Ján Kroner ml. se do povědomí diváků zapsal díky hlavní roli v oblíbené československé pohádce Nebojsa z roku 1988, kde jako neohrožený dřevorubec Ondra vyrazí do světa, aby se naučil strachu. Dříve velmi populární herec se však již deset let ze zdravotních důvodů před kamerami neobjevuje.

Slovenský filmový, televizní a divadelní herec Ján Kroner ml. se narodil se 1. června 1956 do herecké rodiny. Jeho otcem byl herec Ján Kroner st. a jeho strýci byli herci Jozef Kroner, kterého si diváci znají jako Pagáče ze seriálu Slovácko sa nesúdí (1975-1984) či jako Košťála z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992), a také slovenský herec Ľudovít Kroner. Jeho sestřenicí je známá herečka Zuzana Kronerová.

Poprvé se objevil před kamerou v roce 1980 jako čtyřiadvacetiletý. Z filmových rolí jmenujme například Pohádka svatojánské noci (1981), O statečném kováři (1983), Nebojsa (1988), O hlúpej žene (1996), Oběti a vrazi (2000), Poločas rozpadu (2007), Líbáš jako Bůh (2009) a jeho posledním filmem byl v roce 2011 snímek Love.

Televizní role získal například v seriálech Detektiv Martin Tomsa (1996), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Profesionálové (2008) či Nikdy neříkej nikdy (2009, 2011).

Byl dvakrát ženatý, jeho druhou ženou byla v letech 2002-2014 herečka Lenka Košická. Má dvě děti (Jakuba a Paulínu). Koncem roku 2010 ho podle dostupných informací deprese vyřadily z běžného života a o dva roky později jej přivedly až do psychiatrické nemocnice v Pezinku. V roce 2011 tedy úplně skončil s herectvím, od té doby se neobjevil v žádném filmu ani seriálu. V roce 2016 však překvapil kolegy i diváky, když se ukázal v pořadu Inkognito stanice JOJ jako tajný host.

V roce 2009 opustil Slovenské národní divadlo a o rok později se stal principálem Malé scény STU. Hned po první sezóně však odcházel z tohoto postu maximálně zklamán. „Už nemohu a odcházím v hluboké depresi, protože si myslím, že na Slovensku není o nekomerční kulturu zájem,“ uvedl tehdy ve svém prohlášení. Na rok staré fotografii níže už byste jej poznali jen stěží.

Letos v lednu proletěly slovenskými médii zprávy o hercově pokusu o sebevraždu, které však jeho blízký přítel pro web Topky.sk vyvrátil: „Co se týče poslední informace o sebevraždě – je to čistá lež. Pravdou je, že Janko na tom delší dobu nebyl psychicky dobře, dokonce je i nyní (leden 2021, pozn. redakce) hospitalizován v *****, ale je to jen krátká hospitalizace za účelem doléčení pacienta.”

Zdroj informace o nepravdě ohledně pokusu o sebevraždu: Topky.sk

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR