Snad každý minimálně jednou slyšel o seriálu Hvězdná brána (Stargate). Tento dnes již kultovní seriál navazuje na stejnojmenný snímek z roku 1994. Ačkoli má seriál několik spin-offů, které volně navazují na příběh ústřední série, tak s hlavním seriálem, ve kterém jsme sledovali dobrodružství týmu SG-1 v Mléčné dráze, jsme se rozloučili roku 2007. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak si léta pohrála s našimi hrdiny a jak vypadají dnes.

TERYL ROTHERY (57 let) – JANET FRAISEROVÁ

FOTO: reprofoto YouTube

Teryl Rothery v seriálu ztvárnila milou doktorku Janet Fraiserovou, která sice nechodila tak často na jiné planety, ale i přesto byla nedílnou součástí SGC týmu. Po ukončení své role coby Janet Fraiserová v seriálu Hvězdná brána herečka pokračovala v hraní a mohli jsme ji vidět např. v seriálech Cedar Cove nebo Arrow.

DAN SHEA (64 let) – SYLVESTER „SLY“ SILER

FOTO: reprofoto YouTube

Každý si nejspíš pamatuje postavu seržanta Sylvestera Silera – jediného technika, který dokázal spravit opravdu vše, ale bohužel se téměř vždy zranil. Jeho představitel Dan Shea se totiž převážně živí jako kaskadér a v době jeho působení v seriálu byl zároveň koordinátorem kaskadérů pro tento seriál. Později také pro spin-off Hvězdná brána: Atlantida. Po ukončení natáčení Hvězdné brány pokračoval ve své branži, a to např. u seriálů Arrow a Batesův Motel.

BEAU BRIDGES (77 let) – HENRY „HANK“ LANDRY

FOTO: reprofoto YouTube

Generálmajor a velitel programu Henry Landry nám byl poprvé představen v deváté řadě, kde nahradil Jacka O’Neilla coby velitele Programu Hvězdné brány. Beau Bridges je poměrně známý herec, a to nejen díky svému původu. Od konce Hvězdné brány se Beau každoročně objevuje v mnoha filmech a televizních seriálech.

LEXA DOIG (46 let) – CAROLYN LAM

FOTO: reprofoto YouTube

Lexa Doig ztvárnila v seriálu postavu doktorky Carolyn Lam, dceru generála Landryho. Carolyn nahradila Janet Fraiserovou coby doktorka na základně SGC. Lexa Doig je manželkou herce Michaela Shankse, který v seriálu ztvárňuje postavu Daniela Jacksona. Lexa po ukončení natáčení Hvězdné brány pokračovala v herectví, dokonce zůstala věrná i sci-fi žánru a zahrála si v seriálu Continuum.

MORENA BACCARIN (40 let) – ADRIA

FOTO: reprofoto YouTube

Andria, vůdce Oriů, se kterými SG-1 nějaký čas bojovala. Když se nyní podíváte na fotku Moreny Baccarin, nejspíš si řeknete: „Kde jsem ji jen viděl/a?“ Odpověď zní všude. Morena Baccarin byla od svého působení v Hvězdné bráně velmi aktivní. Objevila se např. v seriálu V, Ve jménu vlasti, Flash, Gotham a dokonce si zahrála i ve snímku Deadpool.

PETER WILLIAMS (61 let) – APOPHIS  

FOTO: reprofoto YouTube

Ústředním padouchem prvních sérií a trnem v oku celého týmu SG-1, nebyl nikdo jiný, než Goa’uld Apophis. Toho ztvárnil jamajský herec Peter Williams. Peter není příliš aktivním hercem, občas se objeví v nějakém seriálu, jako např. v loňském roce, kde si střihl menší hostující roli v seriálu The Expanse. 

CARMEN ARGENZIANO (†75 let) – JACOB CARTER

FOTO: reprofoto YouTube

Carmen Argenziano se objevil celkem v 27 epizodách jako Jacob Carter, který byl součástí mimozemské rasy zvané jako Tok’ra. Tato rasa je biologicky stejná jako Goa’uldi. Liší se pouze tím, že Tok’rové na rozdíl od Goa’uldů žijí se svými hostiteli v naprosté symbióze, zatímco Goa’uldi své hostitele pouze využívají a plně ovládají. Herec po odchodu ze seriálu neotálel a objevil se v mnoha filmech a seriálech, mezi které patří např. Castle na zabití nebo Kriminálka New York. Bohužel zemřel letos v únoru.

CLIFF SIMON (57 let) – BA’AL

FOTO: reprofoto YouTube

Cliff Simon ztvárnil postavu Ba’al, Goa’ulda, který jednoduše odmítal zemřít. Pokaždé, když se objevil na scéně, si člověk jen říkal: „Co provede teď?“ Nicméně po ukončení svého působení v seriálu Hvězdná brána Cliff nedostal mnoho výrazných rolí, často se však objevil v mnoha seriálech a filmech jako tzv. hostující herec.

GARY JONES (61 let) – NORMAN WALTER DAVIS HARRIMAN

FOTO: reprofoto YouTube

Jméno Norman Walter Davis Harriman v seriálu možná nezazní nikdy celé, nicméně pokud tento charakter nepoznáváte podle jména, tak vám možná napoví tyhle věty: „První symbol zadán. Druhý symbol zadán…“ Ano, přesně tak, Norman Walter Davis Harriman se v seriálu pravidelně staral o chod hvězdné brány. Gary si zopakoval svou roli Davise ve všech spin-off seriálech a po ukončení natáčení se objevoval jako vedlejší postava v mnoha seriálech.

TONY AMENDOLA (68 let) – BRA’TAC

FOTO: reprofoto YouTube

Tony Amendola se v seriálu objevil jako legendární mistr Bra’Tac z Chulaku, který trénoval Teal’ca. Tony Amendola po skončení Hvězdné brány působil v mnoha filmech a seriálech, mezi které patří např. Dexter, Bylo nebylo, Annabelle či již dříve zmíněné Continuum.

BEN BROWDER (56 let) – CAMERON „CAM“ MITCHELL

FOTO: reprofoto YouTube

Ben Browder přišel do seriálu v deváté řadě jako Cameron Mitchell. Herec se připojil k seriálu Hvězdná brána krátce poté, co dokončil svou roli v seriálu Farscape, kde si zahrál postavu Johna Crichtona. Ben Browder vystupuje jako tzv. hostující herec v mnoha seriálech, např. Continuum, Arrow nebo Doctor Who.

DON S. DAVIS (65 let) – GEORGE S. HAMMOND

FOTO: reprofoto YouTube

Pravděpodobně tím nejznámějším velitelem Programu Hvězdné brány byl právě generálmajor George S. Hammond. Představitel spravedlivého a dobrého George Hammonda, Don S. Davis, nás bohužel již opustil, a to roku 2008, kdy podlehl silnému srdečnímu infarktu. Don však nebyl pouze hercem, ale také učitelem a jednu dobu dokonce i kapitánem v armádě Spojených států amerických.

CORIN NEMEC (48 let) – JONAS QUINN

FOTO: reprofoto YouTube

Jonas Quinn nahradil postavu Daniela Jacksona. Tento brilantní člen týmu SG-1 pocházel z jiné planety, lze jej tedy považovat za mimozemšťana. Corin v Hvězdné bráně působil jen jistý čas. Po svém odchodu se objevoval pouze v hostujících rolích, avšak někdy se v seriálech objevil pravidelněji, a to např. v seriálu Lovci duchů nebo Posel ztracených duší.

CLAUDIA BLACK (47 let) – VALA MAL DORAN

FOTO: reprofoto YouTube

Claudia Black se v Hvězdné bráně objevila jako roztomilá a prostořeká Vala Mal Doran. Její postava si prošla v seriálu značným vývojem, který končí tím, že se připojí k týmu SG-1. V současné době je Claudia nejvíce známa pro své role v seriálech The Originals a Containment.

CHRISTOPHER JUDGE (55 let) – TEAL’C

FOTO: reprofoto YouTube

Jeden z nejobávanějších válečníků Teal’c nás doprovázel na cestě seriálem v průběhu celých deseti let. Jeho „vskutku“ a pozvednuté obočí, pobavilo bezmála stovky diváků, a to od první až do desáté série. Poslední dobou se Christopher Judge objevuje spíše v menších rolích, a to např. ve filmu Mega Shark Versus Mecha Shark nebo Žraločí tornádo 3.

AMANDA TAPPING (54 let) – SAMANTHA CARTEROVÁ 

FOTO: reprofoto YouTube

Geniální plukovník Samantha Carterová se zdánlivě nekonečnými znalostmi fyziky, programování, elektrotechniky atd. Samantha nás provázela, podobně jako Teal’c, všemi deseti řadami a nespočetněkrát zachránila tým SG-1 a celou Zemi. Její charakter byl velmi úspěšný a důležitý pro příběh Hvězdné brány. To byl nejspíše jeden z důvodů, proč se objevila i ve spin-off seriálech. Ve čtvrté řadě seriálu Hvězdná brána: Atlantida si zahrála jednu z hlavních rolí, když se stala velitelkou Atlantidy.

Amanda Tapping je velmi úspěšnou herečkou, co se sci-fi žánru týče. Mohli jsme ji vidět ve větších rolích v seriálech Lovci duchů a Svatyně. Zdá se, že herečka disponuje stejnými znalostmi jako Samantha Carterová v Hvězdné bráně, jelikož vypadá i po deseti letech od ukončení seriálu pořád stejně. Skoro jako kdyby vynalezla stroj času.

MICHAEL SHANKS (48 let) – DANIEL JACKSON

FOTO: reprofoto YouTube

Michael Shanks se postaral o roli doktora Daniela Jacksona – archeologa, který má neustále nové nápady, mluví přibližně pěti mrtvými jazyky a zná odpověď snad na všechno. Po Hvězdné bráně zamířil Michael do seriálu Smallville, který je na motivy komiksu o Supermanovi. Do nedávna také aktivně vystupoval v seriálu Saving Hope.

RICHARD DEAN ANDERSON (69 let) – JACK O’NEILL

FOTO: reprofoto YouTube

Představitel ikonického Jacka O’Neilla, Richard Dean Anderson, je znám nejen díky roli velitele průzkumného týmu SG-1, ale také díky roli MacGyvera ve stejnojmenném seriálu z roku 1985. Richard Dean Anderson ztvárnil plukovníka Jacka O’Neilla ve všech desíti řadách a svou roli si zopakoval i v několika filmech. Nesmíme opomenout ani spin-off seriály Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) a Hvězdná brána: Hluboký vesmír (Stargate: Universe), kde se rovněž objevil v roli Jacka.

Richard D. Anderson coby Jack O’Neill se od 9. série vyskytuje v seriálu pouze příležitostně. Důvodem jeho absence byla jeho dcera, se kterou chtěl Richard trávit vícero času. Po odchodu ze seriálu herec přestal aktivně hrát a objevil se občas v nějakých menších rolích. Dnes podporuje charitativní organizaci, která se snaží zabránit vodnímu znečištění.

-reklama-