O tom, že bychom se v Čechách dočkali hodnotné satiry, která si troufne střílet z nejvýše postavených politiků, si prozatím můžeme nechat jenom zdát. Výjimku představuje několik málo pořadů na soukromých kanálech, z nichž nejodvážnější a nejzdařilejší je „Šťastné pondělí“, vysílané televizí Seznam. Namísto toho jsou tuzemské stanice zaplavené různými talk show, až na výjimky nevalné kvality, v nichž exhibují různé celebrity.

A právě podobným formátům se vysmívá vynikající americká sci-fi komedie „K zemi hleď!“, která se u nás stala během letošních Vánoc hitem diváků streamovací společnosti Netflix. Jakkoliv je nesmírně vtipná, její obsah je alarmující. Vypráví totiž příběh dvou špičkových vědců, Randalla Mindyho (Leonardo DiCaprio) a Kate Dibiasky (Jennifer Lawrenceová), kteří zjistí, že se k Zemi blíží obří kometa, jejíž dopad může způsobit fatální katastrofu.

Rozhodnou se proto na stoprocentně reálnou hrozbu zániku celé planety upozornit Bílý dům. Prezidentka (Meryl Streepová) je však nechá bezostyšně čekat sedm hodin v předsálí Oválné pracovny, protože musí před volbami řešit pikantní erotický skandál. Ani druhý pokus není úspěšný, když se pár konečně s prezidentkou setká, nejmocnější žena světa na zareaguje: „Vyčkáme a uvidíme.“ Názor změní teprve v okamžiku, kdy jí hrozba ničivé komety umožní odklonit sexuální skandál osvědčenou metodou „Vrtěti psem“.

Marná snaha

V marné snaze vyburcovat veřejnost se vědci obrátí na vlivná média a díky kontaktům nakonec skončí v nejpopulárnější televizní talk show „The Daily Rip“, v níž je vše podřízeno sledovanosti. Zatímco hlavní hvězdou je popová superstar, právě se rozcházející se svým partnerem, která chce navíc propagovat svůj nový singl, pár vědců je odsunut až na konec.

Cate Blanchett,, Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence, FOTO: NIKO TAVERNISE / distr. NETFLIX © 2021

Jednu z nejlepších scén filmu (mimochodem s další skvělou hereckou kreací Leonarda DiCapria), představují právě momenty z televizního studia, v níž se oba vzdělaní vědci musí podrobit pravidlům masové televizní „debilizace“. Zatímco trpělivý Mindy rozhovor ve studiu zvládne, Kate nevydrží nesnesitelnou servilitu moderátorů a jejich hloupé vtipkování na úkor velmi vážného tématu. Když jí oznámí, že musí divákům špatné zprávy odlehčit, rezignuje a ze studia uteče. Charismatický doktor Mindy se však naopak stane „nejvíc sexy americkým vědcem“.

Nikdo to nebere vážně

Poté co znovu vystoupí v nejsledovanější talk show, nicméně ani on už neovládne své chování. Na obvyklou, vlezlou žoviálnost moderátorů, kteří se snaží hrozbu dopadu komety na Zemi bagatelizovat, podrážděně zareaguje: „Můžete se prosím, kur…, do pr…, přestat chovat tak mile? Všechno přece nemusí pořád znít tak dobře, vtipně a sympaticky? Někdy je prostě nutné říkat věci na rovinu a poslouchat se navzájem. Takže, já to řeknu znova, že se ta obrovská kometa řítí přímo na zemi.“ Ale ani tentokrát jeho varování nikdo nebere vážně.

Úsměv nad mnoha zábavnými scénami však divákům zmrzne na rtech, když si rozhořčený Mindy před kamerami postěžuje, že namísto toho, aby vláda rychle učinila všechna potřebná opatření a katastrofě zabránila, zbavuje se vědců, kteří si dovolí nesouhlasit. Podobnost čistě náhodná?

Zdroj: Film K zemi hleď!

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz