Od premiéry filmu Slunce, seno, jahody, prvního dílu z trilogie letních komedií od režiséra Zdeňka Trošky, uběhlo téměř 40 let. Tyto dnes již klasické komedie pomohly nastartovat nejednu hereckou kariéru. Po jedné z nich kráčí také představitelka rozverného „Evíka“ Jaroslava Kretschmerová, která ani po šedesátce neztrácí svůj temperament a chuť do práce. 

Jaroslava Kretschmerová se narodila 1.9. 1955 v Praze do rodiny muzikantů. Její matka se věnovala opernímu zpěvu, otec byl členem divadla v Karlíně a babička působila v Národním divadle. Po vystudování pražské DAMU se díky svému výraznému temperamentu a pozitivní povaze stala členkou divadla Ypsilon, kde byla postupně obsazována do nejrůznějších rolí. Mezi nejznámější hry patří například Matěj Poctivý, Někdo to rád horké, Amerika, Othello, Srdce a další.

Po úspěšném startu v divadle na nějakou dobu přešla i do filmového průmyslu, kde si ve svých 22 letech zahrála ve snímcích Už dávno nejsem dítě (1977) a Zrcadlení (1977). Poté následovaly herecké nabídky do filmů jako Lásky mezi kapkami deště (1979), Kalamita (1981), Prodavač humoru (1984), S čerty nejsou žerty (1984) a samozřejmě také filmová série Slunce, seno (1983-1991), díky které si Jaroslavu Kretschmerovou diváci pamatují nejvíce. V roce 2001 byla za svou roli ve filmu Otesánek (2000) od režiséra Jana Švankmajera dokonce nominována na cenu Český Lev.

"Řehoř Samsa pracoval, živil rodiče a sestru a jednoho dne už ho to přestalo bavit…" A jak to bylo dál? Viděli jste už Kafkovu Proměnu v úpravě Arnošta Goldflama?https://bit.ly/2Rlt0Ei

Posted by Studio Ypsilon on Saturday, January 25, 2020

Pracovní úspěchy, obrovské nasazení a pracovitost se podepsaly na hereččině osobním životě. Dlouhodobé vztahy se jí mnoho let vyhýbaly a přestože určitě neměla o muže nouzi, nikdy se nevdala a nemá ani děti. V divadle Ypsilon, kterému zasvětila část života, doposud působí jako herečka a občas se objeví i v nějaké televizní roli. Naposledy jsme ji mohli vídat v seriálu Krejzovi (2019) a letos si zahraje v mysteriózní sérii Madame. Ve svých 65 letech herečka vypadá stále ukázkově a sama říká, že je šťastná a nic jí v životě nechybí.

Posted by Studio Ypsilon on Monday, April 9, 2018

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Adam Pospíšil
Filmy, seriály, superhrdinové a hudba - to je můj život. Místo pátečních vymetaček klubů s pořádnou dávkou alkoholu v krvi trávím večery u počítače a píšu pro Vás o tomto zajímavém a rozsáhlém světě plném nových a nových projektů. Mým nejoblíbenějším superhrdinou je Flash a hudebním producentem nizozemský DJ Martin Garrix. Na webu TVGuru působím od října 2019.