Marvel nás již celých 10 let zásobuje superhrdinskými filmy, k tomu ale patří i záporáci. Pojďme se podívat na všechny hlavní záporáky z MCU, od nejslabšího po nejsilnějšího. POZOR článek může obsahovat SPOILERY!

20. Trevor Slattery / Mandarin

marvel-cinematic-universe-unlimited.wikia.com

„Terorista“ Mandarin se objevil ve filmu Iron Man 3 a pro většinu fanoušků byl velkým zklamáním. Na konci filmu se ukáže, že Trevor Slattery všechno jen hraje a ve skutečnosti není opravdovým vůdcem teroristické organizace, ale naopak je úplně neschopný. Oproti ostatním záporákům nemá opravdu žádnou šanci. 

19. Sonny Burch

comicbook.com

I přesto, že film Ant-Man and The Wasp byl příjemným přídavkem do úspěšné franšízy, jeho záporák nebyl až tak vzrušující. Sonny Burch se spoléhá výhradně na jeho stoupence a když už vezme osud do svých rukou, jeho plán je zmařen a on končí ve vězení. Většina fanoušků doufá, že po Thanosově lusknutí byl i Sonny vyhlazen.

18. Alexander Pierce

marvelcinematicuniverse.wikia.com

Alexandera Pierce jsme měli šanci poznat ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera (Captain America: The Winter Soldier). Tam se ukázal jako vlivný politik, který ale není schopen sám uskutečnit svůj plán. Veškerou práci za něj totiž odvedl Bucky Barnes, také známý jako Winter Soldier. V porovnání s ostatními záporáky, patří k těm slabším.

17. Aldrich Killian

ironman.wikia.com

Hlavní záporák z filmu Iron Man 3, Aldrich Killian, nebyl vůbec špatný. Jeho užití Extremisu, který mu dodal nadlidskou sílu a hojivé schopnosti, z něho udělalo obstojného protivníka Tonyho Starka. Fakt, že dokáže zničit Iron Manův oblek a chrlit oheň, jeho hodnocení také neškodí. Nicméně v MCU najdeme o dost silnější padouchy.

16. Whiplash

savagemcu.blogspot.com

Dětství Ivana Vanka, záporáka z Iron Mana 2, bylo zničeno, kvůli rodině Starků. To je hlavní příčina, která ho hnala k tomu, aby se pomstil Tonymu Starkovi. Když se spojila jeho inteligence a odhodlání, stal se z něho opravdu silný protivník. Důvod, proč se mu nepodařilo zvítězit, je ten, že podcenil sílu přátelství mezi Starkem a Jamesem Rhodesem.

15. Dormammu

marvelcinematicuniverse.wikia.com

Dormammu, který měl původně humanoidní formu, se objevil ve filmu Doctor Strange. I když byl uvízlý v Temné dimenzi, jeho moc by překonala spoustu záporných hrdinů Marvelu. Díky použití Kamene času se doktoru Strangeovi povedlo přemoct Dormammu. Ten je nakonec uvězněn v nekonečné časové smyčce a vzdává se svého plánu. Kvůli tomu, že byl jeho plán snadno zmařen, nedá se považovat za tak silného záporáka.

14. Obadiah Stane / Iron Monger

slashfilm.com

Arogantní obchodník, který se před ničím nezastaví, může být pěkně nebezpečný. To jsme ostatně mohli vidět ve filmu Iron Man z roku 2008. Obadiah Stane byl vůbec první záporák, který se v MCU objevil. Díky své inteligenci byl schopenn vyrobit si svou vlastní zbroj a jako Iron Monger se postavil Iron Manovi. Jeho smysl pro byznys a bezohlednost z něho udělali nejlepšího záporáka ze všech tří dílů Iron Mana.

13. Darren Cross Yellowjacket

geektyrat.com

Darren Cross z Ant-Mana možná ze začátku vypadá jako další podnikatel v super obleku, ale hluboko uvnitř je Darren, také známý jako Yellowjacket, nejzákeřnější padouch MCU. Je opravdu dobrým bojovníkem, který zná své zbraně a je přizpůsobivý. Dal Scottovi Langovi pořádně zabrat a dokonce málem vyhrál.

12. Emil Blonsky Abominaton

comicbook.com

Mít super zbroj je jedna věc, ale dokázat se transformovat na něco, co dokáže držet krok s Hulkem, to už je opravdu působivé. Emil Blonsky se podrobil testům, které změnily Bruce Bannera na Hulka. Je odolný vůči bolesti a poranění. Také má obrovskou sílu. Když se tohle všechno spojí, vznikne z něho impozantní monstrum, které se nám představilo v roce 2008 ve filmu Neuvěřitelný Hulk.

11. Malekith Prokletý

marvelcinematicuniverse.wikia.com

I přesto, že Malekith, padouch z filmu Thor: Temný svět, není u fanoušků moc oblíbený, byl pro Thora docela hrozivým soupeřem. I když nakonec nebyl úspěšný, jako jeden z mála dokázal s Thorem držet krok. Malekith se celý film hnal za získáním Etheru, což se mu nepovede, jelikož ho na konci filmu rozdrtí jeho vlastní loď. A to, co se potom stalo s Kamenem reality už asi všichni víme.

10. Ronan Žalobce

hollywoodreporter.com

Zástupce mimozemské rasy Kree, kterého jsme mohli vidět v prvním díle Strážců Galaxie, je považován za jednoho z nejkrutějších záporáků. Jeho nenávist k obyvatelům Xandaru ho přinutila dělat strašné věci. Jediným důvodem, proč byl poražen je ten, že se Strážci spojili a sejmuli Ronana společně. Neuvěřitelná síla a intenzivní nenávist jsou to, co ho dostalo na vrchol záporáků MCU.

9. Adrian Toomes The Vulture

youtube.com

Fyzická síla není jediná věc, která dělá dobrého záporáka. Je to také vytrvalost, která Adrianovi Toomesovi z filmu Spider-Man: Homecoming rozhodně nechybí. Co udělalo z Toomese silného soupeře byla hlavně touha ochránit svou rodinu. Toomes se nikdy nechtěl stát padouchem, ale poté začal obchodovat se zbraněmi a stal se silným protivníkem, nakonec ale skončí ve vězení.

8. Ultron

totalfilm.cz

Ultron, který pořádně zavařil superhrdinům ve filmu Avengers: Age of Ultron, je jedním z nejhrozivějších padouchů, se kterými se Avengers kdy setkali. Dokázal je zmanipulovat tak, že skupina hrdinů se málem rozpadla. Kdyby byl jeho plán úspěšný, znamenalo by to naprosté vyhynutí. Co z něho dělá silného oponenta je to, že jako první dokázal zabít jednoho z Avengers.

7. Erik Killmonger

themarysue.com

Erik Killmonger, který je známý také jako N’Jadaka, je důkazem toho, že záporáci s velkou motivací dokážou uspět. Erik plánoval svou pomstu proti Wakandě už od dětství. Když byl natolik silný a vyspělý, aby plán mohl uskutečnit, stala se z něho hrozba pro Wakandu. Hnacím motorem za pomstou bylo smrt Erikova otce, kterého zabil otec T’Chally. Nakonec Erik porazil T’Challu a stal se Black Pantherem. Jeho touha po pomstě ho dostala až na vrchol tohoto žebříčku.

6. Red Skull 

dailydot.com

Red Skull, také známý jako Johann Schmidt, je jeden z nejstarších záporáku v tomto seznamu. To mu ale na síle neubírá. Je to největší nepřítel Kapitána Ameriky, což jsme mohli vidět ve filmu Captain America: První Avenger. Vedl teroristickou organizaci HYDRA. Jeho záměr byl zničit bombami všechna velká světová města a tím ovládnout svět. Jeho hrozivé činy z něho udělali silného padoucha.

5. Ego

inverse.com

Ego, který se objevil ve druhém díle Strážců galaxie, se nejdříve jevil jako otec, který chce najít cestu zpět ke svému synovi Peterovi Quillovi. V průběhu filmu se ale dozvídáme, že jeho záměr je úplně jiný. Ego by se dal popsat jako brutální sociopat, kterému záleží jen na sobě samém. Údajně bylo odhaleno, že zabil více bytostí než jakýkoli jiný záporák.

4. Hela

bustle.com

Thor je považován za nejsilnějšího Avengera, díky jeho božským schopnostem. Thorova sestra, Hela, která se objevila ve filmu Thor: Ragnarok, ho ale dokázala pořádně potrápit, když mu vypíchla oko a zničila jeho milované kladivo Mjölnir. I silný Thor si uvědomil, že sám Helu neporazí, a tak si našel spojence. Nakonec to nebyl ani on, kdo porazil Helu, ale ohnivý obr Surtur, který s Helou zničil i celý Asgard.

3. Helmut Zemo

slashfilm.com

Helmut Zemo, záporák z filmu Captain America: Občanská válka, nemá žádné super schopnosti, ale i tak se stal jedním z nejsilnějších záporáků MCU. Byl si vědom svých hranic, na boj s Avengers proto pořádně připravil a zaútočil na ně strategicky. Zemo se stal hlavní příčinou války mezi Starkem a Rogersem. S touto strategií se Zemovi podařilo rozdělit Avengers na dva tábory a to z něj dělá jednoho z nejnebezpečnějších záporáků.

2. Loki

nerdist.com

Inteligentní a lstivý Loki se zahrál záporáka ve filmech „Thor“ a „Avengers“. Bůh falše je přizpůsobivý a spojí se s každým, kdo chce udělat něco špatného. Nepředvídatelnost je to, co z něho dělá velmi silného padoucha. V jeden okamžik spolupracuje s kladnými hrdiny a za pár minut už je na straně zla. Nikdy není jasné, co má za lubem. V posledních letech se u fanoušků stal velmi oblíbeným a většina z nich už ho ani nepovažuje za klasického záporáka.

1. Thanos

slashgear.com

To, že Thanos bude na úplném vrcholku žebříčku asi není žádným překvapením. Ještě není zcela jisté, jestli Thanos válku proti Avengers opravdu vyhrál. Na to si budeme muset počkat ještě pár měsíců, ale už teď po sobě zanechal nenávratné škody a všechno mu zatím vychází podle plánu. Dokázal posbírat všechny Kameny nekonečna a pouze jediným lusknutím vyhladil půlku obyvatelstva i s některými hrdiny. „Šílený Titán“ se poprvé objevil v Avengers v roce 2012 a od té doby ovlivňoval průběh všech filmů v MCU.