Čtvrtá epizoda Game of Thrones (Hra o trůny) je za námi, tudíž nám do finále celého seriálu zbývají pouze dvě epizody. V minulém díle jsme mohli vidět porážku Nočního krále a celé jeho armády. Nyní nám tedy nezbývá nic jiného než sledovat, jak se přeživší tzv. Velké války pobijí o Železný trůn. Postřehy, dojmy, zajímavosti a ukázku na další díl, to vše naleznete v našem shrnutí.

Na začátku epizody vidíme rozloučení se zesnulými. Před Zimohradem se koná hromadná kremace všech padlých v bitvě s Nočním králem. Můžeme vidět, jak se Daenerys naposledy rozloučí s Jorahem, Sansa s Theonem, Jon s Lyannou atd. Po rozloučení s padlými se naši hrdinové přesouvají zpět do hradu, kde společně oslaví vítězství.

Kromě kelímku ze Starbucks, který leží na jednom ze stolů, vidíme také pasování Gendryho Řeky na lorda Gendryho z Bouřlivého konce a jeho následné odmítnutí Aryou, která nestojí o to být prostou lady. Také vidíme románek Brienne a Jamieho, zdrceného Tormunda, který se však vzápětí stává opět šťastným a lehce nepříjemný rozhovor mezi Daenerys a Jonem.

Den po oslavách přichází nové starosti. Doteď se zapomnělo na staré nesváry a křivdy a všichni byli spojenci, kteří čelili samotné smrti. Naštěstí nebo možná spíše naneštěstí, byla hrozba ze Severu poražena a naši hrdinové teď musí čelit své vlastní minulosti. Druhého dne tedy začínají zcela nové problémy, které se týkají především Jonova původu.

Jon sdělí pravdu o svém původu všem posledním Starkům pod příslibem mlčení. Sansa svůj slib však poruší a vyzradí tuto skutečnost Tyrionovi, který ji začne šířit dál. V epizodě tedy vidíme, jak je důvěra v dračí královnu pomalu, ale jistě podkopávána. Především ze strany Varyse, doteď poměrně tichého a nenápadného rádce.

Starosti o Železný trůn přeruší Euron a jeho železná flotila, která z nebe sestřelí druhého draka Daenerys – Rhaegala. Ten se po zásahu několika šípů o velikosti oštěpu křečovitě zapotácí a padá do moře. Daenerys teda ztratila nejen jednoho ze svých draků, většinu lodí, se kterými na Dračí kámen připlula, ale také svou věrnou rádkyni, Missandei.

Tyrion s Varysem Daenerys poradí, aby nabídla Cersei milost za to, když se vzdá bez boje. Oběma je jasné, že Cersei na takovou nabídku nikdy nepřistoupí, nicméně se jedná o politický tah, která Dany udělá lepší obrázek v Západozemí. Cersei má však naneštěstí stejný nápad a nabídne to samé dračí královně.

Když se obě sejdou u bran do hlavního města, započne vyjednávání. Cersei má však v tomhle ohledu navrch, jelikož má rukojmí v podobě Missandei. Ačkoli se Tyrion velmi snaží, jeho snaha má spíše negativní efekt – Cersei se rozhněvá kvůli Tyrionově monologu o dítěti a rozhodne se hned popravit Missandei.

V závěru epizody slyšíme poslední slova Missandei – Dracarys – kterými se nesnažila přivolat nedaleko stojícího Drogona v domnění, že ji zachrání, nýbrž tím poslala jasnou zprávu Daenerys – všechny je spal. Po vyslovení posledního slova dá Cersei pokyn Gregoru Cleganovi, která vzápětí připraví Missandei o hlavu.

Pokračování na další straně…

-reklama-