Kultovní sci-fi seriál z roku 1997 Hvězdná brána navázal na stejnojmenný celovečerní snímek, který vyšel o tři roky dříve. Původní film byl zamýšlen jako trilogie, nakonec však vznikl pouze jeden díl a pokračování přišlo v podobě seriálu. Ten zaznamenal značný úspěch u kritiků, ale i v řadách diváků. Hvězdná brána tady s námi byla téměř jednu dekádu a mimo ústřední seriál jsme se dočkali také dvou spin-offů: Hvězdná brána: Atlantida a Hvězdná brána: Hluboký vesmír. V roce 2018 pak vyšel krátký webseriál Hvězdná brána: Třetí říše. Níže najdete hned několik zajímavostí vztahujících se k prvnímu zmíněnému seriálu.

-reklama-


Seriál Hvězdná brána (1997) navázal na úspěšný film z roku 1994. Ve snímku však naše oblíbené hrdiny ztvárnili jiní herci. Kurt Russell se v původní verzi objevil jako plukovník Jonathan „Jack“ O‘Neil, přičemž v seriálovém zpracování stejnou postavu ztvárnil Richard Dean Anderson. Do seriálu bylo jméno pozměněno na Jack O’Neill.

Program SGC (Stargate Command) byl v seriálu veden celkem pěti různými lidmi. Šlo o generála George Hammonda, který program vedl od 1. řady až do 7. řady (vyjma 15. epizody 4. řady, kde byl krátce nahrazen generálem Bauerem). Na konci 7. řady byl generál Hammond nahrazen doktorkou Elizabeth Weirovou, která však po chvíli odešla velet expedici Atlantida a byla nahrazena Jackem O’Neillem. Toho zase po čase povýšili na brigádního generála, což mělo za následek jeho nahrazení ve funkci velitele programu SGC generálem Hankem Landrym, který program vedl až do konce seriálu.

Teal’c (Christopher Judge) se v seriálu objevil pouze třikrát bez svého znamení na čele. Bylo tomu tak ve 4. epizodě 2. série, 16. epizodě 4. série a v 19. epizodě 6. série. Navzdory tomu je Teal’c jedinou postavou, která napříč seriálem změnila výrazně své vzezření. V první polovině 4. řady jej můžeme vidět s menším blonďatým proužkem vousů. Od 8. řady si Teal’c přestal holit hlavu a nechal si narůst vlasy a v poslední řadě jej můžeme vidět s tenkým proužkem šedých vlasů na důkaz jeho vysokého věku.

Naši oblíbení hrdinové v průběhu celého seriálu častokrát i skonali. Během všech deseti sérií zemřela a vrátila se zpět postava Carterové celkem devětkrát, postava O’Neilla tak učinila čtrnáctkrát, Daniel zemřel a vrátil se patnáctkrát a Teal’c celkem dvaadvacetkrát. Mezi všechny zmíněné smrti jsou započítány alternativní, virtuální, robotické a jiné verze našich hrdinů. Zároveň jde o případy, kdy byl dotyčný oživen lidskou osobou či nějakou mimozemskou technologií.

Sekvence v červí díře je delší, když někdo prochází hvězdnou bránou poprvé.

V originále se seriál jmenuje Stargate SG-1. Zkratka „SG“ znamená Stargate, tudíž je celý název seriálu Stargate Stargate One.

Mnoho herců a hereček, které jsme mohli vidět napříč celým seriálem, se objevilo také v seriálu Akta X (1993). Zároveň se několik členů hereckého ansámblu objevilo ve spin-off seriálech Hvězdná brána: Atlantida (2004) či Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009). Někteří dokonce ztvárnili odlišné role než v ústředním seriálu.

Do role generála Hanka Landryho byli zvažování také herci Louis Gossett Jr. a Stacy Keach.

Don S. Davis, představitel generála Hammonda, si zahrál po boku Richarda Deana Andersona již v seriálu MacGyver (1985). V roce 1990 se objevil také v seriálu Městečko Twin Peaks.

Embed from Getty Images

Ve filmu Hvězdná brána (1994) vysvětluje doktor Daniel Jackson americké armádě, že pro cestování hvězdnou bránou je zapotřebí sedmi symbolů. Šest z nich označuje cílovou destinaci, tedy planetu, hvězdu, souhvězdí, jednoduše řečeno místo, kam se chystáme cestovat. Sedmý a poslední symbol označuje výchozí bod, tedy místo, odkud se chystáme jít. V seriálovém zpracování byl systém symbolů rozšířen o osmý symbol, který určuje galaxii.

Seriál Hvězdná brána (1997) se stal druhým nejdéle vycházejícím sci-fi seriálem v historii.

Jonas Quinn (Corin Nemec) pochází ze země Kelowna na planetě Langara. Langara je ve skutečnosti golfové hřiště, které někteří producenti a režiséři seriálu navštěvovali. Kelowna je pro změnu město nedaleko Vancouveru, kde se seriál natáčel.

Původně měl seriál skončit 7. řadou, na kterou měl navázat celovečerní film. Televizní stanice SyFy však zaznamenala vysokou sledovanost, a tak film rozdělila do dvou epizod: Ztracené město 1 a Ztracené město 2. Seriál později dostal ještě tři série a nakonec byl přeci jen ukončen filmem.

Herci Alexis Cruz (Skaara) a Erick Avari (Kasuf) jsou jediní, kteří si zahráli stejnou postavu, jak ve filmu z roku 1994, tak v seriálu, který se začal vysílat roku 1997.

Na začátku seriálu byla postava seržanta Waltera Harrimana (Gary Jones) bezejmenná. Hodnost jsme mohli zjistit až podle jeho uniformy. Generál Hammond jej v originálním znění zpočátku nazýval jako „Airman,“ což fanoušci špatně pochopili a mysleli si, že Hammond říká „Harriman“. Jméno Walter bylo přidáno až později. Původně se pro postavu zamýšlelo jméno „Walter Davis“. To však bylo změněno, neboť tehdy byl u amerického letectva skutečný člověk nesoucí toto jméno.

Roland Emmerich, režisér filmu Hvězdná brána z roku 1994, nemá rád seriálové zpracování. Je tomu tak z velké části proto, že sám měl se značkou Hvězdná brána velké plány. Jeho snímek měl být totiž původně prvním filmem v nikdy nenatočené filmové trilogii z tohoto universa.

Teal’c je nejstarším členem programu SGC. Po finálním díle 10. řady, kde zestárl o dalších 50 let, mu bylo na konci seriálu přibližně 155 let. V roce 2020 by bylo jeho postavě 171 let. Jen pro zajímavost, Bra’tac v 5. řadě řekl, že je mu 137 let.

George Hammond i jeho představitel Don S. Davis zemřeli oba na infarkt. Don S. Davis v podání generála George Hammonda byl nedílnou součástí universa Hvězdné brány (1997). Kvůli zdravotním problémům však z natáčení seriálu odstoupil a roku 2008 ve věku 65 let zemřel. Tvůrci seriálu si jej natolik vážili, že jeho smrt zařadili i do světa Hvězdné brány. Na jeho počest pak nechali přejmenovat nejnovější loď Země z původního Fénixe na George Hammonda. Don S. Davis nebyl jen herec, ale také malíř a kaskadér. Měl dokonce doktorát v oblasti teorie dramatu a kritiky.

Málokdo ví, že představitelka Sha’re (ve filmu z roku 1994 se postava jmenovala Sha’uri), kterou jsme mohli vidět na začátku seriálu, byla v té době skutečně těhotná. Otcem byl tehdy dokonce sám představitelem doktora Daniela Jacksona – Michael Shanks. Vaitiare Bandera, představitelka Sha’re, Michaelovi porodila dceru Tatianu Shanks. Vaitiare a Michael však spolu nikdy nevstoupili do manželství.

U Michaele Shankse a jeho románků ještě chvíli zůstaneme. Doktorka Carolyn Lamová, která v programu SGC nahradila doktorku Janet Fraiserovou, se poprvé objevila ve 2. epizodě 9. série. Její představitelka Lexa Doig je ve skutečnosti od roku 2003 manželkou Michaele Shankse, který v seriálu ztvárnil doktora Daniela Jacksona.

Herci Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Gary Jones a Dan Shea jsou jediní, které jsme mohli vidět úplně ve všech řadách seriálu Hvězdná brána (1997).

Ve filmu Hvězdná brána (1994) se syn Jacka O’Neilla jmenoval Tyler, zatímco v seriálovém zpracování se jmenoval Charlie. Další změnou oproti filmu je např. poloha planety Abydos. Ta je ve filmu daleko v neprozkoumaných koutech vesmíru ve fiktivní galaxii Kaliam vzdálená milióny světelných let. V seriálu se Abydos nachází v galaxii Mléčná dráha a mluví se o něm, jako o nejbližší planetě s funkční hvězdnou bránou.

Efekt hvězdné brány, přesněji její lesknoucí se vnitřek před vstupem do červí díry, byl vytvořen pomocí vody a vzduchového děla. Když je brána otevřená a spojení je stabilní, vidíme záběr na lesknoucí se (upravenou) vodní hladinu. Při otvírání a navazování spojení s jinou planetou, můžeme vidět speciální efekt, ten byl vytvořen právě pomocí vzduchového děla, které vystřelilo do vody.

Postava Jacka O’Neilla byla 1. srpna 2004 zařazena jako desátá časopisem TV Guide do žebříčku 25 největších sci-fi legend.

Někteří Asgarďané byli namluveni přímo herci. Jmenovitě jde např. o Michaele Shankse, který namluvil Thora. Dále také o Teryl Rothery, která propůjčila svůj hlas Heimdallovi nebo Petera DeLuise, který nadaboval Lokiho a nového Asgarda Kvasira.

Letectvo Spojených států amerických tento seriál velmi podporovalo, stejně tak i armáda Spojených států. Jde zatím o jediný seriál, který byl oficiálně schválen a následně podporován těmito organizacemi. Důkazem podpory může být např. i skutečnost, že byl Richard Dean Anderson, představitel Jacka O’Neilla, čestně vyznamenán letectvem Spojených států amerických za pozitivní reprezentaci. Vyznamenání herci udělil generál John P. Jumper, který si v seriálu také střihl cameo roli.

Embed from Getty Images

V závěru už jen zmíním, že seriál Hvězdná brána (1997) má celkem dva spin-offy: Hvězdná brána: Atlantida (2004) a Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009). Tvůrce seriálu Brad Wright v současné době pracuje na čtvrtém seriálu z tohoto universa, o kterém se dozvíte více informací zde. V roce 2018 vznikl také webseriál Hvězdná brána: Třetí říše. Webseriál čítá však pouze deset dílů po deseti minutách.

Budoucnost této značky vypadá tedy velmi slibně. Fakt, že nám tvůrci chtějí přednést další plnohodnotný seriál, který by měl mimo jiné uzavřít i některé dějové linky z předešlých seriálů, znamená, že tento seriálový vesmír nerozdrtila drtivá tíha času. O seriálu, který si získal nespočet fanoušků po celém světě, můžeme pomalu začít mluvit jako o kultu, ke kterému se diváci stále rádi vrací.

-reklama-