Jen pár hodin předtím, než zemřel vynikající hudebník Ladislav Štaidl, odvysílala Česká televize unikátní dokument „Karel Svoboda Šťastná léta“. Natočil ho Svobodův nejstarší syn, režisér Petr Klein Svoboda, který měl to štěstí, že mohl využít otcův bohatý osobní archiv. Divákům tak umožnil, aby si připomněli nejslavnější éru tří králů české popmusic, Karla Gotta, Karla Svobody a Ladislava Štaidla a mohli nahlédnout i do jejich soukromí.

Je vcelku pochopitelné, že se režisér soustředil na nejradostnější vzpomínky. Nešetřil idylickými záběry na rodinu, žijící v evidentním přepychu, který byl v osmdesátých letech, kdy se narodil, výjimečný. Pro Petra a jeho sestru Janu ovšem bylo důležitější, že žijí s rodiči, kteří se navzájem velmi milovali. Skutečně šťastná léta, odehrávající se v nádherné vile uprostřed jevanské oázy, však ukončila předčasná smrt jejich matky Hany, které všichni říkali „Šiška“.

Zdrcující rok

Svoboda dojemně přiznal, jak bolestné to pro něj tehdy bylo: „Rok 93 byl pro mne zdrcující, smrt mojí maminky přišla zcela nečekaně, věděl jsem, že máma je nemocná, že posledních pár let bojuje s rakovinou, ovšem nenapadlo mě, že bojuje o život. Na pohřbu hráli Lásko má já stůňu. Dodnes, když slyším tu píseň, bolí mne celá duše.“ Pak už nic nebylo jako předtím a Petr se rozhodl, že svůj dokument symbolicky skončí v tomto smutném bodě, což ne všichni diváci považují za dobré rozhodnutí. Režisérovi zazlívají příliš subjektivní pohled a především to, že nezaznamenal, jak se po smrti první manželky příběh Karla Svobody odvíjel dál. Jako by mezi řádky říkal: „Ta další léta s novou rodinou šťastná nebyla.“ Ostatně, ve svém filmu je odbyl pár větami s tím, že konec šťastných let zkrátka nebyl šťastný a vyčerpaný otec vše vyřešil tím, že se zastřelil.

Začátek konce

Dnes už mohou obdivovatelé tohoto fenomenálního skladatele jenom spekulovat o tom, co bylo skutečnou příčinou jeho smrti, zda neunesl jednu životní ránu za druhou (připomeňme, že po ženě Haně zemřela na rakovinu i jeho malá dcerka Klára, kterou měl s manželkou Vendulou) nebo zda šlo spíše o deprese, související s přepracováním a tlakem okolí, aby komponoval stále více. Každopádně byla jeho smrt začátkem konce neuvěřitelně úspěšné, čtvrt století trvající éry, kdy české populární hudbě kralovali Karel Svoboda, Karel Gott a Ladislavem Štaidl.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz