Rick Sanchez ze seriálu Rick a Morty je skvělým vynálezcem, průměrným dědečkem a otřesným alkoholikem. Je těžké s ním žít a ještě těžší ho dabovat. Jaký vztah k němu má herec a dabér Josef Carda, jenž Rickovi v české verzi seriálu propůjčuje svůj hlas?

Americký seriál Rick a Morty je už několik let jedním z nejpopulárnějších animovaných seriálů světa. Fanoušky si získal především svými neotřelými zápletkami, suchým humorem a barvitými hlavními hrdiny, kterým vévodí vynálezce Rick a jeho vnuk Morty.

Ten má svého dědečka nadevše rád, ale trávení času s ním většinou nebývá zrovna procházka růžovým sadem. Rick je totiž proslulý svou neúctou ke všemu živému, a to především pokud se předtím napije. Věděli jste, že Justin Roiland, který Ricka dabuje v americkém originále, se v rámci Stanislavského metody opil ve studiu tequilou pro co nejvěrnější zachycení Rickovy opilé dikce?

Herec, bavič a český hlas Ricka Josef Carda naštěstí nic takového postupovat nemusel. „V posledních letech je pro mě dabing spíše zpestřením. Nemám na něj již tolik času, ale o to víc se do studia vždy těším. Ať už se jedná o Lennyho Leonarda ze Simpsonových nebo v poslední době Ricka a Mortyho.” I pro něj má však dabování Ricka netušená úskalí. „Například krkání,“ dodává, „to je pro postavu Ricka typické a pro dabéra je to občas hodně složité.”

Sám o sobě říká, že s Rickem sdílí smysl pro humor, bohužel ne jeho nadprůměrnou inteligenci. „Mám rád obecně podobný typ seriálů. Ostřejší humor mi nevadí. Naopak. Dodnes se rád kouknu třeba i na South Park na Prima Comedy Central. Je to moje krevní skupina,“ dodává Carda.

Hlas Josefa Cardy mohou diváci znát především ze seriálu Simpsonovi nebo Dva a půl chlapa. K životu tak přivádí jak animované, tak hrané postavy. „U dabingu hraných postav je situace většinou trochu těžší, jelikož se přesně musíte trefit do výrazu a pohybu úst. U animáku má člověk trochu víc volnosti. Na druhou stranu například u animovaných filmů od Disneyho je velký tlak na to přesně napodobit originál, ať už intonací či projevem. A to je mnohdy stokrát těžší než hraný film.”

A na jaký projekt že se v současné době nejvíce těší? No přece na čtvrtou řadu Ricka a Mortyho! Nenechte si ani vy ujít tento originální animovaný seriál na Prima Comedy Central.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz