Herec Jan Skopeček nás opustil letos v červenci v nedožitých 95. letech. Svůj život zasvětil divadlu a filmu, což potvrzuje více jak 150 rolí. Přesto, že byl Skopeček známý především díky vedlejším a epizodním rolím, nelze mu upřít jeho herecký um, který nám ukazoval vždy, když se objevil na scéně. V několika málo řádcích níže si připomeneme nezapomenutelného Jana Skopečka, který přesto, že většinu času působil v pozadí, nikdy nezanikl.

-reklama-


Litoměřický rodák by 19. září oslavil 95. narozeniny. Vysoký věk však nebyl pro českého herce a dramatika problém. Skopeček byl na svůj věk aktivní, o čemž svědčí i několik filmových a seriálových rolí posledních let. Jmenujme např. jeho vystoupení v seriálu Doktor Martin (2015).

Jan Skopeček měl vskutku bohatý a dlouhý život, který z velké části zasvětil divadlu a filmu. Za zmínku nepochybně stojí, že byl u zrodu pražského Divadla S. K. Neumanna, dnes známého jako Divadlo pod Palmovkou, kde také značnou část své kariéry působil.

Divadlo S. K. Neumanna však nebylo jediným, kde Skopeček vystupoval. Prošel řadou dnes již zaniklých divadel v Brně, Přerově či Jihlavě. V mnoha divadlech také často hostoval. Nejvíce času však strávil v již zmíněném divadle S. K. Neumanna, kde byl také členem hereckého souboru.

V souvislosti s divadlem nutno zmínit také jeho uměleckou tvorbu. Do té spadá celkem šest divadelních her a několik rozhlasových vyprávění. Velkou část života však zasvětil filmové tvorbě, kde byl obsazován víceméně do vedlejších a epizodních rolí. Pouze výjimečně jsme jej mohli vidět v hlavní roli. Celkem ztvárnil více jak 150 filmových a televizních rolí.

Zmiňme především roli otce Potůčka z filmu Tři chlapi v chalupě (1963), na který o deset let později navázal snímek Tři chlapi na cestách (1973). Přesto, že po roli otce Potůčka výraznější role nepřišla, na herectví nezanevřel a aktivně pokračoval dál. Hrál mnohdy i v několika projektech najednou.

S filmem a televizí byla spjata valná většina jeho kariéry. Objevil se dokonce ve vůbec prvním televizním seriálu Československé televize – Rodina Bláhova (1959). Dalším výraznějším snímkem jeho kariéry byla např. komedie Parta hic (1976), kde ztvárnil roli horníka Mašína zvaného Čistědonaha.

Mnozí si Skopečka pamatují právě díky jeho svéráznému výrazu, který dokázal krásně zkombinovat s humorem. Není neobvyklé, že většina jeho rolí byla spíše humorná. V posledních letech si jej můžeme pamatovat právě díky jedné takové roli. Děda Novák z komediální trilogie Zdeňka Trošky Kameňák (2003) se vryl do paměti nejednomu divákovi. Ve filmu si zahrála také jeho choť Věra Tichánková.

Navzdory tomu, že ve filmech a seriálech nepůsobil jako ústřední hrdina, dokázal si pro sebe publikum získat. Vidět jsme jej mohli i v řadě dnes již kultovních snímků, ke kterým se diváci dodnes rádi vrací. Jmenujme např. Kdo chce zabít Jessii? (1966), „Marečku, podejte mi pero!“ (1976), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976), Honza málem králem (1977), S čerty nejsou žerty (1984) nebo Copak je to za vojáka… (1987).

28. října 2018 převzal Jan Skopeček medaili Za zásluhy, FOTO: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Jan Skopeček byl v roce 1941 totálně nasazený a v pouhých šestnácti letech donucen pracovat jako soustružník. V roce 1943 byl vyslán na půl roku do firmy Gebrüder Schäfer Nürtingen sídlící nedaleko Stuttgartu. Na konci 2. světové války byl kvůli svému židovskému původu držen Nacisty v koncentračních táborech Kleinstein a Osterode. Po válce se oženil a více jak 60 let žil s herečkou Věrou Tichánkovou, která zemřela v roce 2014. Společně měli dceru Marii, která dnes žije ve Francii. V roce 2017 obdržel Jan Skopeček medaili Za zásluhy od prezidenta republiky.

-reklama-