Když se nedávno objevily informace, že šanci získat nejprestižnější filmovou cenu na světě, Oscara, budou mít napříště pouze ty snímky, v nichž budou v hlavních rolích účinkovat zástupci etnických a sexuálních menšin, vyvolalo to pořádný poprask. Lidé, diskutující na sociálních sítích, se předháněli v jadrných útocích na adresu autorů takového nápadu. Paradoxem přitom je, že u nás již takové kritérium dávno splňuje velmi populární televizní seriál.

Nekonečný seriál televize Nova Ulice se vysílá každý všední den již patnáct sezón a stále patří k nejoblíbenějším u nás. Příčina této obliby je zřejmá, účinkují v něm populární herci a hlavní hrdinové řeší běžné situace, s nimiž se potkává většina lidí. V poslední době se však autoři rozhodli, že začnou české publikum „vychovávat“ k větší toleranci vůči postavám jiné barvy pleti a sexuální orientace a tomu podřídili i scénář a herecké obsazení. Mnoho fanoušků Ulice tím však pořádně naštvali.

Multi-kulti seriál

Už před časem je k nepříčetnosti přiváděla dějová linka, v níž si studentka Rozina, kterou hraje půvabná plavovlasá herečka Anna Kadeřávková, našla v Americe přítele, černošského kuchaře Viktora. Z reakcí diváků je zřejmé, že jim herec tmavé pleti nevadí, ale spíše je naštval pocit, že je jim cíleně vnucována „multi-kulti“ propaganda a že Češi jsou v Ulici prezentováni jako primitivní xenofobové a rasisté. Záměrně jsou tak, až na výjimky, představováni především starší aktéři, zatímco mladí jsou patřičně uvědomělí a vůči nikomu a ničemu nemají předsudky.

Mireček a Viktor

Stojí za to však připomenout, že herci a hrdinové z jiných etnických skupin u nás nejsou ničím výjimečným, stačí připomenout roztomilého Mirečka (Joseph Dielle) z kultovní filmové série o Básnících. Vzhledem k tomu, že u nás už mnoho let žijí tisíce cizinců, například studentů, jejichž reprezentantem se stal právě Mireček, jeho přítomnost ve dvou dílech této filmové komedie nikoho příliš nepřekvapila, ani nenaštvala. Ba naopak. Stal se miláčkem diváků.  Dalším důkazem je právě představitel Viktora, herec a hudebník Jared Bailey. Zatímco v Ulici mluví s Rozinou anglicky, ve skutečnosti umí velmi dobře česky.  V Čechách žije totiž léta a úspěšně zde působí i v modelingu. Dokonce se netají, že je v naší zemi mnohem spokojenější než v multikulturní Americe, odkud pochází a v jednom rozhovoru se přiznal, že si zamiloval Prahu a našel si zde dívku.

Marie a Jana

Ještě horší reakce než love story Roziny s Viktorem však v Ulici vyvolal příběh šedesátnice Marie v podání Jitky Smutné. Ta nejprve bojovala s rakovinou, potom se svým zatvrzelým bratrem, aby po mnoha epizodách, z ničeho nic zjistila, že je zamilovaná do své dávné kamarádky Jolany. I v tomto případě se ovšem propaganda míjí účinkem. Divákům totiž většinou nevadí, že mezi oběma staršími ženami vznikl milostný vztah, ale s dost značným odporem reagují na to, kolik trapných scén je věnováno tak intimní záležitosti, jako je sexuální orientace či stereotypům předpokládaných odmítavých reakcí okolí. A to přesto, že ani „coming out“ u nás rozhodně není ničím výjimečným a před časem jej dokonce učinila i sama Jitka Smutná. Korunu televizní výchově diváků v Čechách nyní nasadila další vykalkulovaná zápletka, v níž atraktivní modelka Jana až po mnoha letech zjistí, že je jejím otcem instalatér romského původu.

Pije celá Ulice

Mnohem užitečnější by ovšem bylo, kdyby se tak masově sledovaný seriál, jakým je Ulice, spíše než na výchovu proti xenofobii, zaměřil na boj proti ničivému alkoholismu českého národa. Ten je totiž skutečně vážným a život ohrožujícím problémem. Tím spíše, že se většina scén v této novácké „mýdlové opeře“ neobejde bez lahve piva, vína či něčeho tvrdšího.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz