Pohádka Mrazík se na našich televizních obrazovkách každoročně objevuje již více než padesát let a závěr roku 2020 nebude výjimkou. V kultovním filmu se kromě Ivánka a Nastěnky objevila také zlá Marfuša, kterou ztvárnila herečka Inna Čurikovová (77). Mrazík pro ni byl odrazovým můstkem v její herecké kariéře, na své účinkování v dnes již klasické pohádce však nemá ty nejlepší vzpomínky.

Inna Michajlovna Čurikovová se narodila 5. října 1943 v Moskvě. Její role v Mrazíkovi přišla ještě při studiích v roce 1964, později v rozhovoru uvedla, že již během natáčení litovala, že ji přijala. Když se po zásahu maskérů viděla poprvé v zrcadle, rozplakala se a chtěla z natáčení utéct. Maskéři jí tehdy nedovolili nijak zasahovat do vizáže postavy a z pohledné dvacetileté herečky se stala ošklivá Marfuša.

„Tolik jsem toužila hrát Marfušku a hrozně moc jsem si přála, aby Alexandr Rou (režisér, pozn. redakce) byl se mnou spokojen. Pamatuji si, jak jsem si před natáčením chtěla upravit řasy. Ale přišel režisérův asistent a prohlásil: ‚Kdepak, to nedělej, ty musíš být mnohem ošklivější než hlavní hrdinka.‘ Podle toho jsem taky vypadala. V reálu jsem rozhodně byla hezčí než ve filmu!,“ řekla v jednom z rozhovorů v roce 2012.

Dlouhá léta se pomyslné nálepky Marfuši nemohla zbavit, jelikož ale Mrazík nebyl v tehdejším Sovětském svazu tolik populární jako v Československu, podařilo se jí svou první a výraznou roli ze svých beder nakonec setřást.

Herečka je vdaná za režiséra Gleba Panfilova (86), se kterým se seznámila na jevišti Divadla mladého diváka, kde ztvárnila postavu Baby Jagy. Panfilov v té době hledal do svého prvního filmu Ohněm se nepřebrodíš (1967) představitelku Táni Ťonkinové, kterou našel právě v Inně. Dalším jejím filmem byl Začátek (1970), kde si zahrála hned dvě postavy. Od začátku 70. let se objevila ve více než dvaceti filmech a několika seriálech. Před kamerou jsme ji naposledy mohli vidět v roce 2016 ve snímku Paměť podzimu.

Je držitelkou řady ocenění, například zasloužilá umělkyně Ruska, národní umělkyně Ruska, národní umělkyně SSSR a dalších. V roce 2010 překonala infarkt a v roce 2019 byla po pádu z jeviště několik dní v nemocnici. Dnes už kvůli svému zdraví nevystupuje, užívá si zaslouženého důchodu po boku svého manžela.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz