Václav Vorlíček byl autorem mnoha dnes již klasických českých pohádek. Každoročně vídáme na našich televizních obrazovkách jeho nadčasové snímky a právě mezi ně patří i česká verze pohádky o Šípkové Růžence, kterou můžeme znát pod názvem Jak se budí princezny (1977). Ačkoli se ta naše verze od té původní značně liší, na kvalitě zpracování a výborných hereckých výkonech to nic nemění. Jak vypadají představitelé hlavních rolí po 42 letech? 

JAN KRAUS (65 let) – PRINC JIŘÍ

FOTO: reprofoto Show Jana Krause

Rozmazleného prince Jiřího, který vždy dostane, co si jen zamane, ztvárnil dnes již známý moderátor, filmový, televizní a divadelní herec a publicista Jan Kraus. V dnešní době je asi nejvíce známý díky svým talk show Uvolněte se, prosím (2004) a Show Jana Krause (2010). Vidět jsme jej však mohli ve filmech Dívka na koštěti (1971), Černí baroni (1992), Musím tě svést (2002) nebo Evžen mezi námi (1981) – kvůli cenzuře se film dostal do povědomí až po roce 1990. Jan Kraus je ženatý s Ivanou Chýlkovou, se kterou má syna Jáchyma. Z prvního manželství má Kraus další dva syny – Davida a Adama. Naposled se objevil ve filmu Wilsonov (2015). Pravidelně se objevuje ve své talk show Show Jana Krause (2010).

JAN HRUŠÍNSKÝ (63 let) – PRINC JAROSLAV

FOTO: David Sedlecký, licencovaný dle CC BY 4.0, commons.wikimedia.org

Představitel hodného prince Jaroslava, Jan Hrušínský, je synem jednoho z nejznámějších českých herců Rudolfa Hrušínského. Jan šel v otcových šlépějích a věnuje se rovněž filmovému, televiznímu a divadelnímu herectví. Je však také ředitelem Divadla Na Jezerce a majitel Divadelní společnosti Jana Hrušínského. Před založením vlastního divadla působil Jan v mnoha známých českých divadlech. Objevil se také v mnoha filmech a seriálech, mezi ty nejznámější patří role Honzy Bláhy v pohádce Dívka na koštěti (1971), ale také právě princ Jaroslav v pohádce Jak se budí princezny (1977), v komedii Můj brácha má prima bráchu (1975) a o tři roky mladším pokračování Brácha za všechny peníze (1978) a mezi jeho seriálové vystoupení patří např. Ludvík Kupec v seriálu Plechová kavalérie (1979) nebo starosta Karel Čeněk v komediálním seriálu Všechny moje lásky (2015). Hostoval také např. v historickém komediálním seriálu Četnické humoresky (1997).

MARIE HORÁKOVÁ (59 let) – PRINCEZNA RŮŽENKA

FOTO: Leko, licencovaný dle CC0 1.0, commons.wikimedia.org

A jako poslední tu máme milou princeznu Růženku, kterou v pohádce ztvárnila Marie Horáková. Na rozdíl od ostatních herců, Marie neměla začátky vůbec lehké. Ačkoli byla do své první role obsazena již ve svých patnácti letech, její kariéra nezahrnuje mnoho snímků. Bez pochyby ji nejvíce proslavila role princezny Růženky v pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny (1977). Přesto, že za tuto roli sklidila velmi pozitivní ohlasy, nové herecké příležitosti nepřicházely. Po Šípkové Růžence následovaly už jen dva snímky – Setkání v Paříži (1980) a Krakonoš a lyžníci (1980). Aby toho nebylo málo, nebyla přijata na DAMU v Praze, a proto se načas věnovala zcela jiným profesím. Svých tužeb se však nevzdala a po nějaké době se jí na DAMU podařilo dostat a úspěšně ji absolvovat. Marie sice už žádný další film nenatočila, zato se však pravidelně objevuje v divadlech a často rozveselí prostřednictvím loutek desítky dětí v nemocnicích. Nutno zmínit, že Marie se pohybuje i v hudebním průmyslu a dabingu. Zajímavé však je, že její princezna Růženka byla předabována Naďou Konvalinkovou. Marie napsala i řadu knížek pro děti. Dnes používá jméno Marka Míková a je matkou čtyř dětí.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.


-reklama-