Heroes of Postapocalyptic Earth ve zkratce HOPE, je karetní hra za kterou stojí česká herní a grafická společnost HOPE Studio. Přežití, dobývání, strategie a snaha o přežití, o to jde v této hře. Hra je určená pro 2 hráče a herní doba je v rozmeží 15 minut až hodiny.

Kombinace karetní a deskové hry tvoří skvělý zážitek, ale i spoustu nervů. Ze začátku máte možnost si vybrat jednu ze čtyř ras, za které budete hrát. Ať už za Mutanty, Boty, Vetřelce nebo Lidi, kteří přežívají v postapokalyptickém světě.

DSC_0016
O co ve hře tedy jde? Ze začátku si musíte vytvořit balíček karet a postupně své „Hrdiny“ využíváte v boji s protihráčem. Celkově jsou karty tří typů, postavy/Hrdinové, lokace a pak eventy, kterými svou hru zpestříte.

Co je ale nutné dodat a co mě celkem zklamalo je, že pravidla ke hře nejsou v českém jazyce, zatím. Správně zatím. Takže pokud neovládáte anglický jazyk, radím vám hrát s nějakým překladačem, jinak si nezahrajete. Většina karet, jak už s hrdiny, lokacemi nebo eventy má vlastnosti, který vám řeknou, co ta karta dělá a jaké má výhody.
Podíváme se ještě blíže na herní karty.

Každá jednotka má jinou vlastnost. Může se stát, že budete mít v balíčku silnou kartu, ale protihráč správně využije tu svou, třeba i slabší a porazí tu vaši. Jak jsem již jednou zmiňoval, strategie a taktika. To je ta správná zbraň, která vám pomůže vyhrát. Každá karta má v levém horním rohu počet bodů, za které můžete kartu vyvolat. Takže si nemůže vyvolávat jen ty nejlepší karty. Dále je na kartě vyznačená síla karty, obrana a počet životů karty.

DSC_0020 Dále tu jsou eventy (události), která vám řeknou co ve fázi eventů můžete udělat. Může se tak stát, že obrátíte jistou prohru ve váš prospěch. Stejně jako karty jednotek mají v levém horním rohu vyvolávací cenu.

DSC_0024Jako poslední skupina karet tu jsou lokace. Tyto karty jsou určené pouze pro položení na herní desku a využívání jejich výhod. Je tedy statická (neměnná).

DSC_0025 Co nemohu vynechat je určitě zpracování a grafika herní desky. Je to prostě skvělé. To stejné herní karty. Vše dodává hře tu správnou postapokalyptickou atmosféru, která tam být musí.

Podívejme se na herní desku, na boku jsou zdroje hráčů. Na začátku hry má každý hráč 15 bodů. Tyto body používáme na vyvolání jednotek a dalších karet. Pokud jednomu z hráčů klesnou body na nulu, prohrává. Je tedy pouze na hráči, jak bude své zdroje hlídat. Druhá věc je, pokud se hráči podaří nasbírat 30 bodů, v tom okamžiku hru vyhrává.

DSC_0039

Jedno kolo se skládá z šesti fází:
1. fáze: vyvolávání nových jednotek
2. fáze: pohyb, kdy můžete posunout až tři jednotky o jedno pole
3. fáze: průzkum, kdy můžete použít lokace, u kterých můžete vyvolávat nové jednotky
4. fáze: jednotkou můžete zaútočit na sousedící nepřátelskou kartu tím, že zjistíte, která jednotka má větší sílu, jak obrana protihráčovy karty
– pokud se vám podaří jednotku zničit, dostanete zdroje protihráčů, které použil na vyvolání jednotky, jemu se tedy odečtou – co se týče soubojů mezi jednotkami, za každý vyhraný souboj hráč automaticky získá 2 zdroje a soupeř 2 zdroje ztrácí. Pokud je karta zabita úplně a putuje do odhazovacího balíčku soupeře, získá vítězný hráč ještě tolik bodů, co je cena karty. Při zničení lokace (lokace nemůže být poničena) putuje karta rovnou do odhazovacího balíčku soupeře a hráč získá opět tolik zdrojů, kolik je cena karty
5. fáze: dominance, kdy si hráči spočítají své karty, tím ziskají zdroje na vyvolání jednotek pro další kolo
6. fáze: nehodící karty ze svého balíčku můžete vyhodit a dobrat nové, abyste měl v balíčku 6 karet

DSC_0029
Celkové hodnocení: Sám musím uznat, že jsem touto hrou ohromen. Ať už se to týká možností nebo grafickým zpracováním. Jak jsem už zmínil, hra má k dispozici 4 rasy, ze kterých si můžete vybrat. Každá rasa má jiné postavy a jiné akce. Jistě vás bude lákat vyzkoušet všechny možné kombinace. Druhá část je grafické zpracování. To je, jak už jsem zmínil, velice propracované a podle sebe vím, že než tuto hru budete hrát, strávite nějaký čas jen prohlížením karet. Co mě ale mrzí je, že ze začátku nemáte české pravidla hry. To však neodradí od hraní.
Musím tedy uznat že HOPE studio odvedlo skvělou práci.

 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz