Slavný humorně-dramatický seriál Holky za mřížemi, v originále Orange Is the New Black, vznikl podle skutečných událostí. Jeho hlavní hrdinkou je mladá, půvabná a vzdělaná Piper, která se ocitá v neznámém světě za mřížemi. Před deseti lety udělala chybu, kvůli které teď musí opustit chápavého snoubence a nastěhovat se na 15 měsíců do ženské věznice. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony života za katrem, ale i tak na ni čeká několik šokujících překvapení. Seriál startuje v neděli 19. července ve 22:40 na Prima COOL.

Piper (Taylor Schillingová) je mladá, půvabná, vzdělaná, má chápavého snoubence Larryho (Jason Biggs). Na první pohled se zdá, že v jejím životě všechno klape jako na drátkách. Jenže Piper udělala chybu. Před deseti lety se pokusila převézt přes hranice kufr plný peněz. Byly to špinavé peníze vydělané za ilegální prodej drog a Piper za to teď tvrdě zaplatí. Musí opustit snoubence a nastěhovat se do svého nového domova ve federálním ženském nápravném zařízení. Naštěstí je to věznice jen s minimální ostrahou a 15 měsíců se přece dá vydržet… Nebo ne?

Dozorci Samu Healymu (Michael Harney) je křehké Piper líto, a tak jí aspoň občas radí, jak v neznámém světě za mřížemi přežít. Piper se snaží porvat s nepsanými zákony, jak to ve vězení chodí, ale není to vůbec jednoduché. Čeká ji několik šokujících překvapení! Holky za mřížema jsou slavný komediálně-dramatický seriál nominovaný na několik cen Emmy, který vznikl podle knižní autobiografie skutečné Piper Kermanové. V příběhu, který je stejně humorný jako napínavý, se objevuje mnoho zajímavých a originálních postav – takových, jaké na televizní obrazovce většinou chybí.

Herci a jejich postavy

Taylor Schillingová – Piper Chapmanová 

FOTO: FTV Prima

Mladá absolventka univerzity je odsouzena za zločin, který spáchala před deseti lety, k patnácti měsícům za mřížemi. Pochází z bohaté rodiny, a do vězení se vůbec nehodí.

Americká herečka se narodila 27. července 1984 v Bostonu ve státě Massachusetts. Proslavila se rolí v seriálu Holky za mřížemi, za kterou byla nominována na cenu Emmy a Zlatý glóbus. Zahrála si v seriálu Nemocnice Mercy nebo ve filmech Phil, Argo a Talisman. Začala se věnovat herectví, protože byla od mládí fanouškem seriálů Pohotovost. Studovala herectví v soukromém vzdělávací centru užitých a mediálních umění Tisch School of the Arts v New Yorku, ale po druhém ročníku ze školy odešla. Než se prosadila jako herečka, živila se jako chůva a starala se o děti jedné rodiny z Manhattanu. Praktikuje transcendentální meditaci. O své sexualitě řekla, že se nedá zaškatulkovat a že zažila hodně lásky, a nezáleží na tom, kdo ji miloval.

Laura Preponová – Alex Vause 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Je drsná a sebevědomá. Byla členkou drogového gangu a svedla Piper ke zločinu, když pašovala drogy a pracovala pro mezinárodní kartel. Je přímá a pragmatická.

Americká herečka se narodila 7. března 1980 ve Watchungu v New Jersey. Proslavila se rolí v sitcomu Zlatá sedmdesátá. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, October Road nebo ve filmech Dívka ve vlaku a Bestie Karla. Narodila se jako nejmladší z pěti dětí. Studovala herectví v Total Theatre Lab v New Yorku. Její pra-pra-pra-pradědeček byl Joseph Bradford Carr, generál Unie v americké občanské válce. Vyznává scientologii. Jejím bývalým přítelem je herec Scott Michael Foster. Jejím manželem je herec Ben Foster, se kterým má dceru a syna.

Michael Harney – Sam Healy 

Přísný vězeňský dozorce se chová jako zapřisáhlý šovinista a vězenkyním jejich život za mřížemi příliš neusnadňuje. Křehké Piper je mu přesto líto.

Americký herec se narodil v newyorské čtvrti Bronx. Zahrál si v seriálech Holky za mřížemi, Tráva, Projekt Modrá kniha, Deadwood, Policie New York nebo For All Mankind. Vystudoval herectví a původně se věnoval především hraní na divadle.

Kate Mulgrewová – Galina „Red“ Reznikovová 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Ve světě za mřížemi má velký vliv. Je přísná a nekompromisní. Vládne železnou pěstí celému vězeňskému bloku a ostatním nestrpí žádné výstřelky.

Americká herečka se narodila 29. dubna 1955 v městě Dubuque ve státě Iowa. Proslavila se rolí v seriálu Star Trek: Voyager. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Mr. Mercedes, NTSF:SD:SUV, Nemocnice Mercy, HeartBeat, Mrs. Columbo, ve kterém měla hlavní roli paní Columbové, nebo v soap opeře Ryan’s Hope. Když jí bylo 17 let, opustila rodinu a odstěhovala se do New Yorku. Byla přijata na Hereckou konzervatoř Stelly Adler působící pod newyorskou univerzitou. Po roce ze studií odešla. Během pobytu v New Yorku se živila jako servírka. Otěhotněla a dceru dala k adopci tři dny po narození. Později se ji snažila najít, ale nakonec si dcera v dospělosti našla ji. Je katolička a staví se proti potratům i trestům smrti. Je dvakrát rozvedená, z prvního manželství má dvě děti.

Jason Biggs – Larry Bloom 

FOTO: FTV Prima

Snoubenec Piper je chápavý a slíbil, že počká, dokud se nedostane na svobodu.

Americký herec a komik se narodil 12. května 1978 v Pompton Plains ve státě New Jersey. Proslavil se rolí v komediální filmové sérii Prci, prci, prcičky. Zahrál si v seriálu Holky za mřížemi nebo filmech Křupan, Táta na plný úvazek a Osm statečných. Poprvé se proslavil rolí v soap opeře As the World Turns. Herectví se věnuje už od pěti let. Přestože není židovského původu, často hraje takové role. Jeho manželkou je herečka Jenny Mollenová, se kterou má dva syny.

Uzo Aduba – Suzanne „Crazy Eyes“ Warrenová 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Mívá sklony upnout se na lidi, a ostatní se jí proto raději vyhýbají. Snadno se rozčílí. Když si neví rady, bije se do hlavy a nadává si, že je hloupá.

Americká herečka se narodila 10. února 1981 v Bostonu ve státě Massachusetts. Zahrála si v seriálu Holky za mřížemi, za který získala dvě ceny Emmy. Objevila se také v mini sérii Mrs. America. Její rodné jméno je Uzoamaka Nwanneka Aduba, oba rodiče pocházejí z Nigérie. Studovala bostonskou univerzitu. Podporuje komunitu LGBT.

Danielle Brooksová – Tasha „Taystee“ Jeffersonová 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Je velice inteligentní, ambiciózní a má velký smysl pro humor. Většinou se snaží zmírnit konflikty mezi ostatními. Tvrdí, že má radši život za mřížemi než venku.

Americká herečka a zpěvačka se narodila 17. září 1989 v Augustě ve státě Georgia. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Girls a Mistr amatér. Získala prestižní cenu Tony za roli v divadelním muzikálu Purpurová barva uvedeném na Broadwayi. Vyrůstala v křesťansky založené rodině. Její otec působil jako diákon, matka jako ministrantka. Vystudovala drama na prestižní konzervatoři Juilliard v New Yorku. Je svobodná a má jednu dceru.

Natasha Lyonne – Nicky Nicholsová 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Na první pohled je drsná a sarkastická, ale zároveň je chytrá a laskavá. Kvůli prořízlé puse a impulzivnímu chování se často dostává do problémů.

Americká herečka, režisérka, scenáristka a producentka se narodila 4. dubna 1979 v New Yorku. Zahrála si ve filmové sérii Prci, prci, prcičky nebo seriálech Holky za mřížemi a Ruská panenka, za které byla nominována na cenu Emmy. Na Ruské panence se podílela také jako spoluautorka, producentka a scenáristka. Herectví se věnuje už od šesti let. Její rodiče pocházeli z ortodoxních židovských rodin, takže byla vychována v ortodoxní víře. Během dospívání byla vyloučena ze soukromé židovské školy za to, že prodávala spolužákům marihuanu. Střední školu nikdy nedokončila. Říká, že si není blízká s matkou ani otcem a že od 16 let žije v podstatě nezávisle na zbytku rodiny. V minulosti se léčila se závislostí na alkoholu a drogách, konkrétně heroinu. V roce 2012 podstoupila operaci srdce. Jejím partnerem je herec, komik a scenárista Fred Armisen.

Taryn Manningová – Tiffany „Pennsatucky“ Doggettová 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Na jednu stranu se považuje za katoličku, která hlasitě potírá všechny možné údajné hříchy. Na druhou stranu často kleje a napadá „hříšnice“, mezi něž počítá i Piper nebo Alex.

Americká herečka a zpěvačka se narodila 6. listopadu 1978 ve Falls Churg ve Virginii. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, Havaj 5-0, Zákon gangu nebo ve filmech 8. míle společně s Eminemem a Crossroads po boku Britney Spears. Její rodiče se rozvedli, když jí byly dva měsíce. Vyrůstala v obytném přívěsu v trailer parku. Říká, že její matka si nemohla dovolit koupit si nové boty, dokud se od ní neodstěhovala. Navzdory finančním problémům se v dětství věnovala karate, tanci a hereckému kroužku. Když jí bylo 14 let, otec spáchal sebevraždu. Během dospívání pracovala jako servírka. Vlastní malou nahrávací společnost Boomkat a oděvní značku Born Uniqorn. V roce 2012 a 2016 byla dvakrát obviněna, že napadla svého osobního asistenta. V roce 2015 obvinila svou tehdejší partnerku ze sexuálního obtěžování.

Yael Stone – Lorna Morello 

FOTO: FTV Prima

Vězenkyně. Je milá, laskavá, čiperná a většinou optimistická. Ostatní vězenkyně ji mají rády. Nepřestává pečovat o své půvaby ani za mřížemi a umí si poradit i s omezenými prostředky.

Australská herečka se narodila 6. března 1985 v Sydney. Zahrála si v seriálech Holky za mřížemi, High Maintenance, Spirited nebo All Saints. Její otec se narodil v bývalém Československu rodičům, kteří přežili holokaust. Její matka konvertovala k judaismu. Její bratr Jake byl zpěvákem skupiny Bluejuice. Její sestra Elana je také muzikantkou. Yael vystudovala Národní institut dramatických umění v Kensingtonu. Podporuje ženská práva, především právo na potrat. V prosinci 2018 obvinila herce Geoffreyho Rushe ze sexuálního obtěžování. V lednu 2020, kdy zuřily katastrofální požáry po celé Austrálii, oznámila záměr vzdát se zelené karty, jež jí umožňuje žít a pracovat v USA, a vrátit se domů, kde chce bojovat za ochranu klimatu. Je rozvedená, jejím bývalým manželem je herec Dan Spielmann. Se svým současným partnerem má jednu dceru

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz