Dlouholetá epická sága končí. Ano, přesně tak. Poslední epizoda závěrečné série Game of Thrones (Hra o trůny) je za námi. Hořkosladký konec mnohé překvapil, jiné potěšil a další zase velmi zklamal. Za kontroverzní názory na osmou řadu vděčíme z velké části především rychlému tempu, ve kterém se poslední série nesla. Pojďme si rozebrat vůbec poslední epizodu seriálu. Postřehy, dojmy a zajímavosti, to vše naleznete v našem článku níže.

Long May She Reign

Finální epizoda by se dala rozdělit na několik částí. V první části se dějová linka soustředí především na Daenerys, Jona a Tyriona. Sledujeme, jak jsou všichni šokováni tím, co Daenerys v hlavním městě udělala. Dále také vidíme, jak Tyrion v troskách Rudé bašty nachází své dva starší sourozence bok po boku.

Ztráta bratra, trosky města a tisíce mrtvých, to je pro Tyriona už sakra velký krok přes čáru, který nehodlá akceptovat, a tak se vzdává svého postu Pobočníka královny, načež je zadržen a uvězněn v Rudé baště. Navštívit jej přijde Jon, který s ním vede důležitý rozhovor o Daenerys, který jej donutí zamyslet se nad tím, co by měl udělat dál.

Na základě jejich rozhovoru Jon odchází za Dany, která se poprvé dotkne Železného trůnu. Než se však stihne usadit, nachází se v náručí Jona, který ji z lásky k ní a pro dobro Sedmi království, bodá dýku do těla, čímž ukončí její dlouhou cestu. Matka draků tak umírá rukou muže, kterého milovala a zároveň muže, který byl pro ni největší hrozbou.

Následuje pozoruhodná scéna s Drogonem, který roztaví Železný trůn, jenž byl za pomocí dračího ohně skut a nyní byl za jeho pomoci i zcela zničen. Drogon poté v doprovodu žalostných skřeků odlétá s mrtvým tělem matky draků směrem k Východním zemím, odkud Daenerys do Západozemí připlula.

A co bylo dál?

Po smrti Daenerys následuje časový posun. Soudě podle počasí a vzhledu postav je velmi pravděpodobné, že se jedná o začátek jara. Tomu by nasvědčoval i název poslední knihy ze sedmidílné ságy A Dream of Spring neboli Sen o jaru (kniha nebyla zatím publikována). Závěr se tedy odehrává značnou dobu po smrti Daenerys.

Poměry v Západozemí jsou poměrně stejné. Starkové drží Sever a ostatní rody se pomalu vzpamatovávají z poslední zimy, která byla opravdu krutá. Neposkvrnění a Dothrakové drží Královo přístaviště, kde vězní Tyriona a Jona.

Proč ani jednoho z nich nezabijí? Kolem celého Králova přístaviště je armáda Severu a pravděpodobně i většiny Západozemí. Dojde tedy ke schůzi, kde se má rozhodnout o tom, kdo bude novým králem, který ukončí tuhle nekonečnou mizérii.

Samozřejmě, že nejlepším kandidátem by byl opět Jon coby Aegon Targaryen, nicméně nejde jen o nenávist ze strany Neposkvrněných a Dothraků. Yara Greyjoy a nový princ z Dorne podpořili dračí královnu a její smrt je pobouřila stejně, jako zmíněné Dothraky a Neposkvrněné.

Jon tedy na trůn usednout nemůže. Kdo další je ve hře? Kandidátů je opravdu hodně. Vidíme po dlouhé době Edmurea Tullyho, který se pokusí navrhnout sám sebe jako kandidáta. Naneštěstí je mile uzemněn Sansou.

Po krátkém monologu Tyriona dojde rada k závěru, že nejlepším adeptem je Bran Stark alias Tříoká vrána. Zná totiž dokonale dějiny celého Západozemí, tudíž lze předpokládat, že nebude opakovat chyby minulosti.

FOTO: reprofoto Youtube

Brandon opravdu není nejhorší volba, vezmeme-li v potaz, že sám o sobě tvrdí, že je Tříoká vrána, což znamená, že je téměř ke všemu a ke všem velmi objektivní. Jediné, čeho se v případě Brana obávat, je fakt, že by se některým nemusela líbit jeho disfunkce a Bran by mohl být pro některé snadným cílem.

Na druhé straně nelze opomenout fakt, že disponuje značnou mocí, kterou by takovým útokům a zradám mohl krásně předejít. Také nesmíme zapomínat na statečnou Brienne, která se přidala k městské hlídce. Bran má tedy kolem sebe opravdu ty nejlepší lidi.

Pokračování na další straně…

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz