Velká bitva s Nočním králem a jeho armádou mrtvých je za námi. Bezesporu se třetí epizoda 8. série zapsala do historie televize. Bitva o Zimohrad byla natolik kvalitní, že ji mnozí srovnávají s bitvou o Helmův žleb v druhém díle Pána prstenů. Fanoušci se však po odvysílání epizody názorově rozcházejí. Byla bitva o Zimohrad velkolepou podívanou nebo se jednalo o jeden velký propadák, který akorát dobře vypadal?

Je tomu už dlouhá doba, co se názory fanoušků Game of Thrones (Hra o trůny) tak rapidně rozcházely. Po odvysílaní třetí epizody 8. série se strhla lavina odlišných názorů. Máme-li všechny názory nějak obecně rozdělit, vzniknout nám dvě skupiny. První skupina jsou diváci, kterým se epizoda líbila a téměř nic by jí nevytkli, zatímco druhá skupina zahrnuje diváky o něco více skeptické, kterým se epizoda až tak moc nelíbila.

A co jsou hlavní příčiny tak přísné kritiky? Důvodů je několik. Tím hlavním je pochopitelně smrt samotného Nočního krále, kterou pravděpodobně málokdo předpokládal. Jeho nečekaný skon však není důvod ke kritice. Nejde o to, že zemřel, ale jak zemřel, přesněji, jakým způsobem byl jeden z nejmocnějších záporáků celého seriálu zabit.

Fanoušky pobouřilo, že hrozba, na kterou nás tvůrci připravují již od prvního dílu celého seriálu, zemřela rychle a „lehce“. Samozřejmě, že použít slovo „lehce“ v tomto případě může být dosti zavádějící, vezmeme-li v potaz, že během bitvy o Zimohrad zahynulo nespočet bojovníků. Jde spíš o to, že Noční král, který byl považován za neporazitelného, zemřel prostým bodnutím do hrudi.

Mnoho fanoušků čekalo, že předtím, než tak mocný záporák padne, uvidíme, jaké byly jeho motivy – vyhlazení obyvatelstva Západozemí a jeho vědění (Brana) je původní myšlenka Dětí lesa, které stvořily tyto magické bytosti. Noční král je však samostatně smýšlející bytost, která měla zjevně nějaký cíl – tomu by nasvědčovaly i symboly, které po sobě neustále zanechával (první symboly jsme mohli vidět již v první epizodě seriálu).

Jaký význam tedy celá invaze do Západozemí měla? Co znamenaly symboly, na které jsme neustále narážely? To vše jsou otázky, které nám zatím nebyly zodpovězeny. Zdali se odpovědí dočkáme ve zbývajících třech epizodách nebo nám na ně odpoví až knižní verze, to se dozvíme až za nějaký čas. Doufejme tedy, že nějaké odpovědi vůbec dostaneme.

Dalším předmětem silné kritiky byla samotná bitva o Zimohrad. Tvůrci a sami fanoušci nás na bitvu řádně připravili. Dopředu jsme nedostali prakticky žádný záběr, který by prozrazoval, jak bude bitva vypadat, natož jak bude probíhat. Ať už je váš pohled na bitvu o Zimohrad jakýkoli, jedno se tomuto střetu dvou armád upřít nedá. Vizuálně se jednalo o jednu z nejkrásnějších bitev, jakou jsme kdy na našich obrazovkách mohli vidět.

Ačkoli byla vizuální stránka třetí epizody na vysoké úrovni, přesto se nevyhnula kritice. Mnozí totiž tvrdí, že epizoda byla příliš tmavá a hůře se v ní orientovalo. Proč byla celá bitva po tmě? Naši hrdinové čelili samotné smrti, kterou vedl Noční král. Už jen podle jména protivníka lze soudit, že bitva nebude jednoduchá. Dalším důvodem velké tmy byla atmosféra epizody.

A proč byla v bitvě sněhová vánice? To je také velmi prosté. Již dříve jsme mohli vidět, jak Noční král využívá počasí k snazšímu poražení nepřítele (viz 8. epizoda 5. série – Tvrdodomov). V bitvě o Zimohrad navíc vánici použil proto, že zde byli přítomni draci, kteří armádu mrtvých napadali seshora.

Co fanoušky třetího dílu pobouřilo asi úplně nejvíc, byla nejspíš celá bitevní strategie, která byla nastíněna již ve druhé epizodě 8. série. Scéna, ve které vidíme více jak tucet postav na válečné poradě, probudí v divákovi dojem, že naši hrdinové mají strategii promyšlenou. To však není tak úplně pravda, ostatně jak můžeme vidět hned v další epizodě.

Bitevní strategie sice promyšlená je, ale má fatální mezery, které měly za následek ztrátu většiny armády Daenerys a mnoho mužů a žen Severu. V prvé řadě je nutno zmínit lehce nelogické rozpoložení armády živých.

Většina vojáků je totiž před hradem, až za samotnými zákopy, přes které vede pouze jedna velmi úzká lávka. Nesmíme zapomenout na Daenerys a její rozhodnutí vyletět na Drogonovi dřív, čímž lehce pozměnila plánovaný průběh bitvy.

Pokračování na další straně…

-reklama-