Eva Vejmělková je česká herečka, básnířka, scenáristka a psychoterapeutka. Diváci si ji pamatují zejména jako Píšťalku z Básníků, ale také jako Zuzanu Petrovou z romantického hudebního filmu Fontána pre Zuzanu. Obě role z ní udělaly symbol krásy 80. let minulého století. 4. března oslavila své 51. narozeniny.

Před kamerou se Eva Vejmělková poprvé objevila ve filmu Modrá hodina (1984), proslavila se ale až o rok později v komedii Fontána pre Zuzanu. Zde jako šestnáctiletá poznala svého manžela Dušana Rapoše, který snímek režíroval. O šestnáct let starší režisér ji tehdy doslova okouzlil a jsou spolu dodnes. Vychovávají společně dvě dcery.

Eva Vejmělková v dnešní době. FOTO: ronin / Česká editoriální fotografie / Profimedia

V roce 1987 si zahrála Píšťalku ve filmu Jak básníkům chutná život. Větší roli získala také v seriálu Chlapci a chlapi (1988) a v pohádce Kačenka a strašidla (1992), která měla i seriálovou verzi. Dále se objevila ve filmech Konec básníků v Čechách (1993), Fontána pre Zuzanu 2 (1993), Dračí srdce (1996) a Fontána pre Zuzanu III (1999). Po roce 2000 následovala několikaletá herecká pauza, kdy se věnovala hlavně rodině. Naposledy jsme ji znovu před kamerou mohli vidět ve filmech Muzzikanti (2017) a Kluci z hor (2018).

Herectví vystudovala na konzervatoři v Ostravě a poté dokončila psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde získala titul PhDr. Kromě herectví se tedy profesionálně věnuje psychologii, práci s drogově závislými a profesionálním hypnózám. Se svou rodinou žije v Havířově, kde se narodila a kde také provozuje svou psychoterapeutickou praxi. I když ji herectví dnes již tolik neláká, letos na podzim ji diváci budou moci vidět v nové komedii Ženská pomsta, kterou režíruje její manžel Dušan Rapoš.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz