Zatímco u nás mohou politici lhát a manipulovat veřejností bez jakéhokoliv omezení, lidé, zastávající alternativní názory, mají velké problémy je prezentovat na veřejnosti. Patří mezi ně i populární herec Jaroslav Dušek. Záznam jeho zajímavé besedy Duše K z Divadla Lampa, během níž si povídal se svým hostem, léčitelem Milanem Calábkem na téma koronaviru, bylo během loňského roku vymazáno z YouTube.

Jenom skuteční „egomaniaci“ si mohou dovolit tvrdit, že o nové nemoci covid-19 vědí úplně všechno. Respektovaný český biolog Jan Konvalinka, na rozdíl od nich, otevřeně přiznává, že na mnohé otázky, týkající se koronaviru, odpověď prozatím nezná. Zato cenzoři, kteří si svévolně přivlastnili právo rozhodovat o tom, co je na sociálních sítích škodlivé a co ne, mají evidentně ve všem jasno. A kdo jim odporuje, prý šíří „fake news“. Kvůli tomu se dostal na index i Duškův pořad, který během jediného týdne zhlédlo půl milionu diváků

Mít všech pět pohromadě

Těžko ovšem říci proč vlastně, protože jeho host, Milan Calábek posluchačům pouze radil, co každý z nás může udělat, aby se s problémem koronaviru vyrovnal. Oproti tomu se lidem říká, že nic se nedá dělat, lék není, musíme čekat, až se to přibrzdí. Podle Milana Calábka se ovšem můžeme reálně se současnou situací vypořádat sami. Říká, že existuje pět způsobů poznání: empirické, vědecké, zkušenostní, filosofické a nakonec duchovní. Měli bychom použít všech pět rovin. „Zkrátka mít všech pět pohromadě“, glosoval vtipně jeho slova Jaroslav Dušek.

Příliš levný lék

A samozřejmě, je možné používat i léky. Jedním z těch, jenž by mohl pomoci, je podle Milana Calábka antabus, v současnosti používaný při léčbě alkoholismu. „Problém je v tom, že ten lék je příliš levný,“ postěžoval si s tím, že není žádná vůle tento levný lék testovat, na rozdíl od těch drahých, jako je například nadějný remdesivir. Calábek je přitom přesvědčený, že by proti vyzkoušení antabusu nebyli ani někteří lidé z nejvyšších míst. Stejně tak byl mohl covid-19 pomoci zvládnout již existující, účinný lék foipan, testovaný například v Německu. Calábek zároveň uvedl celou řadu léčivých bylin, které mohou pomoci v prevenci i léčbě této nemoci. I v tomto případě dospěl k přesvědčení, že výrobci chemických léků se snaží levné léčivé byliny vyřadit ze hry, i když prokazatelně fungují. Je přinejmenším zarážející, že řada lékařů doporučuje k zvládnutí některých příznaků nemoci covid -19 léky, obecně považované za rizikové, nicméně více jim vadí přípravky alternativní medicíny.

Kvůli strachu?

Skutečnost, že Duškovo video zmizelo ze všech portálů. Herec to později v rozhovoru pro televizi DVTV vysvětlil tím, že nejspíše bylo staženo kvůli strachu. „Celé je to postaveno tak, že ministerstvo vnitra upozornilo, že existuje podle něj „závadné video“ a z těch portálů ho všichni odstranili. Byli z toho zřejmě tak neklidní, že by se někdo mohl uzdravit, že to raději stáhli.“

Celý případ zmizelého záznamu besedy Jaroslava Duška s Milanem Calábkem připomíná někdejší komunistickou éru, kdy nikdo nic přímo nezakazoval, jenom „doporučoval“ a ostatní ta doporučení ze strachu vyslyšeli. Naštěstí je dnes přece jenom situace v něčem lepší. Kdo má o záznam této užitečné besedy zájem, najde ho na Facebooku.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz