Objev třístránkového dopisu, který George R. R. Martin poslal v roce 1993 svému vydavateli, odhalil, jak měl původně vypadat obsah ságy Písně ledu a ohně. Dopis byl záhy po uveřejnění smazán, ale jak víme, co bylo jednou na internetu, už tam zůstane. Celé to také může být jen dílo nějakého vtipálka, to už posuďte sami.

Ačkoli velká část děje se odehraje jinak, je třeba varovat před možnými spoilery, neboť je možné, že něco (zejména ze závěru série) ponechal Martin stejné.

Martin sérii původně zamýšlí jako trilogii, ale některé věci zůstávají nezměněné. Například, Ned Stark zemře téměř stejně; po odhalení pravdy o smrti Jona Arryna je Joffreym odsouzen k smrti. Na rozdíl od současné podoby však před svou smrtí stihne poslat Aryu a Catelyn Stark pryč z Králova přístaviště.

Jeho smrt zapříčiní válku mezi Starky a Lannistery, ve které měl původně Robb stanout v boji proti Joffreymu osobně, k čemuž se mladý Lannister staví beze strachu, ale končí zmrzačený. Sansa se mezitím provdala za Joffreyho a porodila mu syna, dědice. Nakonec se musí rozhodnout mezi svou rodinou Starků a svým manželem, v čemž se postaví na stranu Lannisterů a později svého rozhodnutí hořce lituje.

Aby těch rodinných rozepří nebylo málo, Tyrion odstraní Joffreyho z trůnu, zděšen jeho činy. Jaime pak zabije každého, kdo má větší nárok na trůn než on, včetně Tywina, a nakonec uzme korunu sám a ze všech činů obviní Tyriona. Skřet je poslán do exilu a rozhodne se spojit se Starky.

Po opuštění Králova přístaviště Catelyn a Arya prchají na sever, cestou vyzvedávají Brana a nachází úkryt u Noční hlídky, kde je Jon. Zde se Arya a Jon do sebe zamilují, ale odmítají vztah naplnit vzhledem k celé té záležitosti s incestem a slibem celibátu, který Jon složil jako člen Noční hlídky. (SPOILER) Martin píše, že celá záležitost se změní, jakmile je odhalena pravda o rodičích Jona, což jen podporuje oblíbenou teorii fanoušků „R+L=J„.

Vzniká tak milostný trojúhelník, neboť Tyrion se také zamiloval do Aryi, díky čemuž se Jon a Tyrion nesnášejí. Arya však jeho city neopětuje.

Bohužel, Noční hlídka nemůže rodině pomoci, a tak Cat, Arya a Bran musejí prchat dál na sever, za Zeď. Potkají Mance Nájezdníka a Cat umírá rukou jednoho z Jiných (v seriálu Bílí chodci). Z trochu pozitivnější stránky, Jon se i zde stává velitelem Noční hlídky.

Nakonec Daenerys nejen podnikne invazi do Západozemí, ale také zabije svého manžela, Khal Droga, v pomstě za smrt svého bratra Viseryse.

Poslední odstavec dopisu je začerněný, čímž zůstává závěr záhadou. Možná protože se příliš podobá současnému příběhu? Martin však udává jména pěti postav, které by přežily: Daenerys, Arya, Jon, Bran a Tyrion.

Jestli plán zůstává v tomto ohledu stejný, to už musíme počkat. Ovšem ještě nějakou dobu to potrvá, jelikož předposledního knižního dílu se ani letos nedočkáme. Co na původní verzi říkáte? Napište nám níže.

[fbcomments]

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz