Od vysílání první epizody populárního historického seriálu Doktorka Quinnová uběhlo sice již více než 27 let, k vidění na televizních obrazovkách je však dodnes. Příběh se odehrává v polovině 19. století v malém městečku Colorado Springs, kam se doktorka Michaela Quinnová odstěhuje po smrti svého otce a kde provozuje svou lékařskou praxi. Hlavní roli ztvárnila tehdy dvaačtyřicetiletá herečka Jane Seymour. Jak se za ta léta změnila a čemu se dnes věnuje?

Anglická herečka Jane Seymour, rodným jménem Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg, se narodila 15. února 1951 v Londýně. Její otec byl porodník a matka zdravotní sestra, pro svou životní roli tedy dokonalé dětské zázemí. Pro herectví se rozhodla v sedmnácti letech, kdy se jí během jejího baletního vystoupení stal vážný úraz.

Divákům je známá nejen jako Dr. Quinnová, ale také díky roli „Bond girl“ Solitaire z filmu Žít a nechat zemřít, kde si zahrála s Rogerem Moorem. Před kamerou začínala jako osmnáctiletá ve filmu Jaká to rozkošná válka! (1969). Následovaly filmy Jediná cesta (1970), Mladý Winston (1972), Žít a nechat zemřít (1973), Sindibád a Tygří oči (1977), Znamení květiny (1982), Fantom opery (1983) či Jack Rozparovač (1988).

V devadesátých letech se věnovala převážně práci na Doktorce Quinnové, ale neodmítala ani filmové role. Objevila se například ve filmech Heidi, děvčátko z hor (1993), Absolutní pravda (1997), Novodobí Robinsoni (1998) nebo Vzpomínky v mém srdci (1999).

V roce 2000 jí byl udělen Řád britského impéria královnou Alžbětou II a v roce 2005 získala americké občanství. Jako herečka získala několik ocenění – cenu Emmy v roce 1988 (za roli ve filmu Onassis: nejbohatší muž světa) a v roce 1996 Zlatý glóbus a Family Film Award za roli ve filmu Doktorka Quinnová.

Má heterochromii, což znamená, že její duhovky mají rozdílné barvy. Její pravé oko je světle hnědé a levé zelené. Má za sebou plastiku prsou a očních víček (v roce 2007). Věnuje se charitě, je také oficiální mluvčí UNICEF a působí jako mezinárodní velvyslanec pro pomoc dětem v USA.

Herečka byla pětkrát vdaná a má čtyři děti, z toho dvě jsou dvojčata a byla pojmenována po Johnym Cashovi a Christopheru Reevovi. I přes svůj zaplněný diář se i nadále věnuje herectví. Naposledy se objevila ve filmech Láska v malé Itálii (2018), Buttons (2018), Děda, postrach rodiny (2020) nebo komediálním seriálu The Kominsky Method (2019). Příští rok ji uvidíme v dramatu Ruby’s Choice.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz