Jedním z důvodů, proč jsou filmy Jiřího Menzela dodnes tolik oblíbené, je jeho mimořádně šťastná ruka při výběru hlavních hereckých představitelů. Jen stěží si umíme představit, že by hrál výpravčího Hubičku v Ostře sledovaných vlacích někdo jiný než Josef Somr, že by Antonína Důru v Rozmarném létě nevytvořil Rudolf Hrušínský a že by prdelku Zdeničky Svaté odvážně ukázala jiná herečka než Jitka Zelenohorská. A přesto měl všechny tři původně hrát někdo úplně jiný.

Jiří Menzel se ve své vzpomínkové knize opakovaně přiznal, že měl mnohokrát v životě velké štěstí. A platí to i o hercích, s nimiž spolupracoval. Přesto je pro mnoho jeho věrných fanoušků dosti překvapivé, když se dočtou, že legendární postavy v jeho nesmrtelných filmech měl původně hrát někdo úplně jiný. I když měl většinou neomylné instinkty a naprosto jasnou představu, koho by chtěl do té čí oné role obsadit, často sehrála zásadní roli i pouhá náhoda.

Z katolíka sukničkář

Tak tomu bylo například v případě výpravčího Hubičky v Ostře sledovaných vlacích. Zkraje si přál, aby ho hrál Rudolf Hrušínský, především proto, že tento geniální herec měl dar v jakékoliv roli působit autenticky. Jenže, v době, kdy Menzel svůj osudový film začal natáčet,  Hrušínského si pro svůj snímek zablokoval režisér Jiří Weiss. A tak ho napadlo nasadit svého tehdejšího kolegu z Činoherního klubu Josefa Sommera. Byla do trefa vskutku do černého: „Výpravčího Hubičku vykreslil tak, že si i jeho okolí začalo myslet, že Somr, věřící katolík, je skutečně sukničkář“. Aby toho nebylo málo, Somrovi vynadal otec za choulostivou scénu, při níž coby Hubička razítkuje zadeček Zdeničce Svaté. Ten se ale vymluvil, že ruka, s níž Zdeničku razítkoval, nebyla jeho, ale Menzelova.

Stydlivý Menzel

Každopádně to však bylo úplně jedno Jitce Zelenohorské, která si Zdeničku Svatou s chutí zahrála. Původně se v této roli měla objevit Iva Janžurová, jenže ta se bála právě oné odvážné scény s razítkováním. Menzel připomíná, že nahota byla v té době ještě velké tabu a ani diváci, ani filmaři, s ní neměli žádné zkušeností. Prozradil, že zatímco všichni ve štábu byli nervózní, kameramanovi se klepaly ruce a on sám, stydlivý, se červenal, Jitka ležela na bříšku, četla si a bylo jí jedno, co s její prdelkou dělají. „Jitka Zelenohorská byla asi to nejlepší řešení. Měla svůj dívčí půvab, křehkost a ani stín vulgarity. Jak se později ukázalo při natáčení, byla z nás nejlepší profesionál,“ bilancoval Menzel po letech.

Ostře sledované vlaky

Právě teď …Chcete taky orazítkovat? 😊Ostře sledované vlaky

Zveřejnil(a) CS FILM dne Neděle 19. listopadu 2017

Problém s Arnoštkem

Podobně jako v Ostře sledovaných vlacích, měl zpočátku problémy i s obsazením hlavních rolí v Rozmarném létě. Antonína Důru měl nejdříve hrát Otomar Krejča, ale sám tuto roli odmítl. Mimochodem, z dosti zajímavého důvodu, prý by musel celý honorář vrátit státu. Menzel to však považoval spíše za výmluvu, podle něj se Krejča nejspíše lekl, scény, kdy měl z vody vylézt nahatý. Nejšťastnějším řešením tak bylo nahradit Krejču Rudolfem Hrušínským, jehož si režisér zpočátku spíše představoval jako Abbého.  A coby paní Důrová se měla ve filmu objevit Blažena Holišová, jenže ta otěhotněla. A tak namísto ní nastoupila sexy oblá Míla Myslíková. S krásnou Annou problém nebyl, od začátku si byl jistý, že pro ni bude nejlepší Jana Drchalová-Preissová. Nakonec měl největší starosti s obsazením postavy kouzelníka Arnoštka. Mezi adepty připadal v úvahu Waldemar Matuška, ale protože režisérovi připadal poněkud robustní a starý, vybral si Josefa Laufera. Nicméně, po prvních záběrech bylo patrné, že to není správná volba. Když v té době velmi úspěšný zpěvák odjel na zahraniční vystoupení,  zoufalý Menzel se nakonec role ujal sám. Čtenáře ujišťuje, že scény, při nichž chodil s tyčí na provaze, zvládl sám.

Ostře Sledované Vlaky, FOTO: Profimedia

Jedním dechem

Zajímavé ovšem je, že jinak tolik otevřený Jiří Menzel ve svých vzpomínkách neprozradil, kdo měl původně hrát paní správcovou v Postřižinách. Uvedl pouze, že ještě před tím, než přes odpor jeho kolegů získala tuto báječnou roli Magda Vášáryová, byla původně vybrána „jedna výborná herečka z pražských divadel“. Dal alespoň k dobru, jak mu Magda Vášáryová poslala dopis, v němž mu napsala: „Jirko, přečetla jsem Postřižiny jedním dechem a hned potom vyplenila ledničku.“

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz