Jan Tříska, jeden z nejlepších herců své generace, by se 4. listopadu dožil 85 let. Jsou to již 4 roky, co odešel tento jedinečný herec, jehož velké divadelní herectví se dnes již příliš nevidí. Jeho charisma a síla osobnosti tak daly vzniknout nejedné velké, dnes již kultovní roli.

Hvězda hned od první role

Jan Tříska se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. S herectvím začínal v 50. letech v divadelním souboru Gymnázia Jana Nerudy. Již tam na sebe strhl pozornost hereckým projevem, dikcí i zabarvením hlasu. Později na jedné z mnoha recitačních soutěží zaujal barda československého divadla Karla Högera, který mu tenkrát poradil, že může být dobrým hercem. Tříska vystudoval pražskou DAMU a hned poté nastoupil rovnou do Zlaté kapličky. Jedna z jeho prvních divadelních rolí z něj okamžitě udělala hvězdu první velikosti. Jeho Romeo v Krejčově podání nejslavnější Shakespearovy romance se stal přímo učebnicovým příkladem divadelního herectví, unikátního talentu a nadání.

Jan Tříska v Růže a prsten, FOTO: ©Dostál, Distribuce Česká televize

Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo: „Byl to rebel s příčinou. Ale zajímavé je, že bych k jeho rebelantství připočítal i jeho perfekcionismus, to společnosti také nevyhovovalo.“

Jitka Zelenohorská, herečka: „Vzpomínám si na pana Třísku z dob, kdy jsem byla v Divadle Za branou jako host. Hrála jsem s ním hru, která se jmenovala Intermezzo, režíroval ji Otomar Krejča. Byl neuvěřitelně pilný, poctivý a tvrdý, hlavně na sebe.“

Martin Hilský, shakespearolog a překladatel: „Opsal veliký herecký oblouk od Romea ke králi Learovi. Já jsem viděl obojí a před obojím smekám.“

RIP Czech actor Jan Tříska who has died from injuries suffered after falling from the Charles Bridge. http://imdb.to/2wNpLgn

Posted by expats.cz on Monday, September 25, 2017

Později využil i další divadelní příležitosti v Městských divadlech pražských a třeba i v nově vzniklém Divadle za branou, které spoluzakládal právě s Krejčou. Ostatně jeho spolupráce s Krejčou mu přinesla i řadu filmových příležitostí. Hrál v řadě jeho inscenací, filmů či televizních hrách (Srpnová neděle, Lidé z maringotek, Radúz a Mahulena). Je na místě zmínit jeho nesmrtelné ztvárnění tajemného Široka v kultovním seriálu z roku 1969 Tajemství hlavolamu, kterému se dostalo té cti zůstat na dlouhé desetiletí v trezoru. V roce 1972 bylo Divadlo za branou zavřeno a o pět let později Tříska emigroval.

Svědčil Havlovu svatbu, podepsal manifest

Jana Třísku pojilo dlouhodobé přátelství s Václavem Havlem. Ten Třískovi odsvědčil svatbu s Karlou Chadimovou v roce 1968, Tříska byl naopak Havlův svědek na jeho druhé svatbě s herečkou Dagmar Veškrnovou v roce 1997. Herec rovněž podepsal manifest Dva tisíce slov, na jehož základě se mu dostalo omezeních v televizi i u filmu.

V roce 1977 Třískovi emigrovali. Nejprve do Řecka, pak do kanadského Toronta, kde měli příbuzné. Nakonec se usadili v USA. V Americe Tříska natočil mimo jiné filmy Semtex blues, Nevěrně tvá, Lid versus Larry Flynt či Ronin. Divadelním vrcholem byla role Jepichodova v Čechovově Višňovém sadu, který režíroval Peter Brook.

Smutná zpráva. V noci na dnešek zemřel herec Jan Tříska. Vzpomínáme!—Foto: iDNES.cz

Posted by Hitrádio Černá Hora on Monday, September 25, 2017

Druhá kariéra po návratu

Po sametové revoluci se vrátil a své divadelní i filmové kariéře dal totální restart. Exceloval ve Svěrákově Obecné škole, Trojanových Želarech (obě nominace na Oscara) či Švankmajerových Šílených. Z divadelních rolí si připomeňme jeho nesmrtelného Krále Leara v Letních Shakespearovských Slavnostech. Tříska byl mimo jiné také výborný dabingový herec a za všechny zmiňme, že byl náš první Belmondo – tedy první, kdo jej nadaboval.

Předčasně tragicky zemřel po pádu z Karlova mostu těsně před zahájením natáčení snímku Jiřího Mádla Na Střeše v roce 2017.

Připomeňte si jednoho z nejlepších herců své generace spolu s námi:

-reklama-
JAN TŘÍSKA – 85
Úterý 2. 11. v 15:55 na ČT3
PODIVNÉ PŘÁTELSTVÍ HERCE JESENIA (1977)
Příběh z hereckého prostředí podle románu Ivana Olbrachta.
Ú: Jan Tříska, Jiří Klem, Milena Steinmasslová, Consuela Morávková, Bedřich Prokoš, Alfréd Strejček, Čestmír Řanda, Miloš Nedbal, Regina Rázlová a další.
R: Evžen Němec.
Středa 3. 11. v 9:10 na ČT3
NESPAVOST VE DVOU (1969)
Příběh o hledání lásky, sebe sama i o zajetém životním stereotypu.
Ú: Jana Brejchová, Jan Tříska a Miroslav Macháček.
R: Eva Sadková.
Středa 3. 11. v 16:05 na ČT3
KRÁLOVSKÝ GAMBIT (1974)
Historický příběh o zásnubách a manželství Václava II. a Alžběty Rejčky.
Ú: Jan Tříska, Jana Boušková, Martin Růžek, Libuše Geprtová, Jaroslav Satoranský a další.
R: Jaromil Jireš.
Čtvrtek 4. 11. v 16:05 na ČT3
DON JUAN (1972)
Televizní adaptace klasické Molièrovy tragikomedie o šlechtici, volnomyšlenkáři a sukničkáři v jedné osobě.
Ú: Jan Tříska, Josef Somr, Regina Rázlová, Eliška Balzerová, Kateřina Macháčková, Eva Jakoubková, Václav Sloup a další.
R: Jiří Bělka.
Sobota 6. 11. v 7:25 na ČT1
RŮŽE A PRSTEN (1971)
Pohádka podle W. M. Thackeraye.
Ú: Jan Tříska, Jana Preissová, Jaroslav Marvan, Blanka Waleská, Miloš Nesvadba, Consuela Morávková, Alena Vránová a další.
R: Vlasta Janečková.
Neděle 7. 11. v 9:25 na ČT3
ZBOJNÍK ONDRÁŠ (1972)
Baladický příběh inspirovaný lidovými pověstmi.
Ú: Jan Tříska, Jaroslav Satoranský, Václav Voska, Josef Abrhám a další.
R: Pavel Kraus.
Úterý 9. 11. v 9:10 na ČT3
ETUDA PRO KONTRABAS (1963)
Televizní komedie Jaroslava Dietla.
Ú: Jan Tříska, Jaroslava Tvrzníková a další.
R: Stanislav Strnad.
Zdroje informací: csfd.cz, fdb.cz, wikipedia.org, ceskatelevize.cz

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz