal rok po jejich svatbě prezidentem studia Warner Brothers.

Pro českého diváka jsou nejvíce známé její role ve filmech Limonádový Joe aneb Koňská opera, Kdo chce zabít Jessii?, „Pane, vy jste vdova!“ a Adéla ještě nevečeřela. V několika filmech, kde si zahrála, však neslyšíme její hlas. Nadabovaly ji například Libuše Švormová v Adéla ještě nevečeřela, Eva Klepáčová v Bylo nás deset a ve snímku Vrak slyšíme hlas Veroniky Freimanové.

Česko-bulharský snímek Vrak z roku 1983 byl posledním filmem Schoberové a tak stejně jako Brigitte Bardotová na plátně nikdy nezestárla a zůstala symbolem přirozené a smyslné krásy uctívané v 60. letech. Jako první Češka se v roce 1964 dostala až do proslulého pánského časopisu Playboy, a to rovnou na titulní stránku. Krásnou herečku si tehdy vybral samotný zakladatel časopisu Hugh Hefner. Schoberová nafotila poměrně cudný snímek, oblečená do černého roláku, žádné nahé fotky.

Olga Schoberova (1964)

Posted by Capas de revistas on Saturday, March 31, 2018

Po odchodu do důchodu žije stranou všeho dění v Praze a velmi nerada se ukazuje na veřejnosti. Deníku Blesk v roce 2016 řekla: „Víte, já se nikdy necítila být herečkou. A proto jsem taky nikdy nešla za kariérou, nikdy jsem, co se filmu týká, nebyla cílevědomá. Byla jsem jen hezká a to je všechno. A proto si teď také spokojeně a v klidu mohu žít.“ 

 

Zdroje informací: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz, deník Blesk

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA