Oblíbený československý filmový a divadelní herec Jan Libíček (†42) získával kvůli své dobrácké a baculaté tváři obsazení do komických rolí, které mu opravdu seděly a v některých přímo exceloval. Jedno natáčení české filmové klasiky se mu však stalo osudným a film již nedokončil. Dokonce musel být nahrazen jiným hercem. Připomenout si jej můžete 15. prosince ve 14:50 na ČT 1 a o den později na ČT3 v komedii Světáci.

Československý filmový a divadelní herec se narodil 28. září 1931 ve Zlíně a právě by slavil své 90. narozeniny. Začínal v tehdejším gottwaldovském (zlínském) divadle. Po dokončení DAMU působil několik let v Praze a v letech 1959–1963 opět v rodném Zlíně. Od roku 1968 až do své smrti působil v Městských divadlech pražských.

I přesto, že Jan Libíček zemřel v relativně nízkém věku, je jeho filmografie velmi obsáhlá a plná oblíbených československých filmů. Získával spíše vedlejší role, ve kterých však vždy vynikal a diváci si jej během jeho aktivní kariéry velmi oblíbili. Jeho nejvýznamnější rolí je fasádník Petrtýl v komedii Světáci. Režisér Václav Vorlíček si Libíčka oblíbil a rád jej obsazoval do svých filmů, objevil se tak například ve snímcích Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku, „Pane, vy jste vdova!“ či Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Herec se od mládí přejídal, trpěl cukrovkou a měl problémy s ledvinami, což se mu 24. května 1974 stalo osudným. Nejprve omdlel v autobuse, přičemž přivolaný lékař trval na hospitalizaci, Libíček však kvůli natáčení odmítl. Další komplikace nastaly při filmování scény s Vladimírem Menšíkem, který si zahrál vodníka Karla. Z ničeho nic se mu velmi přitížilo a zkolaboval. Štáb mu ihned začal poskytovat první pomoc, na chvíli se herec ještě probral. Naložili jej do sanity ale do nemocnice již nedorazil. Zemřel při převozu. Postava vodníka Aloise byla tedy jeho poslední, ale vidět jej v této roli bohužel nemůžeme. Nahradil ho Zdeněk Řehoř a všechny scény se musely přetáčet.

Jan Libíček by vloni v září oslavil devětaosmdesáté narozeniny. Nedožil se ale ani svých třiačtyřicátých, kvůli nečekané smrti během natáčení filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V květnu to bylo již 47 let od jeho nečekaného úmrtí.

Zdroje informací: fdb.cz, csfd.cz, wikipedia.org

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA