Kultovní snímek Báječná léta pod psa (1997) mají rádi snad všichni milovníci českých komedií. Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy od čtenářsky úspěšného autora Michala Viewegha. Neobyčejné příběhy jedné rodinky v socialistickém Československu sledujeme prostřednictvím dospívajícího kluka Kvida Vítka, který je velmi inteligentní a na svět má svůj vlastní pohled.

Kvida Vítka ve filmu ztvárnili hned dva herci. Mladšího Kvida ztvárnil Jan Zahálka. Ten tuto roli původně málem nezískal. Naštěstí se tomu tak nestalo a Jan Zahálka byl do role Kvida obsazen. To se režiséru Petru Nikolaevovi vyplatilo, neboť mladý neherec postavu ztvárnil na jedničku.

V několika rozhovorech na téma natáčení filmu členové štábu podotýkali, že Jan Zahálka měl k postavě Kvida velmi blízko. Prý byli oba stejně intelektuální. Bohužel navzdory jeho úspěšnému filmovému debutu na profesi herce zanevřel. Role malého Kvida Vítka se tak pro něj stala první a zároveň poslední větší rolí. Za svůj tehdejší honorář si však stačil pořídit alespoň nový počítač. O jeho dnešní profesi není nic známo.

Staršího Kvida ztvárnil herec a režisér Jakub Wehrenberg, který právě slaví sedmačtyřicáté narozeniny. Ten měl s herectvím před snímkem Báječná léta pod psa (1997) již nějakou zkušenost, avšak i přesto pro něj byla tato role doposud tou největší, co za svou kariéru dostal. Ve stejném roce byl také obsazen do seriálu Hynka Bočana Zdivočelá země (1997) do role Jerryho.

Jakub Wehrenberg je spíše než pro herectví znám pro dabing. Svůj hlas propůjčil postavám již v mládí, např. v seriálu Beverly Hills 90210 (1990). Největší dabingový úspěch však zaznamenal až u ikonické postavy Sheldona Coopera z komediálního seriálu Teorie velkého třesku (2007). Daboval také postavu Viseryse Targaryena v známém fantasy seriálu Hra o trůny (2011).

Co se filmového průmyslu týče, je Wehrenberg hercem spíše menších rolí. Naposled se objevil ve filmu Pražské orgie z roku 2019, což byl jeho první snímek po téměř 20leté pauze. Mezitím jsme jej však mohli vidět např. v seriálu Vyprávěj (2009), Já, Mattoni (2016), Svět pod hlavou (2017) nebo Specialisté (2019). Ve většině případech šlo však pouze o epizodní role.

V posledních letech moderuje a věnuje se také režii, například seriálu Ulice (2005), ve kterém si střihl i menší roli. Režíruje také dokumentární série V karavanu po Česku a V karavanu po Slovensku. Jakub Wehrenberg je součástí kapely Hamleti, kde vystupuje spolu s Alešem Hámou, Hardym Marzukim a Daliborem Gondíkem. Se zmíněným Alešem Hámou jsou dobří přátelé a častí kolegové, což potvrzuje i jeho instagramový profil, na kterém je velmi aktivní. Vtipně glosuje aktuální dění také na Twitteru. Wehrenberg má dceru Kateřinu Amélii.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR