Kanadsko-americký seriál Hvězdná brána, který byl vysílán v letech 1997-2007 a volně navazoval na stejnojmenný snímek z roku 1994, je dnes kultem pro všechny fanoušky žánru sci-fi. Během deseti sezón tvůrci vytvořili rozmanitou vesmírnou mytologii, jejímž středobodem byla vždy planeta Země.

Seriál se od 17.2. opět vrací od první série na naše televizní obrazovky a my budeme moci každý den odpoledne na Prima COOL sledovat fascinující dobrodružství průzkumného týmu SG-1, který prostřednictvím technologie dávných obyvatel naší planety, Antiků, cestuje na nové a neznámé světy. Pojďme se společně podívat na to, jak se změnili hlavní hrdinové tohoto seriálu.

CHRISTOPHER JUDGE (55 let) – TEAL’C

FOTO: reprofoto YouTube

Jeden z nejobávanějších válečníků Teal’c nás doprovázel na cestě seriálem v průběhu celých deseti let. Jeho „vskutku“ a pozvednuté obočí, bavilo diváky od první až do desáté série. Poslední dobou se Christopher Judge objevuje spíše v menších rolích, a to například ve filmu Mega Shark Versus Mecha Shark (2014), Žraločí tornádo 3 (2015), Bad Company (2018) nebo Minutes to Midnight (2018). Herec je podruhé ženatý a má celkem 4 děti.

AMANDA TAPPING (54 let) – SAMANTHA CARTEROVÁ 

FOTO: reprofoto YouTube

Geniální plukovník Samantha Carterová se zdánlivě nekonečnými znalostmi fyziky, programování a elektrotechniky nás provázela, podobně jako Teal’c, všemi deseti řadami. Její postava byla divácky velmi oblíbená a důležitá pro celý příběh Hvězdné brány. To byl nejspíše jeden z důvodů, proč se objevila i ve spin-off seriálech Atlantida a Hluboký vesmír. Ve čtvrté řadě seriálu Hvězdná brána: Atlantida si zahrála jednu z hlavních rolí, když se stala velitelkou Atlantidy. Amanda Tapping je velmi úspěšnou herečkou, co se sci-fi žánru týče. Mohli jsme ji vidět ve větších rolích v seriálech Lovci duchů a Svatyně. Zdá se, že herečka disponuje stejnými znalostmi jako Samantha Carterová v Hvězdné bráně, jelikož vypadá i po třinácti letech od ukončení seriálu pořád stejně. Skoro jako kdyby vynalezla stroj času.

MICHAEL SHANKS (49 let) – DANIEL JACKSON

FOTO: reprofoto YouTube

Michael Shanks se postaral o roli doktora Daniela Jacksona – archeologa, který má neustále nové nápady, mluví přibližně pěti mrtvými jazyky a zná odpověď snad na všechno. Po Hvězdné bráně zamířil do seriálu Smallville, který je na motivy komiksu o Supermanovi. Do nedávna také aktivně vystupoval v seriálu Saving Hope a v loňském roce v seriálu Unspeakable.

RICHARD DEAN ANDERSON (70 let) – JACK O’NEILL

FOTO: reprofoto YouTube

Představitel Jacka O’Neilla, Richard Dean Anderson, je znám nejen díky roli velitele průzkumného týmu SG-1, ale také díky roli MacGyvera ve stejnojmenném seriálu z roku 1985. Richard Dean Anderson ztvárnil plukovníka Jacka O’Neilla ve všech deseti řadách a svou roli si zopakoval i v několika filmech. Nesmíme opomenout ani spin-off seriály Hvězdná brána: Atlantida (Stargate: Atlantis) a Hvězdná brána: Hluboký vesmír (Stargate: Universe), kde se rovněž objevil v roli Jacka. Po odchodu ze seriálu herec přestal aktivně hrát a objevil se jen občas v nějakých menších rolích. Chtěl se věnovat rodině, na kterou během své aktivní herecké kariéry neměl tolik času. Dnes podporuje charitativní organizaci, která se snaží zabránit znečištění oceánů.

DON S. DAVIS (65 let) – GEORGE S. HAMMOND

FOTO: reprofoto YouTube

Pravděpodobně tím nejznámějším velitelem Programu Hvězdné brány byl generálmajor George S. Hammond. Představitel spravedlivého a dobrého George Hammonda, Don S. Davis, nás bohužel již opustil v roce 2008, kdy podlehl silnému srdečnímu infarktu. Don však nebyl pouze hercem, ale také učitelem a jednu dobu dokonce i kapitánem v armádě Spojených států amerických.

TERYL ROTHERY (57 let) – JANET FRAISEROVÁ

FOTO: reprofoto YouTube

Teryl Rothery v seriálu ztvárnila doktorku Janet Fraiserovou, která sice nechodila tak často na jiné planety, ale i přesto byla nedílnou součástí SG týmů. Po ukončení své role coby Janet Fraiserová v seriálu Hvězdná brána herečka pokračovala v hraní a mohli jsme ji vidět např. v seriálech Cedar Cove, Arrow, Dobrý doktor nebo Nancy Drew. Objevuje se také v televizních filmech, naposledy to bylo v roce 2019 ve snímcích Holiday Date a A Christmas Duet.

PETER WILLIAMS (62 let) – APOPHIS  

FOTO: reprofoto YouTube

Ústředním padouchem prvních sérií a trnem v oku celého týmu SG-1 nebyl nikdo jiný než Goa’uld Apophis. Toho ztvárnil jamajský herec Peter Williams. Peter dnes není příliš aktivním hercem, naposledy si střihl menší hostující roli v seriálu The Expanse (2017)

GARY JONES (62 let) – NORMAN WALTER DAVIS HARRIMAN

FOTO: reprofoto YouTube

Jméno Norman Walter Davis Harriman v seriálu možná nezazní nikdy celé, nicméně pokud tuto postavu nepoznáváte podle jména, tak vám možná napoví tyto hlášky: „První symbol zadán. Druhý symbol zadán…“ Ano, přesně tak, Norman Walter Davis Harriman se v seriálu pravidelně staral o chod hvězdné brány. Gary si zopakoval svou roli Davise ve všech spin-off seriálech a po ukončení natáčení se objevoval jako vedlejší postava v mnoha seriálech. Naposledy se objevil v roce 2019 v seriálu Sabrinina děsivá dobrodružství.

TONY AMENDOLA (68 let) – BRA’TAC

FOTO: reprofoto YouTube

Tony Amendola se v seriálu objevil jako legendární mistr Bra’Tac z Chulaku, který trénoval Teal’ca. Tony Amendola po skončení Hvězdné brány působil v mnoha filmech a seriálech, mezi které patří např. Dexter, Bylo nebylo, Annabelle či Continuum. Naposledy jsme jej mohli na obrazovkách vidět v loňském roce ve filmech La Llorona: Prokletá žena a Santa Fake.

CORIN NEMEC (48 let) – JONAS QUINN

FOTO: reprofoto YouTube

Jonas Quinn nahradil v 6. řadě Hvězdné brány postavu Daniela Jacksona. Tento brilantní člen týmu SG-1 pocházel z jiné planety, lze jej tedy považovat za mimozemšťana. Corin v Hvězdné bráně nakonec působil jen jednu sérii, protože se Michael Shanks (Daniel Jackson) po naléhání fanoušků do seriálu vrátil. Po svém odchodu se objevoval pouze v hostujících rolích například v seriálu Lovci duchů nebo Posel ztracených duší. V roce 2019 měl herec však napilno a zahrál si hned v sedmi televizních filmech a na letošní rok má podobné plány.

BEAU BRIDGES (78 let) – HENRY „HANK“ LANDRY

FOTO: reprofoto YouTube

Generálmajor a velitel programu Henry Landry nám byl poprvé představen v deváté řadě, když nahradil Jacka O’Neilla coby velitele Programu Hvězdné brány. Od konce Hvězdné brány se objevil v mnoha filmech a televizních seriálech, jmenujme například Mystérium sexu, Millerovi, Bloodline, Ve jménu vlasti nebo Mesiáš. V loňském roce se objevil také ve třech filmech a do hereckého důchodu se jen tak nechystá.

LEXA DOIG (46 let) – CAROLYN LAM

FOTO: reprofoto YouTube

Lexa Doig ztvárnila v seriálu postavu doktorky Carolyn Lam, dceru generála Landryho. Carolyn nahradila Janet Fraiserovou coby doktorka na základně SGC. Lexa Doig je manželkou herce Michaela Shankse, který v seriálu ztvárňuje postavu Daniela Jacksona. Lexa po ukončení natáčení Hvězdné brány pokračovala v herectví, dokonce zůstala věrná i sci-fi žánru a zahrála si v seriálech Continuum a Arrow.

MORENA BACCARIN (40 let) – ADRIA

FOTO: reprofoto YouTube

Adria byla vůdkyně rasy Oriů, se kterými SG-1 bojovala během posledních dvou sezón seriálu. Morena Baccarin byla od svého působení v Hvězdné bráně velmi aktivní. Objevila se například v seriálech V, Ve jménu vlasti, Flash, Gotham a zahrála si i ve filmech Deadpool a Deadpool 2.

CARMEN ARGENZIANO (†75 let) – JACOB CARTER

FOTO: reprofoto YouTube

Carmen Argenziano se objevil ve 27 epizodách jako Jacob Carter, který byl součástí mimozemské rasy zvané jako Tok’ra. Tato rasa je biologicky stejná jako Goa’uldi. Liší se pouze tím, že Tok’rové na rozdíl od Goa’uldů žijí se svými hostiteli v naprosté symbióze, zatímco Goa’uldi své hostitele pouze využívají a plně ovládají. Herec po odchodu ze seriálu neotálel a objevil se v mnoha filmech a seriálech, mezi které patří například Castle na zabití nebo Kriminálka New York. 10. února 2019 bohužel zemřel.

CLIFF SIMON (57 let) – BA’AL

FOTO: reprofoto YouTube

Cliff Simon ztvárnil Ba’ala, Goa’ulda, který odmítal zemřít. Pokaždé, když se objevil na scéně, si člověk jen říkal: „Co provede teď?“ Nicméně po ukončení svého působení v seriálu Hvězdná brána Cliff nedostal mnoho výrazných rolí, často se však objevuje jako tzv. hostující herec.

BEN BROWDER (57 let) – CAMERON „CAM“ MITCHELL

FOTO: reprofoto YouTube

Ben Browder přišel do seriálu v deváté řadě jako Cameron Mitchell. Herec se připojil k seriálu Hvězdná brána krátce poté, co dokončil svou roli v seriálu Farscape, kde si zahrál postavu Johna Crichtona. Ben Browder vystupuje jako tzv. hostující herec v mnoha seriálech, např. Continuum, Arrow, Doctor Who nebo Myšlenky zločince. V loňském roce si zahrál ve filmech Hoax a Being.

CLAUDIA BLACK (47 let) – VALA MAL DORAN

FOTO: reprofoto YouTube

Claudia Black se v Hvězdné bráně objevila jako prostořeká Vala Mal Doran. Její postava si prošla v seriálu značným vývojem, který končí tím, že se připojí k týmu SG-1. V současné době je Claudia nejvíce známá pro své role v seriálech The Originals, Containment a Roswell: Nové Mexiko.

-reklama-