Zatímco hlavní protagonisté nového kriminálního seriálu České televize Hlava Medúzy, který je vysílán každé pondělí ve 20:10 na ČT1, čelí kritice a výsměchu, neplatí to o představiteli jedné z vedlejších rolí, Karlu Heřmánkovi mladšímu. Scény, v nichž se objevil coby psychicky narušený bratr vyšetřovatelky Karin, byly natolik přesvědčivé, že jim diváci (na rozdíl od většiny ostatních) uvěřili. A není to rozhodně poprvé, co Karel Heřmánek takto zazářil.

Již před pěti lety získal značné renomé díky hlavní roli v třídílné inscenaci České televize Zločin v Polné. Hrál v ní Leopolda Hilsnera, mladíka židovského původu, podezřelého z brutální vraždy devatenáctileté vesnické dívky Aničky Hrůzové. Tento zločin, který se odehrál před více než sto lety a odstartoval temnou éru tzv. „hilsneriády“, nebyl mimochodem dodnes vyřešen. Heřmánkův bravurní výkon ocenila naprostá většina diváků i kritiků. Někteří si přitom pochvalovali, že je typově velmi zajímavý. Jistě také proto byl tento nepřehlédnutelný herec obsazen do několika desítek tuzemských či zahraničních snímků. Objevil se například v populárních seriálech Vyprávěj, Gympl s (r)učením omezeným, Ordinace v růžové zahradě, Kriminálka Anděl, Génius nebo v koprodukčním snímku Anthropoid.

Talent a tvrdá práce

Přesto nespoléhá pouze na svůj velký talent, ale i na odborné vzdělávání. I když úspěšně vystudoval DAMU v Praze, rozhodl se pokračovat na prestižní divadelní škole The Lee Strasberg Theatre and Film Institute v New Yorku. Mimochodem, právě na ní studovala, společně s dalšími velkými hereckými osobnostmi, také Marilyn Monroe. Karel zkusil jeden semestr a přiznává, že to pro něj spíše byla určitá sonda. Zatímco u Lee Strasberga podle něj pracují studenti spíše sami na sobě, na DAMU se prosazuje více týmová spolupráce. „Oba způsoby mají něco do sebe. Myslím si ale, že DAMU je na vyšší úrovni“, nechal se před časem slyšet v rozhovoru pro časopis Story. V dalším rozhovoru upřímně přiznal, že se v Americe pokoušelo prorazit již hodně českých herců, ale prozatím se to podařilo pouze Jiřímu Voskovcovi.

Rodinné divadlo

Jakkoliv se mu ve filmové a televizní branži docela daří, nejvíce se věnuje rodinnému Divadlu Bez zábradlí. Dnes už se dokonce, společně s rodiči Karlem a Hanou Heřmánkovými i bratrem Josefem, podílí i na jeho vedení. Stačí se podívat na jeho Facebook a hned je jasné, čemu dává přednost. Prozradil například, že tento týden v DBZ zahájili zkoušení monodramatu „Iliada“, jejíž premiéra by se měla konat na jaře, pokud to samozřejmě bude možné. „Nic složitějšího jsem zatím nedělal. Mám před sebou ohromný kus práce a velkou výzvu,“ glosuje svůj nejnovější umělecký úkol. Vůbec nepřehání. V tomto případě jde monodrama na téma nesmrtelného Homérova eposu Illias a Karel Heřmánek v něm bude hrát hlavní a zároveň jedinou roli. Režie se ujme britský režisér Guy Roberts, s nímž už několikrát spolupracoval.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz