Brutální seriál Hra na oliheň neboli Squid Game si v poslední době získal značnou popularitu, dokonce se stal nejsledovanějším pořadem na Netflixu. V tomto článku odhalíme několik zajímavostí o režisérovi, hercích a inspiraci pro jednotlivé umělecké prvky v tomto seriálu.

Trnitá cesta k úspěchu

Režisér Squid Game, Hwang Dong-hyuk, dílo napsal již v roce 2008 a původně ho zamýšlel jako celovečerní film. Squid Game se ale tehdy kvůli své brutalitě nesetkala s úspěchem a byla odmítnuta mediálními společnostmi i herci. Kvůli finančním potížím musel v té době prodat svůj notebook za 675 dolarů. Ačkoliv režisérovi Netflix na spolupráci nakonec kývl a natáčení začalo v červnu 2020, pro Hwang Dong-Hyuka to nebyla zrovna procházka růžovou zahradou – scénář psal sám a sám i celý seriál režíroval, proto mu kvůli stresu prý v té době vypadlo 6 zubů.

Režisér Hwang Dong-hyuk, FOTO: Noh Juhan | Distr. Netflix

Inspirace

Inspirací k napsání Squid Game byla pro režiséra japonská manga série Gambling Apocalypse: Kaiji (napsaná a ilustrovaná Nobuyukim Fukumotem). Ta se zaobírá hlavní postavou jménem Kaiji Ito, která má problémy s gamblingem – zde si můžeme povšimnout podobnosti s hlavní postavou Squid Game, Seongem Gi-hunem.

Co se natáčení a designu scén týče, labyrintové schodiště bylo zase inspirováno strukturami v díle M. C. Escherovy ilustrace „Relativity“, kde je hlavním motivem schodiště, které zdánlivě nemá začátek ani konec.

Inspirace proběhla i v případě masek růžově oděných zřízenců – část masky vypadá jako mravenčí kusadla (a maska vedoucího, odlišená od masek zřízenců, zase nabrala inspiraci v Darth Vaderovi ze Star Wars). Chování kolonie mravenců se zase promítla do různých rolí, které růžově maskovaní lidé mají – kolečka znamenají dělníky (mohli jsme je vidět, jak vezou mrtvá těla do krematoria), trojúhelníky reprezentují vojáky (každý z nich má u sebe zbraň) a čtverce zase představují manažery, kteří ostatním dávají rozkazy.

I teplákové soupravy, které na sobě soutěžící mají, vypadají tak, jak vypadají, z určitého důvodu. Pro korejské publikum je však tento detail mnohem více rozpoznatelný než pro diváky z jiných částí světa – podobné teplákové soupravy totiž nosili žáci v Koreji v 70. letech. Tento odstín zelené je také spojován se saemaulským hnutím iniciovaném prezidentem Park Chung-heem, s cílem modernizovat zastaralou jihokorejskou ekonomiku.

Dále by také Gi-Hunova volba nabarvit si vlasy načerveno mohla souviset s filmem Matrix – místo modré pilulky si tentokrát vybere červenou a v druhé sérii Squid Game se třeba neobjeví již jako soutěžící, ale pokusí se proniknout hlouběji do mašinérie této hry.

Herci

Představitel hlavního hrdiny, Lee Jung-jae, byl režisérem do role Gi-huna vybrán proto, aby „zdestruoval jeho charismatickou image vybudovanou v jeho předchozích rolích“. Tento herec a model vskutku ve svých předchozích filmech ztvárňoval spíše mnohem vznešenější role než je postava finančně negramotného závisláka na gamblingu Gi-huna.

Pro modelku HoYeon Jung (představitelka Kang Sae-byeok) to byl její herecký debut, při kterém se pro roli inspirovala Amy Adamsovou ve filmu Pochyby.

Indický herec Anupam Tripathi byl pro svou roli vybrán proto, že na svůj původ umí výborně korejsky a režisérovi se líbilo jeho emotivní herectví. Pro roli musel přibrat 6 kg a aby se o své postavě dozvěděl více, nastudovával si videa a dokumenty o pákistánských imigrantech v Jižní Koreji.

Zdroje informací: imdb.com, uk.style.yahoo.com, thenationalnews.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.