Postavu tichého Otíka z komedie Vesničko má středisková (1985), který půjde po žních za trest k Turkovi, dnes netřeba představovat. Nezapomenutelnou roli mladého závozníka ztvárnil maďarský herec János Bán (63 let), pro kterého to díky jazykové bariéře nebylo vůbec jednoduché natáčení. Čemu se dnes herec věnuje? 

János Bán se narodil v roce 1955 v Györu a v Budapešti vystudoval Vysokou dramatickou školu. V letech 1975 až 1983 působil v několika menších lokálních divadlech, poté se dostal do Národního divadla v Pécsi a působil také v dalších dvou divadlech. Celý svůj život se soustředí na divadelní role, filmovým tvůrcům však také padl do oka.

U filmu debutoval v roce 1979 v psychologickém dramatu Každou středu (Minden szerdán). Následovaly čtyři méně úspěšné maďarské celovečerní filmy. V roce 1985 jej v Československu proslavila postava závozníka Otíka ve slavném filmu Jiřího Menzela Vesničko má středisková, který získal nominaci na Oscara. Od té doby se stal vyhledávaným filmovým i divadelním hercem. V roce 1988 se dokonce objevil po boku slavného Arnolda Schwarzeneggera v americkém akčním filmu Rudé horko. Od devadesátých let až po současnost se objevil v desítkách filmových i seriálových rolí, I když hlavně na domácí scéně.

„Po dvou pivech jsme si s Mariánem rozuměli“, prohlásil János Bán o jazykové bariéře při natáčení Vesničko má středisková.

János Bán v roce 2013, FOTO: Profimedia, TASR – News

V roce 1987 získal cenu Jászai Mari a je také nositelem titulu zasloužilý umělec (1997). V roce 2011 byl János oceněn prestižní cenou TREBBIA, cenu mu předal samotný Jiří Menzel. Dnes hraje v divadle v Budapešti a učí mladé a začínající herce. Ve svém volném čase se věnuje vinařství, u Balatonu vlastní malou vinici. I přesto, že se János Bán nikdy neoženil, má tři syny a jednu dceru. S dětmi má údajně velmi blízký vztah. Věnuje se dále hlavně divadlu, před kamerou se naposledy objevil v roce 2017 v jednom celovečerním a dvou krátkometrážních maďarských filmech.

12. 01. 2018. Bratislava. Rozloučení s Mariánem Labudou v SND. FOTO: CNC / Profimedia
-reklama-