Richard Dean Anderson spolu s Christopherem Judgem hráli celou jednu dekádu v seriálu Hvězdná brána a to v letech 1997 – 2007, kde ztvárnili hlavní role Jacka O’Neilla a Teal’ca. Ovšem už v roce 1990 se setkali v dalším kultovním seriálu MacGyver, kde Richard Dean Anderson hrál hlavní roli. Jeho kolega z hvězdné brány si zde zahrál středoškoláka a ani jeden z nich jistě netušil, že o pár let později vytvoří legendární ústřední postavy v úspěšném sci-fi seriálu.

Richard Dean Anderson se narodil 23. ledna 1950 v Minneapolis. Od dětství se věnoval sportu a na střední škole hrál hokej. V šestnácti letech si však dvakrát za sebou zlomil ruku a tím jeho kariéra hokejisty skončila.

Jeho herecká dráha odstartovala v roce 1976, kdy získal roli Dr. Webbera v seriálu General Hospital. Zde působil pět let a v roce 1982 se objevil v seriálu Seven Brides for Seven Brothers a o rok později v Emerald Point N.A.S.

V roce 1985 však přišla role tajného agenta Anguse MacGyvera, který v seriálu MacGyver dokázal pomocí švýcarského nože a předmětů z okolí vyrobit a postavit doslova cokoliv. Autogen z jízdního kola, letadlo z bambusu, rušičku z mixéru, dynamit z hnojiva a další vychytávky divákům servíroval na obrazovce až do roku 1993.

V roce 1995 přišla další velká role. Na motivy filmu Hvězdná brána (1994) od režiséra Rolanda Emmericha vznikl stejnojmenný televizní seriál a Richard Dean Anderson získal titulní roli plukovníka Jacka O’Neilla, který byl pověřen velením průzkumného týmu SG-1. I přes jeho televizní popularitu se bohužel nikdy neprosadil u filmu. Zahrál si v několika nízkorozpočtových televizních snímcích, velká role na stříbrném plátně však nikdy nepřišla. Možná i proto v roce 2013 pověsil herectví na hřebík.

Jedním z členů SG-1 byl také jeden z nejobávanějších válečníků Teal’c, který diváky doprovázel na cestě seriálem v průběhu celých deseti let. Jeho legendární „vskutku“ a pozvednuté obočí bavilo diváky od první až do desáté série. Christopher Judge se narodil 13. října 1964 v kalifornském Los Angeles. Začínal vedlejšími rolemi v seriálech MacGyver, 21 Jump Street, Booker a dalších.

Poslední dobou se Christopher Judge objevil spíše v menších rolích, a to například ve filmu Mega Shark Versus Mecha Shark (2014), Žraločí tornádo 3 (2015), Bad Company (2018) nebo Minutes to Midnight (2018). Od té doby pověsil herectví na hřebík a věnuje se převážně dabingu animovaných postav a také dabingu ve videohrách.

Jeho hereckým debutem však byl seriál MacGyver v roce 1990, kde si jako šestadvacetiletý zahrál středoškoláka po boku Richarda Deana Andersona.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz