Tento týden do našich kin vstoupil dlouho očekávaný snímek vycházející z komiksové postavy jménem Joker. Stejnojmenný film nám ukáže vůbec poprvé příběh největšího Batmanova protivníka. Hlavní role se tentokrát chopil Joaquin Phoenix. Není žádné tajemství, že se vedou spory ohledně nejlepšího herce v kůži Jokera. Jak se nový Joker povedl a jak tato role Joaquinovi sedla? Na to vše se podíváme v naší recenzi.

Pokud se na nového Jokera chystáte, jako na klasický komiksový snímek, mějte na paměti, že tento film jím není. Jedná se o náročné psychologické drama, které dostane nejednoho diváka. Joker je neotřelé drama, které se nebojí ukázat svou pravou tvář.

O čem film vlastně pojednává? Příběh nás zavede do 80. let minulého století, kdy Gotham City zažívá jedny z nejhorších časů vůbec. Stávka popelářů, neschopné vedení a společenské nepoměry jsou jen prvními krůčky k velkým nepokojům.

Celou situace sledujeme z pohledu duševně nemocného Arthura Flecka, jenž odjakživa snil o dráze úspěšného komika. Má to však jeden háček, Arthur postrádá hlubší smysl pro humor. Až na tuto drobnou komplikaci je to sympatický, hodný a trošku podivínský chlapík.

Od začátku do konce vidíme, jak život Arthurovi hází klacky pod nohy a náš „hrdina“ tak zažívá jedno zklamání za druhým. Napětí postupně graduje až přeroste ve velké finále, na jehož konci ukáže Joker svou tvář.

Myslím, že jen málokdo by řekl, že výkon Joaquina Phoenixe byl v tomto snímku slabý, nedostačující ba dokonce špatný. Herec předvedl opravdu obdivuhodný výkon a dostal ze sebe to nejlepší.

FOTO: reprofoto YouTube

Divák s Arthurem soucítí a všechny strasti, kterými si tento zkrachovalý a životem poznamenaný komik prochází, prožívá s ním. V jednu chvíli je vám Arthura líto a v další vás jeho chování nutí zamyslet se nad tím, kdo je tu vlastně ten špatný.

Samozřejmě nesmím opomenout ani ostatní herce. Ve filmu vidíme také např. Roberta de Nira (Murray Franklin), Frances Conroy (Penny Fleck), Zazie Beetz (Sophie Dumond) nebo Brett Cullen (Thomas Wayne). Přesto, že se celé obsazení velmi snaží, kromě Arthura nedostane téměř nikdo další více prostoru.

Vyzdvihnout musím také vizuální a hudební stránku. Film je vizuálně krásně zpracovaný, a to včetně všech scenerií a záběrů dobového města, které působí ponurou atmosférou, tedy přesně takovou, jaká je pro Gotham City typická.

Po téměř dvouhodinové depresi přichází velkolepé finále, ve kterém vidíme Arthurovu finální proměnu. Dramatický příběh k takovému finále směřuje již od první minuty. Přesto musím zmínit, že pro mne bylo finále snímku o trochu slabší, než jsem očekával.

FOTO: reprofoto YouTube

Joker jako takový je výborný film, od kterého by divák neměl očekávat velké množství akce, jak bývá u komiksových filmů zvykem. Film namísto toho prozkoumá Arthurovo nitro a ukáže nám, co dokáže zkažená společnost udělat se slaboduchým jedincem.

Na otázku, zdali je Joaquin Phoenix nejlepší Joker, nelze odpovědět. Každý divák od této postavy očekává něco jiného, a proto nelze určit jednoho konkrétního vítěze. Joaquin Phoenix ztvárnil tento charakter zase trochu jinak a obohatil jej novými prvky.

Kdo je nejlepší Joker vám sice nepovím, zato vám mohu s jistotou říct, že snímek stojí za návštěvu kina. To však neplatí pro každého. Nutno vzít v potaz, že se jedná o velmi náročný film o postavě, která má kořeny v komiksu. Pro fanoušky DC Comics je návštěva kina samozřejmostí. Pokud ovšem preferujete akční a zábavné filmy na motivy komiksu, návštěvu kina bych raději přehodnotil.

Viděli jste již nového Jokera nebo návštěvu kina teprve plánujete? Máte mezi širokým výběrem herců, kteří ztvárnili tuto roli, svého oblíbence? Napište nám váš názor dolů do komentářů! 

-reklama-
HODNOCENÍ
Příběh
Herecké výkony
Hudba
Vizuální stránka
Atmosféra
Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Pravidelný návštěvník NDB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.