Dětští herci to zajisté nemají jednoduché. Kromě toho, že dlouhé hodiny tráví na natáčecím place a přichází tak o typické dětské zážitky a radosti, mnoho mladých herců a hereček se musí během dospívání postarat i o to, aby si svou kariéru udrželi i později v dospělosti. A bohužel ne všichni uspějí.

Zatímco některé bývalé dětské hvězdy se rozhodly světla reflektorů opustit a pokračovat v kariérách mimo zábavní průmysl, jiné po bujarém užívání drog a alkoholu bohužel nedopadly vůbec dobře. Jsou ale i světlé výjimky, pojďte se podívat na deset slavných dětských hvězd. Jak se s popularitou herci a herečky vypořádali?

Amanda Bynes (33 let)

FOTO: The Heart Truth, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

V roce 1996 zažila Amanda Bynes svůj debut v show stanice Nickelodeon „All That„, kde její scénky s názvem „Ask Ashley“ ukázaly její herecké schopnosti. V roce 1999 se objevila v „The Amanda Show“ a v roce 2002 se přesunula k filmu. Postupně natočila „Velký tlustý lhář“ (2002) , „Co ta holka chce“ (2003), „Super náhradník“ (2006) nebo „Královna ročníku“ (2007). Mezitím rovněž excelovala v seriálu „Co mám na tobě ráda„.

Ale právě ve chvíli, kdy její herecká kariéra byla na vrcholu, začal její strmý pád. V roce 2010 odešla kvůli osobním problémům do hereckého důchodu a v roce 2012 byla dokonce dvakrát zatčena za jízdu pod vlivem a za řízení s pozastaveným oprávněním. Od té chvíle se její chování stalo ještě bizarnějším a světová média začala uvádět, že její činy jsou důsledkem vážné duševní nemoci. V roce 2014 prostřednictvím Twitteru herečka odhalila, že jí byla diagnostikována bipolární porucha a potvrdila spekulace médií. Od té doby se zdá, že se zdravotně zlepšuje a v roce 2017 řekla, že je „čistá“ a připravená vrátit se k herectví. Nabídka však zatím žádná nepřišla.

Macaulay Culkin (38 let)

FOTO: Profimedia, Backgrid UK

Když se herec v roce 1990 objevil ve snímku Sám doma jako Kevin McCallister, bylo Culkinovi pouhých 10 let. Takřka přes noc se stal oblíbeným dětským hercem a již o dva roky později opět zářil v pokračování „Sám doma 2: Ztracen v New Yorku“. V roce 1994 se objevil v rodinné komedii „Kšefty s tátou“ nebo „Sám doma a bohatý“ .

Po 4 letech herectví se mladík rozhodl věnovat trochu času sobě a rodině. Až o devět let později se ukázal ve filmu „Party Monster“ se Sethem Greenem a Marilynem Mansonem. Culkin také tentýž rok hostoval ve „Will a Grace“. Od té doby se jeho herecká kariéra absolutně rozptýlila. Občas si střihl nějaký „štěk“ ve filmu nebo seriálu, avšak nepracoval tak precizně, jako když byl mladší.

V současné dokončil práci na novém projektu Setha Greena, filmu „Changeland“ (2019). Nedávno také veřejně požádal J.K. Rowlingovou, aby jej nechala obsadit do dalšího dílu Fantastických zvířat. Herec měl dříve problémy s drogami a alkoholem, nyní to vypadá, že se dal konečně do kupy a začne se opět herecky angažovat.

Drew Barrymore (44 let)

FOTO: Glyn Lowe PhotoWorks, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Úspěšná herecká kariéra Drew Barrymore trvá již několik desetiletí, proto je snadné zapomenout, že začínala jako dětská hvězda. V roce 1982 si získala srdce diváků jako rozkošná holčička v „E.T. Mimozemšťan„, v roce 1984 si zahrála Charlene, holčičku s pyrokinetickými schopnostmi, v hororu „Ohnivé oči„. Poté následoval nespočet filmů a hromada dětských rolí. Během dospívání se herečka a mladá rebelka nevyhnula potížím s drogami a alkoholem, avšak stále byla schopna pracovat a mezitím se léčit ze závislosti.

V roce 1996 se objevila v hororu „Vřískot“ a bylo to považováno za restart její kariéry. Od té doby natáčela nepřetržitě a účinkovala v mnoha úspěšných filmech, například „Charlieho andílci“ (2000), „Donnie Darko“ (2001), „50x a stále poprvé“ (2004), „Hudbu složil, slova napsal“ (2007) nebo „Dovolená za trest“ (2014). Drew dnes prohlašuje, že její bitva se závislostí ji učinila lepší matkou. V současnosti ji můžeme sledovat v hororově-komediálním seriálu „Santa Clarita Diet„, v kterém působí také jako výkonná producentka.

Haley Joel Osment (31 let)

FOTO: GabboT, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Haley Joela Osmenta pravděpodobně znáte jako malého chlapce, který vidí mrtvé lidi v klasice „Šestý smysl“ z roku 1999. Již předtím ale jako dětská hvězda vystoupil v řadě televizních pořadů, včetně „Walker, Texas Ranger“ (1997) a „Murphy Brown“ (1998). Role v Šestém smyslu a v „AI: Umělá inteligence“ (2001) mu přinesly spoustu ocenění.

Osment strávil několik dalších let jako dabér pro televizní pořady a videohry, včetně Kingdom Hearts. Debutoval také v divadle na Broadwayi a v roce 2011 úspěšně absolvoval školu umění NYU Tisch. Od té doby se vrátil k hraní epizodních rolí v televizi a u filmu. V loňském roce se objevil například v jedné epizodě seriálu „Akta X„. Letos je členem stálého obsazení seriálů Teachers a Future Man.

Edward Furlong (41 let)

FOTO: Profimedia, Splash

Pokud jste nevyrůstali v 90. letech, pak možná Edwarda Furlonga neznáte. Jeho velký herecký průlom nastal v roce 1991 s filmem „Terminátor 2: Den zúčtování„, kde si zahrál Johna Connora, syna Sarah Connor, kterou hrála Linda Hamilton. Spolu s Arnoldem Schwarzeneggerem ve snímku pracovali na záchraně světa před hrozbou z budoucnosti.

Poté následovaly menší filmové role a také se objevil v hudebním klipu kapely Aerosmith „Livin ‚on the Edge„. V roce 1998 zazářil jako Danny Vinyard ve snímku „Kult hákového kříže“ vedle Edwarda Nortona. Po roce 2000 se zoufale snažil o comeback, až byl v roce 2001 hospitalizován kvůli podezření na předávkování. Drogy a problémy se zákonem ovlivnily jeho život na několik dalších let. Občas přijal menší herecké nabídky, v roce 2011 dostal dokonce velkou roli ve filmu „Zelený sršeň„, která mohla být jeho vytouženým návratem před kameru. Opět se však v témže roce ocitl ve vězení. Furlong se střídavě objevuje v mini rolích, avšak nikdy nedokázal porazit své vnitřní démony.

Tom Felton (31 let)

FOTO: Joella Marano, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Celým jménem Thomas Andrew Felton je anglický herec, který získal roli Draca Malfoye v sérii „Harry Potter“ (2001-2011). Tom se objevil ještě před získáním této role například ve filmu „Anna a král“ (1999), kde si zahrál syna Jodie Foster. Už během natáčení Harryho Pottera dostal nabídky na další filmové a seriálové role.

Zahrál si například v akčním krimi seriálu „Murder in the First“ (2014), třetí sérii „The Flash“ (2016-2017) a aktuálně se objevuje v temné scifi „Origin“ (2018) .

Lindsay Lohan (32 let)

FOTO: MTV International, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Lindsay Lohan se proslavila svou dvojrolí dvojčat Hallie Parkerové a Anny Jamesové ve filmu „Past na rodiče“ (1998). V roce 2003 se společně s Jamie Lee Curtis objevila v „Mezi námi děvčaty“ a o rok později v komedii „Protivný sprostý holky„. V roce 2007 se po řadě televizních vystoupení a krátkých skečů vrátila k filmu, když si zahrála v „Zavraždění Johna Lennona„, „Vlastní pravidla“ a „Vím, kdo mě zabil„. V tomto roce byla však poprvé zatčena za řízení pod vlivem. Tím začala její kariéra plná drog, alkoholu a skandálů.

Téměř deset let se občas objevovala v béčkových komediích či seriálech, v roce 2017 se přestěhovala do Dubaje a zahrála si v britském seriálu „Sick Note“ (2018), otevřela několik plážových klubů, hrála v televizní reklamě a oznámila novou reality show na MTV. Vypadá to, že svou minulost nechala za sebou a snaží se postavit zpět na nohy.

Daniel Radcliffe (29 let)

FOTO: Profimedia, Backgrid USA

Poté, co téměř před dvaceti lety vyhrál konkurz na roli mladého kouzelníka, určitě on a ani jeho rodiče netušili, jakou slávu mu role Harryho Pottera přinese. Než získal toto obsazení, tak se v roce 1999 objevil v show Davida Copperfielda a v roce 2001 měl malou roli ve filmu Agent z Panamy. 

Od prvního dílu Harryho Pottera vyrostl, dospěl a zmužněl. Ale také se dokázal vymanit z toho, že jej všichni vidí jen jako Pottera, protože získal další filmové role (např. Podfukáři 2, Ztracen v džungli, a další). V současné době pracuje na filmech „Guns Akimbo“ a „Escape from Praetoria“ a seriálu „Nebe s.r.o.“.

Elijah Wood (38 let)

 

FOTO: Gage Skidmore, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.orgV roce 1989, kdy jako osmiletý chlapec začínal Elijah svou hereckou kariéru, za něj rozhodovala jeho matka. Ta mu zakázala točit hororové filmy a cokoliv, co by nedělalo dobrý dojem. „Když jste ve filmovém průmyslu, je důležité být dobrým příkladem,“ řekla tehdy Los Angeles Times. V současné době již má Elijah Wood plnou kontrolu nad svým vlastním osudem a mimo herectví se věnuje také produkci, například produkoval film „Mandy – Kult pomsty“ (2018).

Jako dítě začínal ve filmu „Návrat do budoucnosti II“ (1989), poté „Prázdniny v ráji“ (1991) a „Dobrý synek“ (1993). V roce 2001 se proslavil rolí Hobita Froda v „Pán prstenů: Společenstvo Prstenu“ a od té doby se objevil v několika desítkách filmů a seriálů. Dnes se věnuje hlavně tvorbě hororů, pravděpodobně to má co dočinění s jeho matkou, která mu to celý život zakazovala.

Shia LaBeouf (32 let)

FOTO: Nicolas Genin, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Shia LaBeouf je aktuálně pravděpodobně nejvíce známý díky svým veřejným excesům. Mnozí dokonce spekulují o jeho duševním zdraví. Svou kariéru započal, když byl ještě malý chlapec. V roce 2009 prozradil, že jeho hereckou motivací byly pouze peníze. „Věděl jsem, že prachy jsou řešením toho pekla, co se dělo u nás doma,“ řekl.

V dnešní době je se svými prohlášeními mnohem opatrnější a časopisu Esquire prozradil, že navštěvuje terapeuta. Také uznal, že jeho veřejné výbuchy byly selháním. Mezi roky 2001-2011 exceloval jako teenagerská hvězda a herecký svět mu ležel u nohou. Objevil se například v „Charlieho andílci: Na plný pecky“ (2003), „Já, robot“ (2004), „Constantine“ (2005), „Transformers“ (2007), „Indiana Jones a Království křišťálové lebky“ (2008) či „Maniac“ (2011). Nyní, po několika excesech, se opět snaží dostat do hereckého života a pracuje na několika filmech.

-reklama-