Slovenského herce Juraje Ďurdiaka si Slováci a Češi pamatují zejména díky roli prince Velena z československé pohádky Princ a Večernice (1978), která dnes patří ke klasice. Zajímá Vás, co je se sympatickým princem Velenem dnes? To se dočtete v tomto článku. 

Slovenský herec, zpěvák a podnikatel Juraj Ďurdiak (67 let) se narodil 27. dubna 1952 v Bratislavě. Vystudoval operní zpěv na Bratislavské konzervatoři (1986) a herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Po ukončení VŠMU byl umístěn do zájezdového Divadla pro děti a mládež (dnešní divadlo Jána Palárika v Trnavě). Tuto skupinu tvořil jeden ročník absolventů spolu s několika herci starší generace. I když původně Ďurdiak spolu s Hanou Gregorovou a Marošem Zednikovičem chtěli do činohry na Novou scénu. Po dvou letech působení v Trnavě dal výpověď. Mezitím přišel první maďarský film Dlouhé čekání (1975), do kterého si vybral Ďurdiaka samotný režisér Imre Gyöngyössy. V tomto filmu ztvárnil roli Petra.

Po zmíněném maďarském filmu následovaly filmy Klavír ve vzduchu (1976), Oči jako hvězdy (1977) či psychologický snímek Julie od vedle (1977). V Čechách a na Slovensku je známý zejména díky své roli sympatického prince Velena, kterého si zahrál po boku krasavice Večernice (Libuše Šafránková) v krásné pohádce Princ a Večernice (1978). Dále se objevil v těchto filmech: drama Čistá řeka (1978), psychologický detektivní snímek Kam nikdo nesmí (1979) a drama Smrť šitá na mieru (1979). Také se objevil ve filmech a seriálech německé produkce, například Anamnéza (1980), Zrcadlo velkého mága (1980) či televizní seriál Martin Luther (1983).

Další filmy, které následovaly, byly Úsmev diablaNiekto ako ja (1987), seriál Dynastie Nováků (1982) či minisérie Anička Jurkovičová (1983). Co se týče současné doby, určitě stojí za zmínku skvělý slovenský film Únos (2017) o únosu syna prezidenta Michala Kováče, kde ztvárnil roli tajného funkcionáře. O rok později jsme jej mohli vidět v roli ředitele hotelu v seriálu Hotel. Také se objevil ve známém slovenském seriálu Búrlivé víno (2012) či na televizní stanici JOJ v seriálu Vlci (2018).

Jak už bylo zmíněno, Ďurdiak má také podnikatelské aktivity, vlastnil kavárnu U Anjelov v Starém Městě v Bratislavě. Momentálně účinkuje v operetách a muzikálech bratislavské Nové scény. Od roku 2002 do roku 2006 působil jako umělecký šéf tohoto divadla. V roce 2005 si také zahrál epizodní roličku ve filmu Román pro ženy a o rok později se stal manažerem divadla L + S (Lasica a Satinský – kde působil do roku 2010). Dva roky nato se objevil v seriálu Mesto tieňov. Od roku 2003 je pedagogem na Státní konzervatoři v Bratislavě – obor šanson.

Průběžně také spolupracuje s televizemi, profesionálně se věnuje fotografování, především portrétů. Rád čte, tráví čas v přírodě a v zahradě, miluje zvířata, s kterými je prý nepochybně naladěný na společný komunikační kanál. Taktéž miluje cestování, nejraději bez cíle, jenom tak, aby mohl vnímat krásy okolo.

Juraj Ďurdiak, FOTO: Profimedia, Robo Homola – CEF

Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.


-reklama-