Nejdéle běžící sci-fi seriál od BBC si získal věrné fanoušky po celém světě. Proč by se tedy zatím všichni herci ztvárňující hlavního hrdinu rozhodli vzdát se tak významné a oblíbené role? Nebo to snad nebylo jejich rozhodnutí? Zde jsou všechny důvody, kvůli kterým herci nadobro opustili TARDIS.

 

1.  William Hartnell

fanworld.co

Ačkoli Hartnell chtěl v roli zůstat, jeho nemoc mu to nedovolila. Ke konci účinkování v seriálu začal herec zapomínat text a plést si jména. To vedlo ke zdlouhavému přetáčení scén. Proto se producenti rozhodli k dramatickému (a dnes již historickému) kroku, nahradili hlavního herce. Tím vznikla první regenerace.

 

2. Patrick Troughton

bbc.co.uk

Troughton je dnes v Británii velmi známou tváří. Už když přebíral roli Doctora po Williamu Hartnellovi, měl podepsanou smlouvu jen na tři roky. Mimo to, sám prohlásil, že nechce být typizovaný jako sci-fi herec.

 

3. Jon Pertwee

entertainment-focus.com

Jon Pertwee v roce 1974 veřejně oznámil, že se tým Doctora Who rozpadá. Robert Delgado (The Master) zemřel a Katy Manning (Doctorova společnice) seriál opustila. Nakonec i Jon ještě ten rok odešel.

Oficiálním důvodem jeho odchodu byla bolest zad, kterou trpěl poslední dvě sezóny pořadu. Ovšem Elisabeth Sladen, ztvárňující Sarah Jane Smith, prozradila, že Pertwee požádal BBC o zvýšení platu. Poté, co byla žádost odmítnuta, rezignoval.

 

4. Tom baker

io9-Gizmodo.com

Ke konci svého účinkování v TARDIS nebyl Tom Baker (jak sám připustil) člověkem, se kterým by byla snadná spolupráce. Hádal se s režiséry, scénáristy a samozřejmě i s producenty.

Baker se mnohokrát zmínil, že každý rok podával oznámení o vlastním odchodu, ale pokaždé se nechal přemluvit, aby ještě u seriálu setrval. Přece jen, byl v té době zatím nejoblíbenějším Doctorem!

Vše se změnilo příchodem producenta John Nathan-Turnera. Ten se rozhodl předělat show do nového futuristického vzhledu. Až tehdy byla Bakerova výpověď konečně přijata.

 

5. Peter Davison

The Doctor Who Companion.com

Davison měl možná jeden z nejjednodušších důvodů k odchodu. Vzal si k srdci radu Patrick Troughtona, aby nezůstával v roli déle než 3 roky. Tehdejší producent John Nathan-Turner sice žádal Davisona, aby zůstal, ovšem marně.

V průběhu let Davison vyjádřil politování nad tím, že nenatočil ještě 4. sérii, vzhledem ke zlepšení kvality scénáře u jeho třetí a zároveň poslední řady.

 

6. Colin Baker

sundaypost.com

Ačkoliv Colin jednou zmínil, že by chtěl porazit Tomův rekord, skončil jako nejkratší dobu účinkující Doctor.

Poté, co byla jeho druhá série (vhodně pojmenovaná „The Trial of a Time Lord“) opožděna, fanoušci si začali myslet, že je seriál u konce. Naštěstí show pokračovala dál, ovšem už bez Colina Bakera. Jeho kontrakt nebyl obnoven i přes to, že byl požádán o dotočení posledních 4 epizod, ve kterých měl zregenerovat. Herec se ale nejspíše oprávněně cítil poškozen a plány BBC odmítl. Později tuto událost komentoval slovy: „Řekl jsem jim, co si s tou jejich nabídkou můžou jít udělat.“

 

7. Sylvester McCoy

blog.postofficeshop.co.uk

Doctor Who, jak všichni víme, byl v roce 1989 dočasně pozastaven, ale ne oficiálně zrušen. McCoy kvůli tomu často BBC kritizoval, protože on a jeho společnice Sophie Aldred zrovna začali. Odchod Sylvestera McCoye je zvláštní právě tím, že seriál neopustil a ani nebyl vyhozen.

V roce 1996 se naposledy ukázal v televizním filmu, kde předal klíče od TARDIS Paulu McGannovi.

 

8. Paul McGann

syfy.com

Paul McGann se stal Doctorem pouze na jednu noc v ne moc úspěšném televizním filmu z roku 1996. Když byl seriál v roce 2005 obnoven, Paul McGann se ho vůbec neúčastnil.

K příležitosti 50. výročí v BFI řekl fanouškům, že kdyby mu Russell T. Davis roli nabídl, určitě by ji přijal. Seriál měl ale začít s čistým štítem, proto se rozhodlo o vybrání nového Doctora.

Fanoušci mohli naposledy vidět Paula v mini-epizodě Stevena Moffata „The Night of the Doctor“.

 

9. Christopher Eccleston

syfy.com

Důvod Christophera Ecclestona není úplně jasný. Doctor Who se velkolepě do televizí vrátil v roce 2005 s devátým Doctorem a jeho společnicí Rose (Billie Piper). Ovšem, po pouhé jediné sérii bylo oznámeno, že nový Doctor končí.

Ikdyž showrunner Russell T. Davis uvedl, že regenerace byla v plánu, podle nedávných komentářů Christophera Ecclestona se dá předpokládat, že právě on rozhodl o svém odchodu.

Prohlásil, že vztah mezi ním, Russellem a producenty se již při začátku natáčení nenapravitelně rozpadl.

 

10. David Tennant

youtube.com

David Tennant svůj odchod oznámil živě na předávání cen National Television Awards v roce 2008.

„Bylo by velmi snadné držet se navždy konzole TARDIS a obávám se, že pokud se zhluboka nenadechnu a neučiním rozhodnutí jít dál teď, tak už ho prostě neučiním nikdy.“

Podle Russella T. Davise byl David na vážkách a přemýšlel, že Pánem Času zůstane. Dokonce se setkal se Stevenem Moffatem aby projednali jeho plány se seriálem. Nakonec ale pověsil svůj sonický šroubovák na hřebík.

 

11. Matt Smith

The Mary Sue

„Když musíš jít, tak musíš jít!“ uvedl Matt Smith ve svém oficiálním vyjádření v roce 2013.

Později toho roku prohlásil: „Tak rád bych točil ještě jeden rok, ale cítíl jsem, že je správný čas jít dál.“ Stejně jako Davison nakonec litoval, že opustil roli tak brzy. Chtěl ještě udělat jednu sérii se spoluhvězdou Jennou Coleman (Clara).

Steven Moffat oznámil, že plánoval show opustit současně s Mattem.

 

12. Peter Capaldi

Inverse

„Je správný čas, abych šel dál.“ Prohlásil v emotivním rozhovoru s BBC Radio 2 Peter Capaldi, když oznámil že v seriálu Doctor Who končí.

Později toho roku Capaldi odhalil své pochybnosti o tom, že by měl hrát roli delší dobu: „Vždy ze sebe chci vydat to nejlepší a nemyslím si, že bych toho byl schopen kdybych zůstal.“

Herec ještě dodal, že samolibost může být také faktorem: „Nikdy jsem se nechtěl dostat na takové místo, kde bych věděl co dělat, protože to už není kreativita. Během času tráveného nad seriálem jsem si uvědomil, že jsem se tam dostal. A to mě vyděsilo.“

 

John Hurt

IMDb.com

Johna Hurta jsme jako War Doctora mohli vidět pouze třikrát („The Name of the Doctor“, „The Night of the Doctor“ a „The Day of the Doctor“). Bohužel už si svou roli nezopakuje. Zemřel 25. ledna na srdeční infarkt.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz