Poslední epizoda Hry o trůny, pojmenovaná Rytíř Sedmi království, byla jednou z nejemotivnějších, jakou jsme mohli v seriálu za ty roky plné zrady, násilí a smilnění vidět. Jestliže první epizoda byla ve znamení návratů a setkávání, druhá epizoda se nese v duchu smíření a rozloučení, jelikož ani my, ani naši favorité (možná až na Brana), netuší, kdo z nich bitvu o Zimohrad přežije.

Celá epizoda byla, jako obvykle, plná zajímavých detailů a odkazů na minulé série, zvláště na ty první. Pojďme se blíže podívat, jestli jste odhalili všechny.

1. Aktualizace úvodní mapy

V první epizodě jsme se už v úvodu mohli pokochat aktualizovanou mapou, na které se děj kultovní fantasy odehrává. Viděli jsme rozbořenou Zeď a vůbec poprvé byl zobrazen Poslední krb (Last Hearth), sídlo rodu Umberů. Dále jsme byli poprvé detailně provedeni prostorami Zimohradu (Winterfell) a Rudé bašty (The Red Keep).

Ve druhé epizodě zůstalo v úvodu téměř vše stejné, až na dva drobné detaily. Když se podíváte pozorně, uvidíte Poslední krb obklopen mrazivě modrými dlaždicemi, což naznačuje, že hrad padl. V první epizodě se ledová pokrývka k pevnosti přibližovala a po druhé epizodě už víme, co se se sídlem Umberů stalo.

Foto: reprofoto

Druhý detail se týká Zimohradu a jeho přípravy na bitvu, v úvodu se tedy okolo pevnosti objevily nové příkopy. V samotné epizodě jsme pak mohli sledovat, jak bezezbytku všichni tvrdě pracovali na tom, aby byla pevnost plně připravena na příchod Bílých chodců.

Foto: reprofoto

2. Reference k teorii Valonqar

Druhá epizoda začíná soudem Jaimeho Lannistera a vypadá to, že se pro něj situace nevyvíjí právě nejlépe a prakticky všichni v místnosti mají důvod zlatého lva nenávidět, zvláště Daenerys, která Jaimeho viní ze smrti svého otce. Tyrion se pokusil zasáhnout, tím ale svou dračí královnu příliš nepotěšil.

„Třeba věří, že ho jeho bratříček ochrání, až do momentu, než mi podřízne krk,“

řekla Daenerys, když se Tyrion pokusil Jaimeho bránit a tato linka může odkazovat k proroctví Valonqar, což ve vznešené valyrijštině znamená „malý bratr“. V knize toto proroctví říká:

„A až se budeš topit v slzách, Valonqar obejme svýma rukama tvůj bledý krk a vytlačí z tebe život.“

Tento výrok nás vrací do 5. série, kdy mladičká Cercei Lannister přichází k čarodějce Maggy Frog a ta jí škodolibě sdělí proroctví o Valonqar, které sice bylo v televizní sérii vystřiženo, čtenáři si jej ale snad vybaví. I když proroctví není určeno Daenerys, její slova mířená na Jaimeho odkazují právě na toto setkání.

3. Tady jde o víc než o loajalitu

Na samotném začátku epizody to s Jaimem nevypadá dobře. Když je tázán, proč se právě teď rozhodl opustit svou rodinu a chce se přidat na stranu těch, proti kterým léta bojoval, obrátí se na Brienne a odpoví:

„Protože tady jde o víc než o loajalitu. Tady jde o přežití.“

Tím reagoval na výrok Brienne na konci 7. série, kdy prohlásila: „K čertu s loajalitou, tohle jde za hranice rodů, cti i přísah. Promluv s královnou“

4. Vdovin nářek (Widow’s Wail)

Brienne se Jaimeho zastala a díky ní byl soud ukončen a Šedý Červ (Grey Worm) vrací Jaimemu jeho meč. Když se podíváte pozorně, je to Vdovin nářek (Widow’s Wail), který patřil dříve Joffreymu. Jaime jej nosí od Joffreyho smrti, což asi většina diváků ví, je ale dobré si tuto informaci připomenout, protože se k tomuto meči ještě vrátíme.

Foto: reprofoto

5. Imitace scény Arya-Gendry ze druhé série

Gendry pracoval v kovárně, když k němu Arya přišla zkontrolovat, zda je její nová zbraň už hotová. Tato scéna musela fanouškům připadat povědomě, je totiž natočená identickým způsobem, jako jejich setkání v kovárně před lety ve druhé sérii.

Foto: reprofoto

6. Vždycky jsem si představoval, jak zemřu v posteli…

V rozhovoru s Jaimem mluví Tyrion o způsobu smrti, který by osobně preferoval nejvíce, pokud by si mohl vybrat. Jeho představu ideální smrti jsme již nicméně slyšeli v první sérii, kdy byl s Bronnem zajat horskými klany z Údolí a Shagga jim položil otázku, jak by si přáli zemřít. Tyrion na to pohotově a upřímně zareagoval: „Chci umřít ve své posteli až mi bude 80 let s břichem plným vína a dívčími rty kolem ptáka.“

7. Led je zpátky na Zimohradu

Led (Ice) je meč z valyrijské oceli, který patřil rodu Starků. Když byl ale Ned Stark uvězněn a později popraven ironicky právě tímto mečem, Tywin Lannister Led roztavil a nechal z něj vytvořit dva meče – Přísežník (Oathkeeper), který věnoval svému synu Jaimemu, a Vdovin nářek (Widow’s Wail), o kterém jsme již mluvili o pár bodů výše. Jaime věnoval svůj meč Brienne, aby mohla naplnit přísahu, kterou složila Catelyn Stark a po Joffreyho smrti opatroval jeho meč. Nyní, když Jaime přijel na Zimohrad, jsou oba meče vytvořené z Ledu opět zpátky doma a budou chránit Zimohrad před armádou mrtvých.

8. Princezna Shireen

Během epizody jsme mohli vidět děvčátko se spáleninou na tváři, která nám tak připomínala princeznu Shireen Baratheon, jejíž tvář byla z části znetvořena šedým lupusem. Davos vnímal Shireen téměř jako svou dceru a spolu s Fialkou (Gilly) se díky princezně naučili číst. Toto setkání s dívenkou se spálenou tváří bylo pro ně silně emotivní, zvláště, když si vzpomeneme na drastický konec princezny Shireen.

Foto: reprofoto

9. Odhalení strategie

Během epizody se odehrála scéna, kdy hlavní postavy diskutují o válečné strategii a my jsme tak mohli nahlédnout na jejich bitevní plán.

Foto: reprofoto

Jednotky Arrynů a Starků budou na levé straně s Brienne a Jaimem v čele. Neposkvrnění budou spolu s Dothraky v centru a zbývající síly Starků budou bojovat na pravé straně. Uvnitř hradu povede Lyanna Mormont své vojáky a zajistí zbývajícím lidem ochranu, pokud by vnější obrana padla. Dále také uvidíme Theona v Božím háji, jak drží stráž nad Branem.

10. Já mám syna. Ty máš dceru

V první epizodě první série při debatě s Nedem Starkem prohlásil Robert Baratheon: „Já mám syna. Ty máš dceru. Pojďme spojit naše rody.“ Tehdy tím myslel Joffreyho a Sansu, toto spojení se ale, jak dobře víme, nakonec neuskutečnilo. Kdyby tak Robert tušil, že na jeho slova ještě možná dojde a rody budou spojeny díky Aryi a Gendrymu.

Foto: reprofoto

11. Rytíř Sedmi království

Jedna z nejemotivnějších scén poslední epizody odkazuje k novelám G. R. R. Martina, které napsal ještě před Hrou o trůny, známé jako Duck a Egg. Děj je zasazen 100 let před událostmi, které se odehrávají ve Hře o trůny a tyto tři novely byly svázány a vydány pod názvem Rytíř Sedmi království.

Příběh se týká Sera Duncana z Tallu a jeho panoše Egga, ze kterého se vyklube král Aegon Targaryen, zatímco Ser Duncan se stane lordem velitelem Královské gardy. Zajímavým poznatkem je, že Mistr Aemon byl starším bratrem Egga. Ještě zajímavější je fakt, že Duncan Tall je předkem Brienne z Tarthu. Když tedy Jaime slavnostně pasuje Brienne a jmenuje ji rytířem Sedmi království, byl to vlastně odkaz na jejího legendárního příbuzného.

Foto: reprofoto

12. Jenny z Oldstones

Ke konci epizody zpívá Podrick píseň o Jenny z Oldstones a je to poprvé, kdy tato píseň v televizní sérii zazní. Čtenáři už ale na píseň mohli narazit v knihách, a tak mohou vědět, že je spojována s dynastií Targaryenů a s proroctvím Azor Ahai. Píseň také může svým způsobem předvídat osud Jona a Daenerys.

Zde máte pro připomenutí přeložený text písně:

Tam kdesi v síních králů, co už nežijí.
Tančila Jenny se svými duchy.
A těmi, co ztratila, a těmi, co nalezla.
A těmi, co ji nejvíc milovali.
Těmi, co byli pryč už velmi dlouho.
Nemohla si vybavit jejich jména.
Protáčeli ji kolem velkých starých kamenů.
Zbavovali ji zármutku i bolesti.
A nikdy nechtěla odejít.
Nikdy nechtěla odejít.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz