V květnu vyšla na HBO nová minisérie, která se zaměřuje na největší jadernou katastrofu v dějinách lidstva. Historické drama z prostředí Sovětského svazu má děsivě realistickou atmosféru, výborné obsazení a ještě lepší herecké výkony. Minisérie z produkce HBO je velmi kvalitní a především dost autentická. Proč je seriál tak úspěšný a v čem se liší od skutečnosti? Na to vše se podíváme níže.

V čem tkví úspěch historického dramatu z produkce HBO? Jak zmiňuji již v úvodu, tak hlavním důvodem je děsivě realistická atmosféra celého seriálu. Tvůrci se snažili události černobylské jaderné havárie zachytit opravdu přesně. Od samotné exploze až po vynesení rozsudku. Seriál se neostýchá ukázat tvrdou realitu. Vidíme proto následky ozáření, tvrdě pracující horníky, likvidátory při práci a mnohem víc.

Další faktor úspěchu je samotný příběh. O tom, co se stalo 26. dubna v jaderné elektrárně Černobyl, existuje nespočet dokumentárních snímků. Seriál Černobyl od HBO je však první svého druhu a jako první dokázal zmapovat a dát nějakým způsobem hlavu a patu tomu, co se té noci v elektrárně stalo a zasadit vše do jednoho příběhu.

Přesto, že seriál obsahuje několik drobných odlišností od skutečnosti, stále jej lze považovat za velmi věrohodný a téměř vše, co v něm vidíme, se doopravdy stalo. Mnoho diváků se navíc o této tragédii díky seriálu dovídá poprvé, jiným seriál zase rozšiřuje obzory. Ať už tak či onak, minisérie z produkce HBO není rozhodně odfláknutá.

Na kvalitu seriálu má výrazný vliv i herecké obsazení, které, jelikož se jedná o seriál z americko-britské produkce, je z velké části složené právě z britských herců. Mezi hlavními rolemi však najdeme také švédského herce Stellana Skarsgårda (Boris Ščerbina) nebo irskou herečku Jessie Buckley (Ljudmila Ignatěnko).

Dále vidíme talentovaného Jareda Harrise (Valerij Legasov), Paula Rittera (Anatolij Ďatlov) a Emily Watson (Uljana Chomiuk), jejíž postava byla zcela vymyšlená. Charakter jako takový byl však založený na skutečnosti. Při řešení jaderné havárie v Černobylu pomáhalo Legasovi několik desítek vědců, jejichž práce byla shrnuta do práce Uljany Chomiuk.

Pokračování na další straně…

-reklama-