Když bylo vypáleno Královo přístaviště, lehly popelem i všechny zbylé naděje, že by diváci mohli ve finále seriálu Hra o trůny dostat scénáristické mistrovské dílo. Poslední sérii epického fantasy vyprávění dozajista uškodila přehnaná očekávání a nejšílenější teorie početné fanouškovské základny. To, co ale scénáristé Benioff a Weiss během posledních šesti epizod předvedli, bylo uspěchané a nedůstojné zakončení jinak geniálního příběhu.

Jistě se najde spousta z Vás, kteří čekali do posledních minut seriálu, zda to přijde, zda se dostaví mrazení po zádech, nebo prosté otevření úst a tiché „wow“. Nepřišlo. Vše začalo už první epizodou nové série, kde byl osmiletý vývoj postav zahozen do koše a scénáristé nám servírovali tupý příběh s napumpovaným CGI rozpočtem. Z Daenerys Targaryen udělali chladnokrevnou mrchu, z Jona, kterého na konci sedmé série udělali Targaryenem, udělali blbce. Mnozí budou jistě namítat, že linka Daenerys byla budována postupně směrem ke krutosti a šílenství, ale totální vypálení Králova přístaviště včetně nevinných žen a dětí nebylo jejím stylem. Vzpomeňte, když nechala zavřít své draky do kobky za zabití dítěte. A Jon? Chytrý bojovník a vůdce stáhne ocas, aby sloužil iracionálně se chovající tyrance? Jaký byl důvod odhalení jeho původu, k čemu vlastně to, že je Jon Targaryenem, nakonec bylo? Tím se dostávám ke zvolenému králi Západozemí. Když nevíte kudy kam, dáte na trůn postavu, na kterou posledních x let všichni kašlali. Alespoň mohou skalní fans opět konspirovat, zda to milý Bran plánoval od samého začátku. Někteří dokonce stále věří, že Night King byl Bran, ne, prosím dost.

Na ukončení dlouholeté hrozby v podobě Bílých chodců a hloupou smrt slovenského Night Kinga jsme naštěstí již zapomněli. Na zahození Jaimeho dějové linky s cestou k vykoupení také. Smrt Cersei a souboj bratrů Cleganů ani nezmiňujeme. A co sympatický Šedý Červ, smrt milované z něj pravděpodobně učinila chladnokrevného popravčího. Mimochodem, kde se ve vypáleném Králově přístavišti vzalo tolik Neposkvrněných a nebo Dothraků, když byli ve třetí epizodě posláni na smrt? Proč jsme dostali naservírováno tolik legend o Azoru Ahaiovi, přislíbeném princi, který pomocí svého světlonoše zažene armádu zla. Byla to tedy Arya? Háček je v tom, že neprobodla srdce milovanému, to by sedělo spíše na Jona, ten však dopadl jak zpráskaný pes a s Tormundem někde za Zdí popíjí mléko z prsu obryně. Komu poslal chudák Varys ty dopisy o Jonově původu? Proč na konci seriálu všichni mlčeli o tom, že je Jon Aegon Targaryen?

Tvůrce knižní předlohy George R.R. Martin sliboval fanouškům hořkosladký konec. Hořkost si můžeme představit jako nucenou smrt Daenerys poté, co se tak náhle „potatila“. Kde je ten sladký konec? Zdeněk Srstka by měl jistě ze shledání Jona s Duchem radost, fanoušci by však pro Jona chtěli něco lepšího. Aby to nebylo čistě negativní, Starkové dostávali celý seriál značně nařezáno, již od prvních epizod. Budiž jim zadostiučiněním to, že Bran je králem Šesti Království, Sansa je královnou Severu a Jon je pravděpodobně králem za Zdí. Drogonovo roztavení Železného trůnu bylo také neočekávané a Bronn má konečně svůj hrad.

Z poslední série nebyli nadšeni ani samotní herci, podívejte se na video (anglicky):

Dokud se seriál držel rukopisu George R.R. Martina, neměl u diváků problém. Jakmile otěže převzali pánové Benioff a Weiss, bylo vše uspěcháno a děláno spíše na oko. Nezbývá, než se těšit na připravované spinoffy, pokud jeden z nich bude o cestě Aryi na západ, nebudeme se vůbec zlobit. Jak to vidíte Vy, patříte k těm, které finále nadchlo a vše jim do sebe zapadá? Nebo stále nemůžete poslední sérii rozdýchat? Podělte se do komentářů.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz