Jestliže první díl nové minisérie České televize „Božena“ vyvolal většinou příznivé reakce, o druhém to již říci nelze. Ba naopak. Webové stránky ČT jsou důkazem, že převažující část diváků je rozhořčena tím, že některé samoúčelné erotické scény významnou českou spisovatelku zostuzují, třeba když ji ukazují, jak se namísto péče o nemocné děti oddává sexu. A pokud se najdou ohlasy kladné, pak jsou spíše důkazem, že jejich autoři toho příliš mnoho o skutečném životě Boženy Němcové nevědí.

Jak oni, tak dokonce i někteří recenzenti, se snaží vzbudit dojem, že nový seriál, věnovaný pohnutému životu Boženy Němcové, boří údajné mýty. Chválí jak scenáristky Martinu Komárkovou a Hanu Wlodarczykovou, tak režisérku Lenku Wimmerovou, že namísto učebnicového hesla ukazují „skutečnou ženu z masa a kostí“, což je mimochodem naprosto nesmyslný výraz. Navíc skutečnost, že život Boženy Němcové rozhodně nepředstavoval žádnou maloměšťáckou idylku, prozradila řada předchozích filmů či dokumentů. Již dávno není žádným tajemstvím, že tato krásná, inteligentní a svobodomyslná žena toužila ze všeho nejvíce po lásce a celý život ji marně hledala nejen v náručí manžela, ale i jiných mužů.

Božena, FOTO: © Česká televize / Klára Cvrčková

Pravdivý příběh?

Největší problém minisérie „Božena“ spočívá v tom, že ho Česká televize propaguje jako „pravdivý příběh“. Je sice zřejmé, že se tvůrci snažili Němcovou, kterou dnes mladá generace většinou nezná a v lepším případě ignoruje, zpopularizovat, ale měla na ni diváky lákat spíše jako na seriál, inspirovaný životem této spisovatelky. Každopádně je však ohlas, jaký tato nová televizní událost vyvolala, mimořádný a s obvyklou dávkou senzacechtivosti ho sledují i bulvární média. Jenže, namísto anoncovaného „pravdivého příběhu“ jsou z životopisu Němcové vynechány mnohé důležité okamžiky, které dodnes nedají spát jak badatelům, tak pozorným čtenářům.

Příliš mnoho záhad

Jak už jsem minule zmínila, jde především o celé množství záhad, souvisejících s datem a místem jejího narození. Zatímco Česká televize nově ukazuje mladou Betty Panklovou coby nespoutanou venkovskou dívku se špatnou pověstí, ve skutečnosti ji od mládí provázely spekulace, že je hýčkanou schovankou kněžny Zaháňské a její vrstevníci ji pokládali za „velkou dámu“. Nicméně, v úvodních scénách „Boženy“ ji spatříme jako chudou pradlenku, poté ji její matka dohazuje nastávajícímu ženichovi se slovy, že se naučila vařit a péct v zámecké kuchyni. Podle řady důkazů se ale půvabná a inteligentní dívka těšila nebývalým výsadám, na zámku, patřícím kněžně Zaháňské, se naučila výborně hrát na klavír a měla k dispozici rozsáhlou knihovnu. V jednom ze svých dopisů se chlubila: „Já čítala do noci.“ A na tuto dobu vzpomínala jako na nejkrásnější ve svém životě.

Zlá matka, hodný otec

Často mimo realitu jsou i scény s rodiči. Dospívající Betty měla velmi špatné vztahy s matkou, která ji dokonce bila. Donutila ji vzít výrazně staršího muže, jehož nemilovala, ale dceřiny svatby ( jak ji ukazuje scéna v kostele) se nezúčastnila. V těžkých chvílích života, jimž Božena Němcová čelila, ji nikdy nepodpořila, ani když jí zemřel milovaný syn Hynek. Právě proto, že se k ní matka chovala tak špatně, vytvořila si silný citový vztah ke své babičce. Ta ovšem v tomto „pravdivém příběhu“ zcela chybí. Také otce, pohledného Jana Pankla, měla velmi ráda a popisovala ho jako vlídného muže, pro kterého by do ohně skončila. Jenže, v rozporu s jejími slovy spatříme strhaného, přísného muže, který své dceři hrubě nadává a fackuje ji.

Čtyřdílný seriál Božena vysílá Česká televize na svém prvním programu každou neděli ve 20:10.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz