Jak již sama J.K. Rowlingová několikrát řekla, kromě všech vydaných knih a dodatků k Harry Potterovi měla zpracovaných i několik vedlejších příběhů odehrávající se před nebo po hlavním ději. Jednou z nich byl i příběh, který popisoval život Jamese Pottera a Siriuse Blacka krátce potom, co se narodil malý Harry Potter a měl končit okamžikem, kdy byli Harryho rodiče zabiti Voldemortem. Stejně jako většina spisovatelů, i J.K. Rowlingová si zakládá na ručním psaní, které až později předělává do digitální formy, tudíž i tento příběh měl pouze ručně psanou formu.
J.K. Rowlingová se nakonec rozhodla tento krátký příběh nezveřejnit a místo toho svou ručně psanou verzi nechala v roce 2008 vydražit a peníze věnovala na charitu podporující mladé spisovatele a svobodu psaného projevu. Čili jediný existující příběh o Jamesi Potterovi a Siriusi Blackovi byl jedním skalním fanouškem vydražen za téměř 800 000 Kč. Minulý týden se ale k tomuto anonymnímu kupci někdo vloupal a kromě šperků a jiných cenností si odnesl právě onen rukopis, který se momentálně dá zakoupit na internetu a šíří se dále, což je přesný opak toho, k čemu byl určen. J.K. Rowlingová vyzývá všechny, aby si rukopis nekupovali.

Prosím, pokud jej někde uvidíte k prodeji, nekupujte to! Příběh byl vydražen pro @englishpen, jeho nový majitel svým příhozem podpořil svobodu v psaném projevu a není fér, aby tento originální kousek byl šířen dále. Doufáme, že se v pořádku vrátí majiteli.J.K. Rowlingová pro The New York Times

Samozřejmě se předpokládá, že pokud na něj nějaký HP fanoušek na internetu narazí, neodolá a přečte si to, důraz je ale kladen na to, aby kopie příběhu nikdo nekupoval a nepodporoval tak zloděje, které se zatím nedaří vypátrat.

Článek pro vás připravila Narry.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz