Český herec Ladislav Gerendáš je i přes svůj pokročilý věk stále ve formě, i když před kamerou se objevil naposledy v roce 2013. Zahrál si v nespočtu oblíbených českých pohádek, ale objevil se také například v seriálu Zdivočelá země. Menší roli ztvárnil i v oblíbeném filmu S čerty nejsou žerty z roku 1984, který vysilá v pátek 2. dubna ve 20:20 a v neděli 4. dubna v 17:35 televize Nova.

Ladislav Gerendáš se narodil v 16. prosince 1946, více než rok po Druhé světové válce, v Karlových Varech. Již od útlého věku se věnoval hudbě, zálibu nalezl ve hře na trumpetu a působil v několika jazzových kapelách. V sedmdesátých letech se připojil ke skupině Ivana Mládka Banjo Bandu. V ní působil také jako komik.

Na jevišti se poprvé objevil v roce 1981, kdy rozšířil herecký soubor divadla Ypsilon. Poté se však vrací zpátky k oblíbené hudbě, kdy zakládá vlastní kapelu.

Posted by WBand Karlovy Vary on Sunday, August 4, 2019

Co se filmových rolí týče, může si český divák Ladislava Gerendáše pamatovat pro jeho nezaměnitelný přízvuk. Zahrál si Luciferova zvěda ve filmi S čerty nejsou žerty, kde Karlu Heřmánkovi referuje, co se odehrává na Zemi a musí vysvětlovat, proč opustil svěřené stanoviště. Malou, ale výraznou, roli si střihl ve Třech Veteránech, kdy se úlisně nabízel jako hoteliér při příjezdu trojice hlavních postav. Jako sultánův sluha se objevil v Lotrandovi a Zubejdě.

V pohádkách či příbězích pro děti se proslavil nejvíce. Hrál také v Panu Tau, Nesmrtelné tetě, Kačenka a zase ta strašidla a další. Daboval rovněž filmy jako Asterix a Kleopatra, Asterix a Galové či Past na žraloka. Jeho ikonický hlas si spousta lidí spojí s postavami francouzských sérií Byl jednou jeden vynálezce.

Objevil se rovněž v několika epizodách Zdivočelé země. Hrál také v adaptaci Poláčkovi knihy Bylo nás pět, Jirotkovém Saturninu, jako pološíleného vynálezce si ho můžeme vybavit v epizodní roli Hospody.

Ze soukromého života příliš informací nemáme. Ladislav Gerendáš se nikdy neoženil, i když k tomu měl nadvakrát blízko. Jednou couvla jeho partnerka, podruhé pro změnu on. Pomáhá Asociaci sdružení na ochranu a rozvoj kulturních dědictví v ČR, případně bojuje za zachování lázeňských památek v Kyselce. Nutno dodat, že i po tolika letech vypadá stále stejně.

FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Patrik Strohbach
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.