Pro mnohé diváky kultovní snímek Vykoupení z věznice Shawshank měl premiéru v říjnu roku 1994 a zapsal se zlatým písmem do fondu světové kinematografie. Film, jenž Frank Darabont natočil podle novely Stephena Kinga, kraluje žebříčkům nejpopulárnějších filmů všech dob tuzemských i světových filmových databází.   

Ve strhující podívané z vězeňského prostředí sledujeme příběh Andyho Dufresnea (Tim Robbins), který přichází do vězení v Shawshanku jako nový vězeň podezřelý z vraždy. Spřátelí se s doživotně odsouzeným Redem (Morgan Freeman) a společně se snaží přežít v nelidském prostředí vězeňského systému. Závěrečné rozuzlení filmu je lahodným soustem i pro toho nejnáročnějšího diváka. Snímek získal mnoho ocenění filmové kritiky a sedm nominací na Oscara. Jak se změnili hlavní hrdinové tohoto nezapomenutelného filmového díla?

Tim Robbins (62 let)

Embed from Getty Images

Tim Robins s herectvím začínal v osmdesátých letech ve vedlejších televizních rolích. Přes jednorázové role v Měsíčním svitu a Neuvěřitelných příbězích se dostal k filmu Top Gun s Tomem Cruisem. Poté přišla hlavní role ve sci-fi komedii Kačer Howard, která byla natočena dle komiksu od společnosti Marvel. Herecké výkony ve snímcích Horečka džungle, Hráč a Záskok mu zajistily roli Andyho ve Vykoupení z věznice Shawshank. Dnes lze říci, že to byla jeho životní role. Od té doby se objevil ve více než třiceti filmech, svou slávu z tohoto filmu však nikdy nepřekonal. V posledních letech se vrátil ke kořenům a věnuje se převážně televizní tvorbě. Vidět jste jej mohli v seriálech Castle Rock, Tady a teď nebo Krize. Zahrál si také ve filmu Dark Waters.

Morgan Freeman (83 let)

Embed from Getty Images

Morgana Freemana jistě není třeba sáhodlouze představovat. Za celý svůj život má na kontě desítky filmových rolí, z drtivé většiny ve velmi úspěšných snímcích. Je také držitelem mnoha ocenění a i přes svůj pokročilý věk stále tvrdě pracuje. V loňském roce se objevil ve filmech Podfuk za všechny prachy a Cold Warriors. V roce 2019 si zahrál ve filmu Angel Has Fallen, volném pokračování akčních thrillerů Pád Bílého domu a Pád Londýna. V letošním roce jej uvidíme ve filmu The Hitman’s Wife’s Bodyguard.

William Sadler (70 let)

Embed from Getty Images

Pokud jste filmovými a seriálovými nadšenci, Williama Sadlera z televizních obrazovek určitě znáte. Jeho filmografie čítá stovky rolí a od počátku 80. let si zahrál snad všechny typy postav. Jmenujme například role ve filmech Smrtonosná past 2, Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle, Kinsey, Mlha, Iron Man 3 nebo Všechno, co mám. Ze seriálů stojí za zmínku určitě Příběhy ze záhrobí, Krajní meze, Roswell, The Pacific, Havaj 5-0, Ve jménu vlasti či poslední When They See Us. Herectví zasvětil celý svůj život a zdá se, že do důchodu se určitě nechystá. V loňském roce si zahrál ve filmech Bill & Ted Face the Music, The Drifter a Nenávist.

Clancy Brown (62 let)

Embed from Getty Images

Tento herec svérázného charismatu je díky své výšce a výraznému hlubokému hlasu po většinu svého života obsazován do rolí vojáků, policistů nebo zločinců. Je úspěšným filmovým i televizním hercem a na svém kontě má podobně jako jeho kolegové ze Shawshank desítky rolí. Herecky je i nadále aktivní, naposledy jsme jej mohli vidět v novém sci-fi seriálu Emergence, kde má vedlejší roli. Hodně se věnuje také dabingu postav ve videohrách a animovaných seriálech. V loňském roce jsme jeho hlas mohli slyšet ve snímku SpongeBob ve filmu: Houba na útěku a své herecké umění předvedl ve filmu Nadějná mladá žena. Letos se objeví v thrilleru Last Looks.

Gil Bellows (53 let) 

Embed from Getty Images

Charismatický herec Gil Bellows si před filmem Vykoupení z věznice Shawshank zahrál pouze epizodní role v seriálech Právo a pořádek a Going to Extremes. Po uvedení Shawshank však o herecké nabídky neměl nouzi. V roce 1997 získal roli v seriálu Ally McBealová a pravidelně se objevoval také ve filmech. Nutno dodat, že byl vždy mužem vedlejších rolí, herectví se však i nadále velmi intenzivně věnuje. V roce 2019 si zahrál v seriálu Jett a ve filmech Run This Town, Noční můry z temnot a Drowning a loni se objevil ve filmu Two Deaths of Henry Baker a v seriálu Love in the Time of Corona.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz