Československá herečka Monika Hálová byla spíše herečkou menších a vedlejších rolí. I přesto se však do povědomí diváků zapsala díky komedii Hop – a je tu lidoop, kde si zahrála po boku Vladimíra Dlouhého. V druhé polovině 80. let však pověsila herectví na hřebík a odjela do Kanady. 

Monika Hálová se narodila 21. dubna 1959 v Praze. Začínala uváděním pořadu pro děti Vlaštovka a Plamínek a poté začala studovat herectví na Státní konzervatoři v Praze. Své první angažmá získala v divadle Petra Bezruče v Ostravě.

Nejvíce ji proslavily filmy Aféry mé ženy (1972) a Hop – a je tu lidoop (1977). Mezi další filmy, ve kterých jsme ji mohli vidět, patří Pátek není svátek (1979), Pan Vok odchází (1979), Hra o královnu (1980) nebo Zelená vlna (1982). Svůj poslední film s názvem Mezek natočila v roce 1985.

Dále je třeba zmínit její epizodní role v seriálech Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města nebo Velké sedlo (1986), kde si zahrála milenku Vítězslava Jandáka. Po roce 1986 pověsila herectví na hřebík a provdala se za báňského inženýra Ortwina Kolarczyka. Odjeli spolu do Kanady, kde herečka organizovala pro české emigranty divadla. Později se rozvedli a herečka si vzala Daryla Moora. Vystřídala několik zaměstnání, nakonec se stala účetní. Byla matkou čtyř dětí – Dustina, Zacharyho, Tylera a Russella.

Zemřela v Ontariu v Kanadě 5. června 2010 po krátkém boji s rakovinou slinivky. Bylo jí 51 let. Její herecký kolega z filmu Hop – a je tu lidoop, Vladimír Dlouhý, zemřel o pouhých 15 dní později na rakovinu žaludku.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR