Naprosto neuvěřitelný je děj amerického thrilleru Nákaza. Respektovaný režisér Steven Soderbergh o deset let předběhl dobu, když v roce 2011 natočil strhující drama. Líčí v něm paniku, která zachvátila lidstvo poté, co se po celém světě rozšířil nebezpečný virus. Smrtící pandemie má během několika dní na svědomí obrovské množství životů. Stačí, aby si lidé podali ruku na letišti a stanou se jednou z mnoha obětí. Lékaři se proto rychle snaží najít lék, který by nový virus dokázal zdolat.

To ovšem zdaleka není vše. Také další scény z filmu působí spíše než dokonale řemeslně zvládnutý fantastický film jako mimořádně autentický dokument. Přichází totiž s verzí, že smrtící virus se po světě rozšířil kvůli infikovanému netopýrovi z Číny. Stejně tak jsou mrazivé scény, kdy kvůli nákaze zemře na naší planetě tolik lidí, že jsou pohřbívání pouze v plastových pytlích. Snad jen ten nejpesimističtější divák by si tehdy pomyslel, že stejné záběry spatří lidstvo deset let poté buď na vlastní oči nebo zprostředkovaně v televizním zpravodajství. Režisér zároveň upozornil na další rizika, které s sebou celosvětová pandemie může přinést. Jeden z hrdinů tohoto snímku, aktivista Alan, se snaží veřejnost přesvědčit, že nedostává pravdivé informace a kvůli obavám, které ji postupně paralyzují, podlehne epidemii strachu a panice, stejně nebezpečné jako samotná nákaza.

Varovné proroctví

Je fatální chybou, že se tento prorocký snímek dočkal náležité pozornosti teprve v okamžiku, kdy vypukla celosvětová pandemie koronaviru. Přestože byl hvězdně obsazen (hrají v něm hollywoodské hvězdy první kategorie Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard nebo Kate Winslet), reakce na něj byly většinou chladné. A někteří recenzenti se dokonce vysmívali, že tento katastrofický snímek vzbuzuje jenom primitivní strach o život a jinak působí prázdně. Jiní zase nabyli dojmu, že si na něj lidé časem možná vzpomenout jenom kvůli hudbě, v lepším případě si budou více mýt ruce. Někteří diváci se zase netajili podezřením, že režisér natočil propagandu, jdoucí na ruku farmaceutickým firmám, jak tomu bylo v případě epidemie ptačí a prasečí chřipky, jež svého času vyvolala výrobu a prodej zbytečných vakcín.

Palec nahoru

K zajímavému závěru dospěl známý filmový kritik Kamil Fila. Když se ve své recenzi na Aktuálně.cz před deseti lety zamýšlel nad tím, co nám chce tento film vlastně sdělit, napsal: „Nejlépe lze Nákazu přijmout nikoli jako zakuklenou propagandu, ale vzácný záblesk kritického rozumu a výraz odporu ke konspiračním teoriím a povrchnosti dnešního světa. V tomto smyslu lze Nákazu přivítat jako film, který se nesnaží nikoho šokovat, ale přimět k zamyšlení.“ A dal mu důkladně dezinfikovaný palec nahoru.

Film Nákaza uvede v neděli 21. března ve 20.00 Nova Cinema.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz