Tato hořkosladká komedie, která vznikla ve spolupráci Zdeňka Svěráka a jeho syna Jana, patří mezi největší filmové klenoty České republiky. Vždyť snímek získal dokonce nejen několik ocenění Zlatého lva, ale také ceny BAFTA, Zlatý Glóbus a také Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Od premiéry filmu ale uplynulo již více než 20 let, pojďme se tedy podívat na to, jak se změnili hlavní představitelé.

Zdeněk Svěrák (82 let) – František Louka

www.csfd.cz, www.polar.cz

Zdeňka Svěráka jistě není třeba nějak zdlouhavě představovat. Proslul jako divadelní a filmový herec, dramatik, autor písňových textů, ale hlavně scénárista. Přestože vystudoval pedagogiku, po krátké učitelské kariéře začal pracovat v Československém rozhlasu. V roce 1967 spoluzaložil Divadlo Járy Cimrmana, pro které společně s Ladislavem Smoljakem sepsal všechny scénáře. V divadle působí dodnes.

Kromě Kolji napsal scénář i k mnoha jiným filmům, mezi jeho nejznámější patří například Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Na samotě u lesa (1976), Marečku, podejte mi pero (1976), Ať žijí duchové (1977), Vrchní prchni! (1980), Obecná škola (1990).

Jeho nejnovějším filmem je Po strništi bos (2017), v kterém se vydal do svých vzpomínek z dětství. A jeho nejnovější knihou je Strážce nádrže, kterou vydal v roce 2018.

Andrej Chalimon (28 let) – Kolja

www.csfd.cz, www.ct24.cz

Kdysi pětiletý chlapeček si ze všech herců rozhodně prošel největší změnou, což ovšem není zas tak překvapivé. Andrej sice hrál později ještě v nějakých reklamách, seriálech a ruských i zahraničních filmech, dnes již ale nehraje. V roce 2006 se pokusil navázat na kariéru dětského herce a přihlásil se na divadelní fakultu na obor herectví a produkce, ovšem neúspěšně. Dnes pracuje jako manažer obchodu se švýcarskými hodinkami.

Libuše Šafránková (65 let) – Klára

www.csfd.cz, www.ahaonline.cz

První velkou roli Libuše Šafránková dostala již v roce 1971 ve filmu Babička, kde ztvárnila Barunku. Zpočátku své kariéry hrála princezny, na které se velmi hodila díky svému přirozenému půvabu a líbeznosti. Nejvíce proslula svou rolí Popelky v pohádce Tři oříšky pro popelku z roku 1973, ocenění v podobě Českého lva dostala ale až v roce 1996 za film Kolja. V posledních letech jsme ji mohli vidět např. v seriálu Gympl s (r)učením omezeným (2012) nebo ve filmu Jak jsme hráli čáru (2014). Libuše Šafránková se roku 1976 provdala za herce Josefa Abrháma, se kterým má syna Josefa.

Stella Zázvorková (†83 let) – Loukova maminka

www.csfd.cz, ceskatelevize.cz

Tuhle herečku můžete znát mimo jiné z filmů Anděl na horách (1955), Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976) nebo ze snímku Pelíšky (1999).

Přestože většina jejích slavných filmů jsou komedie, její osobní život byl mnohem méně veselý. Se svou matkou neměla nejlepší vztahy a manželství se slavným hercem Milošem Kopeckým skončilo rozvodem. Její dcera navíc v pouhých 15 letech spáchala sebevraždu. Navzdory tomu všemu byla Stella velmi energetický a optimistický člověk. S bývalým mužem, Milošem Kopeckým, udržovala velmi dobrý přátelský vztah a považovala jej za celoživotního partnera. Stella za svého života získala cenu Thálie a Českého lva. Opustila nás dne 18. 5. roku 2005.

Ondřej Vetchý (56 let) – Josef Brož

www.csfd.cz

Svou filmovou dráhu započal Ondřej Vetchý již v 70. letech. Zpočátku své kariéry ztvárňoval spíše psance na okraji společnosti, později se ale ze svého stereotypu vyvlékl a ukázal, že dokáže zahrát téměř cokoli.

V roce 2017 se znovu spojil se Zdeňkem Svěrákem a jeho synem Janem při natáčení filmu Po strništi bos, kde si zahrál roli otce malého Edy Součka. V roce 2018 jste ho mohli vidět v pohádce Čertí brko, o které prohlásil, že se jedná o analogii k filmu S čerty nejsou žerty (1984), v které hrál čerta Vraníka.

Silvia Šuvadová (45 let) – Blanka

www.csfd.cz

Tato slovenská herečka, která ve snímku Kolja ztvárnila krásnou violoncellistku Blanku, se od roku 2002 snaží prosadit v Mekce filmařského průmyslu. V Hollywoodu. V roce 2006 si zahrála ruskou modelku v druhém dílu populární série Rychle a zběsile a v roce 2009 jste ji mohli spatřit ve filmech Špatný polda a Polanski. Na českou scénu však úplně nezanevřela, v roce 2008 byla k vidění v třídílném televizním seriálu Ďáblova lest jako doktorka Evita Bérová.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.


-reklama-