Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Rodinná komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku z roku 1977 je evergreen, který nikdy neomrzí. Tomáš Holý ve slavné a cenami ověnčené komedii o hledání tatínka exceluje jako čilý a podnikavý Vašek. Chybělo však jen málo a roli by nedostal, což by také ovlivnilo další tvorbu režisérky Marie Poledňákové.

Na konkurs na hlavní dětskou roli tehdy přišlo víc než 160 dětí. Z nich postupným výběrem vznikla skupinka asi 12 kluků a Tomáš Holý z nich byl nejmladší a nejdrobnější. „Tak malé dítě nemůže vydržet natáčení,“ řekla tehdy Marie Poledňáková, jak uvádí ve své knize Tomáš Holý: Jak jsem točil filmy její autor Tomáš Franke. Poslala ho tedy domů spolu s dalšími šesti dětmi. 

Tomáš si však na konkursu zapomněl čepici, proto se vrátil a tichými posunky naznačoval, co se mu přihodilo, přitom se rošťácky usmíval se na paní režisérku. „Vemte toho prcka zítra na kamerové zkoušky,“ řekla Poledňáková asistentce. Tato neuvěřitelná náhoda nejenže odstartovala hvězdnou kariéru Tomáše Holého, ale také navždy změnila svět českého filmu. Je pravděpodobné, že kdyby Poledňáková nedostala možnost spolupracovat s Tomášem Holým, nevznikla by ani komedie století S tebou mě baví svět, protože z natáčení s malými
dětmi měla tehdy opravdový respekt a považovala ho za téměř nemožné. Holý jí tuto představu vyvrátil.

Na kamerových zkouškách v roce 1976 Poledňáková s každým z kluků natočila zkušební záběr, jednalo se o ten se šátkem a bolavým zubem. Tomáš Holý se však velmi styděl, a spletl, co se dalo. Byl totiž tehdy dost stydlivý a před lidmi, které neznal, se rozhodně nepředváděl. Když se ale „otrkal“, byl skvělý a všem bylo jasné, že Vaška nikdo jiný hrát nemůže. 

Na zkouškách byli také filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová a Poledňáková se jich zeptala, kterého z kluků by si do filmu do role svého syna přáli. „Kdybych měl některému klukovi věřit, že dělal řízky pro školníka, tak je to tenhle,“ řekl František Němec a oba si jednohlasně a bez váhání vybrali Tomáše. Favoritem Marie Poledňákové byl ale Mirek Vydlák, nakonec se ale nechala přesvědčit a Vydlák si ve filmu zahrál roli spolužáka Standy, který sedí s Vaškem lavici.

Jana Preissová vzpomínala, že Tomáš Holý měl obrovský smysl pro humor a uměl také
něžně provokovat. Jednou se jí podařilo zkazit mu postsynchron obtížného rozhovoru dvakrát na tom stejném místě, Holý se k ní naklonil a řekl s šibalstvím sobě vlastním: „Maminko, řekni to prosím tě ještě jednou, ať je to tam pořádně.“

Komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku s nezapomenutelným Tomášem Holým si mohou diváci vychutnat v neděli 17. července ve 20:10 na ČT1.

Zdroje: Česká televize, Tomáš Franke – Tomáš Holý: Jak jsem točil filmy

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR