Iva Janžurová je jednou z nejnadanějších a nejoblíbenějších tuzemských hvězd stříbrného plátna. Dokazuje to mimo jiné její sbírka ocenění, která za svou dlouhou hereckou kariéru získala – v držení má dva České lvy, Cenu Alfréda Radoka či Cenu Thálie. Samozřejmě se jí dostalo i řady ocenění za celoživotní tvůrčí přínos. 19. května tato úžasná herečka, která dokázala zahrát ztřeštěné dívky i vražedkyně, ze kterých šel strach, oslaví osmdesáté narozeniny. Takové jubileum stojí určitě za pozornost.

Legendární herečka pochází z učitelské rodiny. Chvíli to proto vypadalo, že se vydá cestou svých rodičů. Nakonec se však, díky bohu pro českého diváka, rozhodla, že zkusí přijímačky na DAMU. Trochu za to může její bratr. „Starší bratr mi říkával, že nemám chodit k divadlu, protože nejsem dost hezká. Vzbudil ve mně takový furiantský pocit, že jsem si umínila, že budu klidně ošklivá herečka,“ vzpomíná v jednom z rozhovorů usměvavá herečka. Z rodné Žirovnice se přestěhovala do Prahy a její kariéra se začala pomalu rozbíhat. Krátce po ukončení studií nastoupila do Divadla na Vinohradech, na jehož prknech vystupovala až do poloviny 80. let. Excelovala také na prknech Národního divadla.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku, FOTO: Distrbuce TV Nova / Voyo

Popsat celou filmografii Ivy Janžurové nelze pár slovy, ale vzpomeňme například komedie, které si diváci mohou pustit například na videoportálu Voyo. Začít určitě musíme těmi nejslavnějšími – Pane, vy jste vdova!, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Drahé tety a já či Zítra to roztočíme, drahoušku nebo Což takhle dát si špenát.

Právě komediální nadání patří k hlavním znakům oblíbené herečky. Skvěle se ale dokázala ujmout i dramatických rolí, jak předvedla např. ve snímcích Juraje Herze. Na Voyo uživatelé najdou i film Morgiana, kde si herečka zahrála dokonce dvojroli. Nebyla prý schopná se rozhodnout, zda chce hrát zlou, či hodnou sestru, takže ji režisér obsadil do obou. Zajímavostí ale je, že honorář dostala pouze za jednu. Dalším režisérem, který Ivě zasáhl do života, byl Zdeněk Podskalský. S ním natočila legendární Světáky a pak úžasnou roli Hermíny po boku Jiřího Hrzána ve filmu Drahé tety a já.

Sama herečka o sobě tvrdí, že v soukromí není vtipná. Nicméně minimálně svým hereckým kouzlem nakazila i své dvě dcery Sabinu a Theodoru Remundovy. Společně si zahrály v roadmovie Výlet. Za tento prakticky rodinný film si odnesla Českého lva i Cenu Thálie.

V posledních letech si ale užívá zcela jinou roli – babičkovskou, má čtyři vnoučata, kterým se ráda a především s láskou věnuje. Vezmeme-li v potaz, v jak skvělé formě ve svém věku je, nabízí se otázka, zda by se ráda dožila stovky, na což s vtipem sobě vlastním odpovídá: „Ano. Ale musí mi někdo slíbit, že o tom ještě budu vědět.“

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR